שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: גיל יוחנן
  בן-סימון הופתע: אמרתי לאחמד טיבי 'אל תתבדח'
  הבוקר הרעידה את המערכת הפוליטית פרישת ברק עם ארבעת חבריו מהעבודה, אך מסתבר שהח"כים האחרים הופתעו מהמהלך. ח"כ בן-סימון סיפר כי קיבל את הבשורה מח"כ אחמד טיבי, במהלך נסיעה. השר איתן דווקא חושב שהקואליציה תתפקד טוב יותר: "קואליציה של 66 היא אפילו יותר חזקה מזו של 74"

  לראשונה מאז הטלטלה שהרעידה את המערכת הפוליטית הבוקר ונחשפה ב-ynet, פרישת אהוד ברק ממפלגת העבודה, התכנסה אחר הצהריים (יום ב') מליאת הכנסת. הדיון אמנם עסק בהצעות סיעות קדימה, רע"מ-תע"ל, חד"ש ובל"ד להביע אי-אמון בממשלה בנושאים "נתניהו מבודד את ישראל בסדרת פעולות ומחדלים מדיניים" ו"מערך התכנון והבנייה ביישובים הערביים". אך את מירב תשומת הלב תפסה כמובן הפרישה. ח"כ דניאל בן-סימון מהעבודה סיפר כי שמע על פרישתו של ברק וחבריו מח"כ אחמד טיבי, שהתקשר אליו. "אמרתי לו אחמד זה לא הזמן", אמר בן-סימון מעל דוכן הנואמים.

   

   

  בן-סימון סיפר על שיחת הטלפון, שקיבל הבוקר מח"כ טיבי. קיבלתי טלפון הבוקר מח"כ טיבי שאמר אני בדרכי לבוא לסיעה כדי לקבל משהו רשמי על ההתפלגות ואמר לי שאהוד ברק עוזב. הוא אומר לי תלחץ על הרדיו והאצבע הלכה לקול המוסיקה ובסופו של דבר לקח לי זמן. היום הזה, שהיה אמור להיות יום קשה, הוא יום של הקלה. הוא יום של הקלה לאלטרנטיבה בישראל".

   

  בן-סימון מתבדח בכנסת

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הוא תקף את חבריו לשעבר למפלגה, ואמר כי זהו נאומו הראשון כחבר אופוזיציה: "אמר פה מנחם בגין לאנשי מפא"י - 'אתם יודעים בסופו של דבר ילגלגו על המלגלגים'. הקומבינטורים האלה מלידה. מה יכתבו ספרי ההיסטוריה על שר החקלאות? כל הניסיון פה ללגלג ולשקר. אז נכון עשו תרגיל, אבל בסופו של דבר ההיסטוריה ודברי הימים יאמרו את שלהם".

   

  מנגד, השר מיכאל איתן אמר במליאה שהקואליציה עוברת היום טלטלה. "עד היום היא מנתה 74 חברים וכתוצאה מהפילוג במפלגת העבודה אנחנו עלולים לקבל קואליציה של 66 חברים. השאלה היא האם 66 חברים בקואליציה יכולים להיות קואליציה יותר חזקה ויותר טובה מ-74. הקואליציה של 66 היא אפילו יותר חזקה מזו של 74 וביחד נקדם את ישראל ליעדים הבאים".

    

  ח"כ אורי אורבך מהבית היהודי אמר כי מפלגת העבודה איינה מאז איבדה את השלטון ב-2001. "כמו הדבורה שעוקצת ומתה, העקיצה הזאת אולי הורישה לליכוד את העמדות הפוליטיות של השמאל אבל במפלגת העבודה כנראה כבר אין צורך". הוא גם דיבר בהומור על השרים שהתפטרו: "אני מודה שלבי לבי כאן באופן אישי עם שלושת השרים. מה הם יעשו ב-48 השעות האחרונות שלהם כשרים? לדעתי הם נוסעים במכוניות השרד ברחבי הארץ, כדי להיפרד מהכסא שהיה כל כך נעים מהתיק שהם כל כך אהבו ומהמאבטחים. הם עוצרים לקנות להם קולה ופלאפל".  

   

  "מבטיחים כסאות"

  ח"כ נחמן שי מקדימה אמר לפני כן ש"בשעות הבודדות שחלפו מהבוקר התעצמה עוד יותר תחושת המיאוס. הקריאה לך הביתה צריכה להישמע מתוך כל בית ומעל כל במה. איזה מהלך מבריק היה לנו", הוא הוסיף בציניות, "טובי המוחות תופרים חליפות חדשות לחמישה ח"כים. השאלה היחידה המעסיקה אותם היא איך להבטיח את כסאותיהם. המהלך החשאי הסתיים בהצלחה גדולה".

   

   

  "מה כבר נשאר לברק? מפלגה אין לו, בוחרים אין לו, נשאר רק התיק. ונתניהו? האיש שהבטיח הכל וקיים כלום, האיש שהצהיר לפני שנה על שתי מדינות לשני עמים ונשאר עם מדינה אחת לשני עמים. האיש שבחר בשותפים הטבעיים שסוחטים אותו בכל רגע".

   

  גם ח"כ רחל אדטו תקפה את העבודה. "כשקדימה עזבה את הליכוד זה היה על רקע אידיאולוגי, מיד לאחר הפירוק הלכו לבחירות, ולכן הניסיון להשוות את הפילוג היום למה שקרה בקדימה הוא ניסיון טועה ומטעה", ענתה לברק. "האידיאולוגיה היחידה שקיימת פה זה רק הכסא. בעוד יומיים-שלושה נשמע גם את כל מה שקיבלו כל הפורשים. זוהי ממשלה חולה".

   

  הטלטלה בעבודה - סיכום אירועי הבוקר והצהריים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ח"כ דב חנין מחד"ש תקף את ברק. "הפוליטיקה הישראלית עשתה היום צעד מאוד גדול לכיוון, שמסביר למה כל כך הרבה אזרחים בישראל מאסו בפוליטיקה, ועבורם הפוליטיקה היא שדה ראוי לבוז וללעג כי היום עשו פה מעשה פוליטי". ח"כ אחמד טיבי מרע"מ-תע"ל אמר כי הוא מקווה שבקרוב לא יהיה שר לענייני מיעוטים. "ברק ונתניהו רוצים לשרוד, להמשיך. יכול להיות שהמהלך הזה ידחה את הקץ, אבל מי שעושה מהלכים כאלה בסופו של דבר נעלם בכנסת שלאחר מכן", הוא אמר. 

   

  מוקדם יותר היום הפתיע שר הביטחון ויו"ר העבודה, אהוד ברק, והודיע שהוא מתפלג מסיעת העבודה יחד עם ארבעה מחברי הכנסת - מתן וילנאי, שלום שמחון, אורית נוקד ועינת וילף - ומקים את סיעת "העצמאות".

   

  בהמשך, הודיעו שלושת השרים האחרים של העבודה בממשלה על פרישתם.

   יצחק הרצוג בירך על לכתה של "החטוטרת", אבישי ברוורמן ביקש מבנימין בן אליעזר לעמוד זמנית בראש העבודה ואמר שברק הולך להיות "ליכוד ב' במקרה הטוב, וליברמן א' במקרה הרע".

   

  בן אליעזר כינה את המהלך של ברק "מעשה שלא יעשה, יו"ר מפלגה וחברי סיעה עזבו את המפלגה במחשכים ובדרך לא דרך", והצהיר שמאז הבוקר הוא מקבל שיחות רבות מפעילים שמבקשים לחזור למפלגה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דניאל בן-סימון. הקלה
  צילום: ירון ברנר
  נחמן שי. "טובי המוחות תפרו חליפות"
  צילום: נועם מושקוביץ
  איתן. מתמטיקה פשוטה
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים