שתף קטע נבחר

פורשי העבודה: "זה נראה כמו מלחמת כל בכל"

בעקבות הפרסום ב-ynet כי עמיר פרץ בדרך לקדימה, אמרו בכירי המפלגה בעבר כי המצב בעבודה מסובך, אולם התקשו לקבוע אם היא בדרך להיעלם: "תלוי מי יעמוד בראש קדימה"

בכירי מפלגת העבודה לשעבר לא הופתעו אמש (יום ה') בעקבות הפרסום ב-ynet כי עמיר פרץ בדרך לקדימה, לאחר שרבים מפעיליו ותומכיו התפקדו בחודשים האחרונים למפלגת האופוזיציה הגדולה. הדוברת שלו מסרה כי "לדברים אין ידיים ורגליים", אולם מקורבי פרץ הדגישו כי "הפעילים החליטו לעבור לקדימה, ואנחנו לא מצאנו שום דרך לעצור אותם או להוקיע אותם על כך".

 

 

על רקע היחסים המתוחים בין בכירי העבודה, אמר יוסי ביילין, מבכירי

המפלגה בעבר, כי "קדימה הופכת להיות הבית הטבעי לאנשים שלא מוצאים את עצמם במפלגותיהם, בגלל שהיא מאוד לא מחייבת". לדבריו, "העבודה תלויה במידה רבה מאוד במי שיעמוד בראש קדימה. במקרה של דמות נצית, אנשי מפלגת העבודה יעדיפו להישאר בה. במקרה של דמות יונה כמו לבני, יש גורם משיכה לאנשי העבודה".

 

בתשובה לשאלה האם העבודה נמצאת במשבר הנהגתי או אידיאולוגי, אמר ביילין: "היצמדות העבודה לממשלות ליכוד וקדימה מאז מרס 2001, זה הרעל שהוכנס לתוך המפלגה הזאת. אין לעבודה משמעות מהרגע שהפכה לנהג משנה, שלא לומר בימים אלה, נהג שלישי בממשלה. אין לבוחרים שלה בשביל מה להצביע עבורה. זה לא בהכרח קשור לאהוד ברק".

 

לדבריו, "מפלגת העבודה איבדה כל שארית ייחוד וזו תופעה מתמשכת. אם לאחר הפריימריז הבאים היא תוסיף להיצמד לממשלות הליכוד או קדימה, היא תרד עוד במספר המנדטים - אם כי לא תיעלם. יש לה מוסדות, יש לה מצביעים, היא לא תהיה כמו שינוי או הגמלאים. היא אולי תרד לשמונה מנדטים אך תמשיך להתקיים".

 

בכיר המפלגה בעבר, חגי מירום, אמר כי "המצב במפלגת העבודה כיום מסובך. זה נראה כמו מלחמת כל בכל. יד איש ברעהו. קשה לי להעריך אם אלה ימיה האחרונים של המפלגה".

הוא התייחס לכוונתו של יצחק (בוז'י) הרצוג להתמודד על ראשות המפלגה ואמר: "הוא אמנם לא מצטייר עדיין כמנהיג שיודע מה הוא עושה, אבל בכל זאת יש בו גם אינטגריטי וגם רהיטות".

 

מירום אמר עוד, כי "יש ציבור גדול בישראל שמתגעגע למפלגת העבודה, מפלגה ותיקה ושורשית. אתה לא מוצא היום קבוצה שלמה של בכירים שמוכנים ללכת יד ביד, כך למשל הקבוצה של פרץ, מג'אדלה, בן-סימון וכבל, שמחכים לאדם החמישי. אפילו ביניהם אין אג'נדה מוסכמת. יש קבוצה אחרת, של פואד ועיני, שלא מסתדרת עם הקבוצות האחרות. על פניו מלחמת עולם. אהוד ברק לא ממש משנה. הוא כנראה פאסה - מנהיג שעבר זמנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרץ. הפעילים התפקדו
צילום: ירון ברנר
ביילין. "לא קשור לברק"
צילום: אלכס קולומויסקי
מירום. "מתגעגעים למפלגה"
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים