שתף קטע נבחר

כוכבת נולדה

אחרי תפקידי אורח בסדרות מצליחות ולקראת תפקיד ראשי בסרט של דיסני, קבלו את הגאווה הישראלית הבאה שלנו: השחקנית הצעירה אודיה רש

אם תקלידו בגוגל את השם "אודיה רש", תקבלו כאלפיים איזכורים. בעוד שנה מהיום (זיכרו איפה קראתם על כך לראשונה), המספר הזה יגדל משמעותית. באחריות. השחקנית אודיה רש, רק בת 13, בדרך הבטוחה לכבוש את הוליווד וככל הנראה היא הולכת להיות היצוא הישראלי המוצלח ביותר בבירת הסרטים. אחרי תפקידי אורח בסדרות הפופולריות "חוק וסדר" וכן ב"תרגיע" של לארי דיוויד, היא לוהקה לאחרונה לתפקיד הראשי בסרט החדש של אולפני דיסני, "המקרה המוזר של טימותי גרין", לצידה של ג'ניפר גארנר.

 

לראיון היא מגיעה עם אביה, שמעדיף לשמור על פרטיות מוחלטת. "אודיה היא העיקר, אני כרגע רק הנהג והמלווה", הוא מציין. לפני ארבע שנים עברה אודיה עם משפחתה מישראל לארה"ב בעקבות עבודתו של האב. היא נולדה וגדלה בחיפה, יחד עם ששת אחיה, שניים בוגרים מנישואיו הראשונים של אביה וארבעה צעירים, בני תשע ושמונה, שני זוגות תאומים שנולדו בהפרש של שנה.

 

"תמיד היה לי קהל בבית, האחים שלי צפו בי וקיבלתי פידבקים, זה היה חלק מהמשחק המשותף של כולנו. גם ביימתי אותם, העמדתי, חיברתי כוריאוגרפיות, איפרתי, הלבשתי בתחפושות ששמרנו מפורים", מספרת אודיה על הילדות במשפחה מרובת ילדים.

 

מתי דבק בך החיידק?

"מאז שאני זוכרת את עצמי אהבתי להעמיד פנים ולגלם דמויות. אני זוכרת שאהבתי לצפות בטלנובלות ובסדרות. אני אוהבת אנימציה אבל סדרות דרמה משכו אותי יותר".

 

שלא כמאמר הקלישאה, אודיה מוסיפה בבגרות השמורה לשחקנים מנוסים ממנה כי, "אתה לא יכול להפיק כישרון. אתה יכול לטפח אותו, אבל זה משהו שאתה נולד איתו, התשוקה הזו".

התשוקה הזו בוערת בעיניה. בביטחון, בשלות ובגרות, היא מתנסחת כמי שיודעת בדיוק לאן היא מכוונת. פניה הן שילוב של ברוק שילדס מימי "הלגונה הכחולה" בתוספת קווי דמיון לאנג'לינה ג'ולי. עיניה בצבע טורקיז, אפה קטנטן וסולד, שפתיה דובדבן ושיערה שחור, גלי וגולש. גופה גבוה ודקיק וחיוכה הצחור שווה מיליונים. ליטראלי. עם נתונים כאלה בשילוב שם משפחה קליט באנגלית וכן דרייב, כריזמה ושמחת חיים - השמיים הם הגבול.

 

השיחה ביננו קולחת, בעיקר באנגלית, מפני שזו אחת הדרכים של אודיה לשמר את המבטא האמריקאי אותו סיגלה בעמל רב. כשהייתה באמצע כתה ג' היא עברה עם אביה לאלבאמה. אמה ואחיה נותרו בחיפה, על מנת לטפל בסבתה שחלתה. כעבור שנה התאחדה המשפחה בארצות הברית.

 

גם מעבר למדינה אחרת וגם בלי אמא.

"כן. אלבאמה מקום מקסים עם בתים גדולים והמון מרחבים ירוקים. השכנים היו מאד נחמדים וחמים. במקום בו גרנו יש קהילה יהודית מלוכדת וגדולה. חברתית השתלבתי די מהר, את השפה למדתי בשלושה חודשים. אמא הגיעה לבקר וביומיום אני ואבא הסתדרנו מעולה. היו געגועים וקשיים אבל זרמנו. אני הייתי כמו האמא של הבית. אבא עשה כביסה ובישל. למדתי המון בתקופה הזו, נהייתי גם מאד עצמאית ואחראית".

