שתף קטע נבחר

דו"ח: חוק טל נכשל, דרושים שינויי חקיקה נרחבים

הצוות לבחינת יישום החוק, שאמור היה לסדיר את גיוס החרדים לשירות צבאי ואזרחי, הגיש דו"ח ביניים הקורא להתאים את הוראותיו "לשינויים שעוברת החברה". בין היתר, הוא קורא לפתוח במהלך שיצמצם באופן ניכר את הסדר "תורתו אומנותו"

הממשלה אישרה רק לאחרונה את הרפורמה שאמורה להביא להכפלת כמות החרדים בשורות צה"ל והשירות האזרחי בתוך חמש שנים, אבל כעת מתברר כי המהלך הקודם בנושא, שנחשב למרכזי ביותר, נחל כישלון חרוץ. הצוות לבחינת יישום "חוק טל" הגיש בצהריים (יום א') דו"ח ביניים שגיבש, הקובע כי החוק מהווה כישלון וכי בהיעדר שינויים בו, לא יוכל להגשים את ייעודו כפי שנקבע: ביסוסה של חובת שירות, צבאי או אזרחי, לכל אזרח ישראלי.

 

 

יו"ר הצוות, ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה, הגיש את המסמך לעמיתו מהסיעה ויו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ שאול מופז. דו"ח הביניים הצביע על "מגמות חיוביות" שנרשמו בציבור החרדי בסוגיית השירות, אך מחבריו קראו לבצע שינויים במדיניות ובחקיקה, ש"יתאימו את המנגנונים הקבועים בחוק טל לשינויים שעוברת החברה".


חרדים בלשכת הגיוס. "מגמות חיוביות" בנושא (צילום: צביקה טישלר)

 

בדו"ח קבעו חברי הצוות כי יש להעדיף לגייס את החרדים לשורות צה"ל על-פני שיבוצם לשירות האזרחי, "כדי לממש את עקרון השוויון ולשמור על ערך השירות הצבאי". מחברי המסמך קראו להציב את 2015 כיעד שבו יגויסו לפחות שליש מבני המחזור של אותה השנה מקרב החרדים לשירות צבאי משמעותי ולא מקוצר, לצד שליש שיתרמו בשירות האזרחי. באשר לאפשרות האחרונה, ביקשו חברי הצוות להעדיף שירות אזרחי במסגרות ממלכתיות, על-פני פעילות פנימית בחברה החרדית.

 

לפי התוכנית, אמורים יתר חברי מחזור הגיוס להמשיך בלימודיהם בישיבות, כשהשאיפה תהיה לגייס כמה שיותר מהם לשירות מקוצר ולשלבם במערך המילואים. נוסף על כך, קוראים מחברי הדו"ח לפעול מ-2016 להעלאה מדורגת של מספר המתגייסים מקרב החרדים, "עד להחלת נורמה של חובת שירות לכל והמשך לימוד לקבוצה קטנה בלבד של תלמידים מצטיינים". משמעות הדבר היא צמצום ניכר בהחלת הסדר "תורתו אומנותו".

 

"על הדרג המדיני להנחות את הצבא להרחיב את המסלולים הקיימים לשירות חרדים, ולהקצות לכך תקציבים", נכתב בדו"ח. "דרושה לכך תוכנית רב-שנתית, בדגש על שירות קרבי. במקביל, מתוך דאגה גם לטובת המשק הישראלי, יש להמשיך לפתח גם את מסלולי שח"ר (שילוב חרדים) בצה"ל,

משום שהם תורמים להשתלבותם בשוק העבודה".

 

דו"ח הביניים הצביע גם על שורה של שינויים מינהליים הדרושים לשם הגשמת מטרות "חוק טל", ובהם העברת מינהלת השירות האזרחי ממשרד המדע והטכנולוגיה לאחריות משרד ראש הממשלה, בהסבר שהדבר "יקנה לה נופך ממלכתי ויעיד על החשיבות שהמדינה מייחסת לה". עניין נוסף שחברי הוועדה ביקשו להסדיר הוא הפעלתו, בתנאים מסוימים, של מסלול גיוס לשירות אזרחי-ביטחוני לבני 22 ויותר מקרב החרדים, בדומה לזה הנהוג במשטרה. "זה יקל על המחסור בכוח האדם בגופים אלה", נימקו מחברי המסמך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ פלסנר. "מגמות חיוביות"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים