שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

העבודה נגד ברק: "מעשה נכלולי, שוד לאור יום"

בכינוס של מחוז הקיבוצים של העבודה תקפו בכירי המפלגה במילים קשות את אהוד ברק, יממה לאחר שהחליט לפרוש לסיעה חדשה. שר החינוך לשעבר אהרון ידלין: "ברק - האכזבה הגדולה ביותר בתולדות התנועה". בן-אליעזר שידר אופטימיות למרות הכל: "תראו את הסקרים עוד חודשיים". שידור חי ב-ynet

"שוד לאור היום", "מעשה נכלולי", "רעידת אדמה", "מעשה נבלה פוליטי" ו"מעשה פסול מוסרית" – במילים קשות אלו כינו הערב (יום ג') בכירי מפלגת העבודה בעבר ובהווה, שהשתתפו בכינוס של מחוז הקיבוצים במפלגה, את החלטתו של אהוד ברק לפרוש מהתנועה ולהקים סיעה חדשה. צפו בשידור חי ב-ynet.

 

 
יצחק הרצוג, שפרש אתמול מתפקיד שר הרווחה, היה כנראה הדובר התקיף ביותר, שכינה את המהלך של ברק שוד לאור היום: "הם עזבו אותנו במעשה נכלולי, הם הלכו מאחורי הגב שלנו והלכו למקום אחר, וכאן צריך לדרוש מהם להחזיר את המנדט".
 
חברת הכנסת שלי יחימוביץ' עקצה את היו"ר היוצא ואת סיעת "עצמאות" שהקים: "זאת לא סיעת עצמאות, זאת סיעת אקירוב". לדבריה, "אי אפשר להמעיט בערכו הציני של הצעד הזה. על פני ההיסטוריה של הפוליטיקה הישראלית לא נעשה מעשה כל כך מכוער כמו שנעשה אתמול".

 

אהרון ידלין, מוותיקי מפלגת העבודה שכיהן כשר החינוך בממשלתו הראשונה של יצחק רבין, סיפר על "מצוקה אישית ותנועתית קשה מנשוא" לנוכח ההתפתחויות האחרונות. הוא טען כי "ברק הפך לאכזבה הגדולה ביותר בתולדות תנועת העבודה".


אין חיוכים. יחימוביץ, ברוורמן, הרצוג ובן-אליעזר בכינוס (צילום: בן קלמר)

 

ברוורמן: "להפסיק את המלחמות"

ח"כ בנימין בן-אליעזר, שהתפטר אתמול מתפקידו משר התמ"ת, סיפר שקיבל פניות של אזרחים הרוצים להתפקד למפלגה. "אני הייתי בין אלו שתמך תמיכה מוחלטת בממשלת נתניהו. האמנתי שהנושא המדיני הוא בעוכרינו. אני מאמין אמונה שלמה שמפלגת העבודה עשתה נכון. כשראינו שיש קיפאון התחלנו לשדר את רצוננו לעזוב". בן-אליעזר הוסיף, כי הוא אופטימי: "אני מקווה שאלה שהלכו קדימה יחזרו אחורה. אני מחייך כי אני אופטימי. תמתינו חודשיים ותראו את הסקרים ואז תוכלו לדבר". 
 
השר הפורש אבישי ברוורמן קרא לאחדות שורות במפלגה: "יש עכשיו הזדמנות להפסיק את מסע המלחמות והיצר. ההמלצה שלי היא להפסיק עכשיו. יש פה משקעים כבדים והדרך היחידה עכשיו היא לעבוד רק בהסכמה בלי שמישהו ירוץ מקומבינה א' לקומבינה ב'".

 

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור אמר בפתח הכינוס: "אתמול קרתה רעידת אדמה במפלגת העבודה". הוא הוסיף, כי בפני הנשארים במפלגה עומדת שתי אפשרויות: "אפשרות אחת היא לשבת לבקר, לקטר ולדבר על מה שהיה. אפשרות שנייה היא להסתכל קדימה. אני אומר לכם שאני מעדיף במצב הזה להרים את הראש ולהמשיך קדימה". שור אמר כי מאז הטלטלה בעבודה הוא מקבל פניות להתפקד למפלגה. "יש לנו מקום באופוזיציה. יש לנו מה לומר", הוא אמר. "אין לנו מקום בממשלה עם איווט ליברמן".

 

אנשי מפלגת העבודה בקיבוצים הביעו אתמול זעם רב על חברי הכנסת שפרשו והקימו סיעה חדשה, והפנו את חציהם בעיקר לעבר נציגתם במפלגה - ח"כ אורית נוקד. "לא האמנתי שהנציגה של הקיבוצים תחבור לליכוד ולליברמן", אמר ל-ynet אריה וולפין מקיבוץ כפר הנשיא, "מה שהיא וברק עשו זו זנות פוליטית לשמה, שמירה על כיסאות תוך ריסוק מחוז הקיבוצים ופגיעה אנושה במפלגה שהיא מעמודי התווך של מדינת ישראל. היא צריכה להסתכל בראי ולהתבייש".  

 

הכינוס הועבר בשידור חי ב-ynet: צילום: עוז מרון ואמיר לוי. הפקת שידור: רוני גל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שומר על אופטימיות. השר בן-אליעזר
צילום: בן קלמר
השר ברוורמן. "לעבוד בהסכמה"
צילום: בן קלמר
יחימוביץ'. סיעת אקירוב
צילום: בן קלמר
אהוד ברק. "סיעת אקירוב"
צילום: עידו ארז
צילום: עידו ארז
קיתונות של ביקורת. ח"כ אורית נוקד
צילום: עידו ארז
מומלצים