 


על הסט של "חוק וסדר".רש עם השחקנית מרישקה הרגיטאי

 

חוצפה ישראלית

במסגרת בית הספר, אודיה השתלבה בחוגי דרמה, כדורסל ומחול והשתתפה בהפקות מקומיות. כשביקשה לנסות ולהשתלב בשואו ביז בצורה מקצועית, אביה שלח כמה תמונות שלה לסוכנויות המייצגות ילדים ונוער. כשהתקבלה תשובה חיובית, השניים נסעו לניו-יורק לנסות ולראות האם ההתעניינות עשויה להוביל למשהו רציני.

 

"עברנו לעיר לתקופה של חודשיים במהלך חופשת הקיץ, כדי לנסות ולהשתלב, כי מאד לחצתי ורציתי להוכיח להורים שלי שאני רצינית. היה לי ראיון בסוכנות פורד, הם ביקשו להחתים אותי לחוזה בן שנתיים. חיפשנו מקום שיסכים לקבל אותי כפרילנס כי המשפחה שלי הייתה באלבאמה ואז ניסיתי את תרגיל השרותים".

 

תרגיל השרותים?

"שם הקוד שאבא ואני המצאנו. הגענו לסוכנויות בעיר ומקובל להשאיר את התמונות והפרטים אצל המזכירה בכניסה ולחכות מהם לטלפון. לא הסתפקתי בזה ולכן גייסתי את האסרטיביות והחוצפה הישראלית ואחרי שהפקדנו את התמונות שאלתי בנימוס איפה השרותים וכך טיילתי לי בין המשרדים. חלק מהסוכנים קלטו אותי ושאלו את המזכירה בכניסה מי זו הילדה שנכנסה. בדרך למעלית כבר קראו לי לפגישה. ככה התקבלתי לשלוש סוכנויות מובילות בניו-יורק".

 

בזמן שחבריה השתכשכו בבריכה וליקקו ארטיקים, אודיה הצטלמה בניו-יורק לפרסומות של "גאפ" ו"ברלינגטון", קיבלה תגובות מצויינות ממלהקים ובמאים וטעמה מהעיר הגדולה. לאחר חופשת הקיץ היא שבה לדרום וכעבור שנה סחבה את המשפחה אחריה, לחוף המזרחי.

"הוכחתי להורים שלי שאני רצינית ומוכשרת בתחום. אני מקווה לגמול להם בעתיד על כל ההקרבה והתמיכה", מוסיפה אודיה במה שנשמע כנאום זכיה באוסקר.

 

איך המשפחה שלך התמודדה עם המעברים בעקבות הקריירה שלך?

"האחים הגדולים שלי בני 24 ו-21 ומתגוררים בארץ, אני בקשר טוב איתם ואנחנו מתכתבים במייל. אני הבת היחידה במשפחה ותמיד הרגשתי מיוחדת. ההורים שלי מקדישים לכל אחד את מלוא תשומת הלב ואף אחד לא מקופח. הייתה תקופה שרציתי אחות קטנה, אבל זה עבר לי. אמא שלי היא החברה הכי טובה שלי וזה מספיק. עברנו לעיירה מקסימה בצפון ג'רזי, האחים הקטנים שלי ואני הולכים לבית ספר ציבורי מצוין. בחרנו לגור כאן בגלל הקירבה לניו-יורק ותחנת הרכבת המובילה לעיר, כדי שיהיה לי נוח להגיע לאודישנים. מנהל בית הספר וההנהלה מאד תומכים בי ואין לי בעייה להשתחרר כל עוד אני שומרת על הישגים גבוהים בלימודים, זה ההסכם שלנו ואני עומדת בתנאים האלה בכבוד".

 

סוויץ' מהיר

אודיה רשומה בסוכנות "אברהמס", הסוכנות המובילה בארה"ב בייצוג טאלנטים צעירים. יש לה מנהל אישי וסוכן. בהמלצת הסוכנות, אודיה נעזרה במומחה למבטא על מנת לשפר את ההגייה האמריקאית. "באיבחון נקבע שיש לי מאפיינים של ג'רזי ומעט מבטא ישראלי. עבדתי מאד קשה עם המורה פעמיים בשבוע, 125$ לסשן של ארבעים דקות. בבית האזנתי לקלטות ושיננתי וכעבור שלושה חודשים המבטא נעלם. אני מתעקשת לדבר באנגלית כי זה מפעיל שרירים אחרים".

 

איך הגעת לתפקידים בסדרות?

"אחרי שהוזמנתי לאודישן ללארי דיוויד, צפיתי בכל הקלטות של הסידרה. האודישן עצמו היה אימפרוביזציה ואבא חיכה לי באוטו. הצילומים של העונה השמינית התקיימו בניו-יורק. לארי דיוויד, שהוא גם המפיק של הסידרה, הזמין אותנו לקונטרול רום יחד עם הבמאי לארי צ'ארלס ("בוראט", "הפמליה"), שניהם אמרו שהם בטוחים שיש לי עתיד בתחום ושאני מאד מצחיקה".

 

עוד הוכחה שאת בדרך הנכונה.

"אני מצויינת באילתור. אימפרוביזציה זה חלק מאד יצירתי במשחק, זה בעצם לחיות את הדמות".

 

התרגשת על הסט?

"בהתחלה, כשלארי הציג את עצמו, היה לי 'היי' מבוייש, אבל כשהתחלנו לעבוד השתחררתי לגמרי. אחד היתרונות שלי הוא שברגע שמכריזים אקשן אני מייד נכנסת לדמות, אני עושה סוויץ' מאד מהר".

 

ספרי על Law & Order.

"מרישקה האגארטי וכריס היו מאד נחמדים. כשהבמאי צעק קאט ונגמרה הסצינה כולם צחקו והיו מאד נינוחים. הסצינה צולמה באולם בית משפט בצ'לסי פירס. המלהק ג'ונתן שטראוס היה מאד מופתע כשהוא שמע שלפני ארבע שנים בקושי ידעתי אנגלית. הוא אמר להורים שלי שאני מאד מוכשרת. ביום שהפרק שודר ההנהלה בבית הספר הודיעה לתלמידים בכריזה וזה היה מאד מרגש".

 


תעשה הכל כדי להגשים את החלום. רש על דוכן העדים של "חוק וסדר"

 

הדרך להוליווד

לפני כמה חודשים לוהקה אודיה לתפקיד שיסלול את דרכה ללב התעשיה. מדובר בסרט בעל תקציב אימתני מבית וולט דיסני, שייצא לאקרנים בעונת החגים בשנה הבאה. הצילומים יחלו בחודש הבא באטלנטה. בשלב הראשון יערכו חזרות ובמהלך פברואר אודיה תגיע לתקופה של חודשיים כשהוריה ישהו במחיצתה לסרוגין. בחוזה שנחתם עם באי כוחה של אודיה יש אפילו סעיף המפרט את השימוש בבובות "ג'וני" שיעשו בדמותה. החוזה מפרט את תנאי העסקתה ואת השכר שתקבל. מעבר לכך שהיא ומשפחתה יטוסו במחלקה ראשונה לאתר הצילומים, סוכמו הפרטים בנושא גודל חדר ההלבשה שיועמד לרשותה וגודל הקרדיט של שמה בכרזת הפרסום של הסרט לכשיצא.

 

"הליהוק לסרט היה תהליך מאד ארוך, כאלפיים נבחנו לתפקיד, החיפוש התפרש על כל רחבי ארצות הברית. אחרי הסינון הראשוני נותרו 300 בנות ובשלב הבא 20. פגשתי את הבמאי פיטר הג'נס והייתה בינינו כימיה מצוינת. הזמינו אותנו להוליווד למבחן בד באולפני דיסני ואז היה שלב בו התאימו למועמדות הסופיות את השחקן הראשי, הדמות של טימותי גרין. הסרט הוא סוג של פנטזיה, במרכז העלילה זוג חשוך ילדים שטומן בחצר קופסת משאלות ומגלה לפתע ילד מיוחד, מוזיקאי מחונן הבוחר בהם כהורים. ג'וני, אותה אגלם, היא חברתו".

 

איך היה בהוליווד?

"וואוו. קודם כל הטיסו אותנו לשם כולל ארוח, דאגו לנו לשתיה ולאוכל ופינקו מאד. הביקור באולפנים היה חוויה אדירה. גם לראות את השלט המפורסם של הוליווד היה מרגש. לא רציתי לחזור, הרגשתי מאד שייכת ובבית".

 

איך היה המפגש עם ג'ניפר גארנר?

"היא מדהימה. זה נחמד לפגוש שחקנית בסדר גודל כזה במציאות ולהיווכח שהיא בסך הכל בנאדם. היא מתוקה ויפהפיה. אני מאד מתרגשת לשחק איתה".

 

פגשת את בעלה, בן אפלק?

"עדיין לא. הוא בטח יהיה על סט הצילומים".

 

כמו ליאונרדו

הג'נס היה זה שגילה לעולם את ליאונרדו דה קפריו. הוא כתב את התסריט לסרט "מה עובר על גילברט גרייפ", בכיכובו של ג'וני דפ. תפקיד האח המוגבל אותו גילם דה קפריו, חשף יכולות משחק נדירות והפך אותו לאחד השחקנים העסוקים והרווחיים בעולם.

"פיטר התקשר אליי לא מזמן ואמר שבדיסני ביקשו להוסיף סצינות לדמות שלי. אני מאד מתרגשת לקראת הצילומים".

 

איך הוא הודיע לך שהתקבלת?

"הוא התקשר אליי לסלולרי ושאל: האם תהייי מוכנה לשחק בסרט שלי? ועניתי לו: תמתין, אני צריכה לבדוק ביומן שלי אם אני פנויה. הוא צחק מהתשובה ואז אמרתי לו: 'אני צוחקת... ברור שכן! I would love to'. בשיחה עם ההורים שלי, הוא אמר שהוא זוכר את האודישנים הראשונים של דה קפריו ושמהרגע הראשון הוא ידע שהוא יהיה כוכב. הוא אמר שהוא הרגיש את אותו הדבר כשהוא פגש אותי".

 

יש לך כבר גינוני סטאר? את דורשת יחס של דיוה?

"לא ממש. כשאני חוזרת הביתה מהראיון הבטחתי לאמא שלי שאעזור לה בנקיון הבית. היום תורי, אוף".

 

את חושבת על היום שאחרי, על הפירסום?

"אני מכינה את עם עצמי לראיונות עם עתונאים. בעיקר במקלחת, זה הזמן בו יש לי כל מיני רעיונות".

 

בינתיים את מרואיינת נפלאה. מה לגבי חתימה?

"החתימה שלי די פשוטה, היא צריכה להיות מהירה, תארי לעצמך שיעמדו המון אנשים בקהל, אני צריכה להיות זריזה ולהספיק לחתום לכמה שיותר".

 

את רואה את עצמך מצטרפת לרשימת הכוכבים הצעירים שכבשו את המסך ואת יו טיוב, כמו סלינה גומז, מיילי סיירוס, האחים ג'ונאס וג'סטין ביבר?

"אני יותר בקטע של משחק דרמטי. אני שרה, אבל אני לא זמרת טובה, לקחתי שיעורי פיתוח קול אבל העדפתי להתמקד במשחק, אני שמחה שהתפקיד הראשי הראשון שלי הוא דרמטי. אני מאמינה שיהיה לי קל לקבל תפקידים נוספים ולא אהיה תקועה בנישה. כל הקטע של מיילי סיירוס עם העישון, לדעתי זה ניסיון שלה למרוד ולהיראות בוגרת. אני יותר בכיוון של נטלי פורטמן, היא ממש דוגמה עבורי והיא גם ישראלית".

 

מה עם דייטים? חבר?

"בגיל שלי זה עוד מוקדם, חוץ מזה הבנים די תינוקיים, אני מעדיפה בוגרים יותר. אבא שלי צוחק ואומר שבחוזה שלי כתוב שעד גיל 37 אסור שיהיה לי בן זוג וכשיהיה, הוא יצטרך להסיע ולהחזיר אותי לכל מקום. אני לא חיית מסיבות, אני די חנונה".

 

החברים מפרגנים?

"כולם תומכים. אני עוד לא מתמודדת עם קנאה".

 

חשוב לך להצליח בישראל?

"אם תהיה לי הזדמנות לשחק שם, אשמח. אני גם יכולה לחזור למבטא ישראלי די מהר. אחרי הצילומים חשבתי אולי לטוס לשבוע לבקר חברים ומשפחה".

 

יש אלפי ילדות שחולמות להתפרסם כשחקניות. מה מייחד אותך?

"אומרים שיש לי אנרגיות מיוחדות. חוץ מזה לגדול עם ארבעה אחים קטנים הפך אותי לבוגרת יותר, אני מבינה טוב אנשים, אני מפותחת רגשית".

 

מה יקרה אם לא תצליחי?

"לא חשבתי על אפשרות כזו, אני אעשה הכל כדי להגשים את החלום, אני ממש רוצה להצליח. אי אפשר לעצור אותי, חוץ מזה אני אשאר בתחום כי אני רוצה גם לכתוב תסריט ולביים או להעביר אחרים את תהליך הליהוק, ולקרוא: נקסט!"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגאווה הבאה שלנו. רש
צילום: יח"צ
מומלצים