שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

4 תיקים ל-5 ח"כים של ברק; היום הכרעה בעבודה

הפרישה הדרמטית קידמה את שותפיו של שר הביטחון - שמחון ישודרג לתמ"ת, וילנאי יהיה שר עם תיק משולב, נוקד תקבל את החקלאות. "הרביעייה" בעבודה מתכנסת הבוקר לדיון מכריע על פילוג נוסף. צפו: פעילים חוגגים בניפוץ תמונת ברק

אחרי הטלטלה שעברה עם פרישתו של אהוד ברק ממפלגת העבודה, עליה פורסם לראשונה ב-ynet, המערכת הפוליטית נערכת למציאות חדשה - והמצטרפים לשר הביטחון זוכים לתמורה במסגרת העסקה. השר שלום שמחון וח"כ זאב אלקין קיימו במהלך הלילה מאמצים קדחתניים והבוקר (יום ג') חתמו על ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לבין סיעת "עצמאות" בת יומה. באופן כנראה חסר תקדים, לסיעה בת חמישה חברי כנסת יהיו ארבעה שרים.

 

 

שמחון ישודרג לתפקיד שר התמ"ת ומתן וילנאי יהפוך לשר האחראי על העורף ועל המיעוטים. השניים ישמשו משקיפים בקבינט המדיני-ביטחוני. אורית נוקד תמונה לשרת החקלאות, ואילו תיק הרווחה יישאר בידי ראש הממשלה. עינת וילף לא תזכה בתיק, אולם תעמוד בראש הסיעה החדשה. באוקטובר 2011 תקבל וילף את ראשות ועדת החינוך בכנסת ובהמשך תמונה ליו"ר ועדת העלייה והקליטה. הליכוד גם יתמוך במועמד העבודה ליו"ר קק"ל.

 

את הסיכומים הסופיים צפויים לאשר נתניהו ושר הביטחון ברק, ולאחר מכן יידרשו שרי הממשלה לאשר את מינוי של השרים החדשים. אם הכל יילך כשורה, הם יושבעו במליאת הכנסת.

 

בקרב אלו שנשארו מאחור, לא נרגעו הרוחות, ובעבודה ממתינים להודעתם הסופית של חברי הכנסת עמיר פרץ, איתן כבל, דניאל בן סימון וראלב מג'אדלה בדבר החלטתם - להישאר או לפרוש.

הארבעה יתכנסו בבוקר בכנסת על מנת לקבל החלטה סופית, ולאחר מכן ימסרו הודעה לתקשורת. הנטייה היא לפרוש ולהקים סיעה עצמאית, אך אחד מחברי הכנסת אמר: "יש לי כאבי בטן. אם הרוב יחליט לפרוש, אפרוש".

 

הארבעה דנו אתמול בפרישה, אולם ההתלהבות שככה מעט. עמיר פרץ דחק בחבריו להקים סיעה עצמאית, אולם בן סימון וכבל הביעו הסתייגויות. כבל אמר למקורבים: "נכון שאהוד ברק הלך, והוא היה הסיבה לרצון שלי לפרוש, אך איזה עתיד יש למפלגת העבודה?".


כבל, מג'אדלה, פרץ ובן סימון. כאבי בטן (צילום: גיל יוחנן)

 

בין חברי קבוצת הארבעה ובין ארבעת החברי הכנסת הנוספים של הסיעה התנהלו במהלך יום האתמול שיחות רבות, בניסיון למצוא דרך לעבוד יחד. השרים המתפטרים ציינו כי "לא ברור עד כמה השיחות האלה עוזרות. עמיר לוחץ לפרוש, ועושה רושם שלמרות ההתלבטויות, הכיוון שלהם הוא לפעול בצורה עצמאית. הם לא מרגישים שיש להם מה לעשות במפלגת העבודה".

 

"מצנע מתרחק מהעבודה"

בעבודה גם נערכים לכינוס ישיבת לשכת המפלגה כבר ביום חמישי,

על מנת להיערך לבחירות מוקדמות לראשות המפלגה. לפי שעה, עדיין לא ברור מי ימונה לעמוד באופן זמני בראשות המפלגה. אבישי ברוורמן קרא אתמול לבנימין בן אליעזר לקחת את המושכות, אולם יש הדורשים למנות לתפקיד שרים לשעבר, בדמות בייגה שוחט, מיכה חריש, משה שחל או עוזי ברעם, ואולי אף ראש עיר של מפלגת העבודה. ההערכה היא כי בימים הקרובים תתקבל החלטה בנושא.

 

אגב, למרות שבן אליעזר טען שהופתע לחלוטין, גורמים המעורבים במהלך אמרו שהוא ידע על כוונות הפרישה, והוצע לו להצטרף לברק. בהודעת ההתפטרות מהממשלה אמר בן אליעזר שברק "ירק בפרצוף" לבוחרים.

 

ברוורמן והרצוג כבר הודיעו כי יתמודדו על ראשות המפלגה, אולם עדיין לא ברור כיצד תנהג שלי יחימוביץ'. הסקרים האחרונים היו חיוביים עבורה, אולם יחימוביץ' אמרה כי עדיין אל קיבלה החלטה. בחודשים האחרונים ערכו פעיליה מפקד רחב, על מנת להגדיל את בסיס הכוח שלה במפלגה.

 

עמרם מצנע, ששמו הוזכר כמועמד אפשרי להוביל את העבודה, סירב להתייחס להתפתחויות, אך גורמים בסביבתו אמרו כי "הוא מאוכזב מאוד מהתרגיל של ברק, ומה שקרה וקורה במפלגת העבודה דוחף אותו יותר לכיוון של להקים משהו חדש, ולא לנסות לשקם את העבודה".

 

"ערכים קפיטליסטיים שמתאימים לביבי, לא לנו"

הודעת ברק הממה אומנם את רוב חברי המפלגה, אולם במשמרת הצעירה של העבודה החליטו להוכיח לברק כי הם אינם מזילים דמעה על לכתו. קבוצה של פעילים, שהחלה כבר הלילה בקמפיין שלטים ברחבי הארץ כדי לפקוד חברים חדשים, התקבצו אמש בסניף ירושלים של העבודה.

הם ריסקו את תמונתו של ברק - על מנת לסמל את יציאתה של המפלגה, או מה שנותר ממנה, לדרך חדשה (צפו בווידאו העליון בכתבה).

 

דובר המשמרת הצעירה של העבודה, יאיר פינק, אמר ל-ynet כי "עזיבתו של אהוד ברק וחבירתו למגדלי אקירוב הוא יום חדש למי שמאמין בערכי מפלגת העבודה. אנו קוראים לכל מי שעזב את המפלגה בגלל התנהלותו של ברק לחזור הביתה. שבירת התמונה של ברק היא חלק מהטקס שהחלטנו לעשות לרגל נטישתו של מנהיג שלא נתן לנו להתבטא, ופעל על פי ערכים קפיטליסטיים שהתאימו לביבי ולא למפלגת העבודה".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 18/01/2011 01:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. יש דיל
צילום: גיל יוחנן
שמחון. ישודרג לשר התמ"ת
צילום: גיל יוחנן
וילף. היחידה בלי תיק
צילום :גיל יוחנן
מצנע ובן אליעזר. מתרחקים
צילום: שאול גולן
מומלצים