שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  המו"מ התפוצץ: הבוקר פותחות האחיות בשביתה

  נסיונות הגישור האחרונים כשלו - מהבוקר יפסיקו אחיות בתיה"ח ברחבי הארץ לעבוד כשהתפוסה תגיע ל-100%. מש' הבריאות תומך באחיות וקורא לציבור להביא עמם לאשפוז בני משפחה שיסייעו בטיפול; ניתוחים לא דחופים יבוטלו. "איננו יכולים לבצע את תפקידנו בתנאי תת כוח-אדם", אומרת יו"ר הסתדרות האחיות

  האחיות מפסיקות להיות רחמניות: מהבוקר (ד') הן לא יאפשרו לאשפז חולים במחלקות הפנימיות כאשר התפוסה עולה על 100%. האחיות טוענות כי אינן יכולות לטפל בחולים בצורה הולמת במצב זה ושהמחאה שלהן היא גם מחאת החולים ששוכבים במסדרונות וכבודם נרמס.

   

 1. הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet

   

  מש' הבריאות למתאשפזים: הביאו עזרה מהבית

  צעדי המחאה של האחיות צפויים לגרום לאי סדר גדול הבוקר בבתי החולים. משרד הבריאות קורא לבני משפחה של החולים לבוא ולסייע בטיפול בהם. בנוסף, הנחה המשרד את בתי החולים לבטל ניתוחים וטיפולים שאינם

  דחופים, כדי להיערך למצב. בחוזר שהפיץ ד"ר חזי לוי, ראש מנהל הרפואה במשרד הבריאות הוא הנחה להפסיק ניתוחים ופעולות שאינם דחופים מלבד ניתוחים אונקולוגיים, ניתוחי השתלות אברים, דיאליזה, הפריה חוץ גופית או ניתוחים שהתור אליהם נמשך מעל 3 חודשים.

   

  צעדים נוספים שיינקטו בתי החולים הם שחרור כל חולה שניתן לשחררו והעברת חולים קשישים למוסדות גריאטריים.


  "רצינו לשים קץ לתופעת החולים במסדרונות" (צילום: אבי מועלם)

   

  כחלק מההיערכות התבקשו מנהלי בתי החולים לתגבר את חדרי המיון הפנימי ומיון הילדים כדי "להעלות את מהירות ומיומנות המיון ולמנוע אשפוזים מיותרים". בנוסף, משרד הבריאות יפעיל מוקד חירום שבו יעדכנו נציגי בתי החולים על התפוסות במחלקות הפנימיות שלהם.

   

 2. "המצב במחלקות בלתי נסבל, גובל בסיכון חיים"

  "אנו עושות זאת בלב כבד אך לא הותירו לנו ברירה אחרת", אומרת ל-ynet אילנה כהן, יושבת ראש הסתדרות האחיות, "למרות שהתרענו אין-ספור פעמים, המצב במחלקות ממשיך להיות בלתי נסבל והחולים לא מקבלים טיפול ראוי, דבר הגובל בסיכון חיים. האחיות לא תעמודנה מנגד כאשר לוקחים לחולים את כבודם ורומסים את זכויותיהם. איננו יכולים לבצע את תפקידנו בתנאי תת כוח-אדם כפי שקיימים היום. אנו דורשים פיתרון אמיתי למצוקת כוח האדם ולמצוקת האשפוז".

   

  נכון לתחילת השבוע כמעט אף מחלקה פנימית בארץ לא היתה בתפוסה של פחות מ-100% ואף הרבה יותר מזה. האחיות החליטו שלא לכלול בצעדי המחאה את בתי החולים לילדים שניידר, ספרא בשיבא ודנה באיכילוב.

   

  אתמול ושלשום בניסיון למנוע את צעדי המחאה של האחיות נערכו ישיבות משא ומתן עם נציגי אגף התקציבים באוצר והנהלת משרד הבריאות. אמש ישבו הצדדים עד כמעט 11 בלילה, אך לא הגיעו להסכמות. האחיות דרשו לקבל פתרונות לעומס ולתקני האחיות החסרים, אך לטענתן לא הוגשו להן פתרונות הולמים והן החליטו לממש את איומן.

   

  "רוצה לחסל את תופעת החולים בפרוזדור"

  "היינו מוכנים ללכת בהדרגה להגבלת התפוסה במחלקות, כך שירדו בהדרגה מדי שנה מ-120% ועד ל-110%", חושפת כהן, "לאחר כ-12 שעות של דיונים כל מה שדיברנו, והיו הסכמות, פתאום אנשי האוצר אמרו שאין להם

  סמכות וביקשו דחייה של שבוע. זו מלחמה למען אזרחי מדינת ישראל. רצינו לשים קץ לתופעת החולים במסדרונות, אני רוצה לחסל את תופעת החולים בפרוזדור. זו שערורייה שבמצב כזה יש חולים שלא יכולים לקבל טיפול".

   

  ממשרד הבריאות נמסר: לאחר מאמצים אל תוך הלילה לא הצליח לצערנו משרד האוצר להיענות לדרישות המוצדקות של האחיות. המצב אליו הגענו במחלקות הפנימיות הוא תוצאה של הזנחה בת שנים, לכן מאבק האחיות הוא מאבק ראוי שמחייב התייחסות רצינית יותר מזו שהתקבלה. החל ממחר משרד הבריאות יוביל הנחיות שמטרתן להגביל ולצמצם את האישפוז בפרוזדורים, שאינו ראוי ופוגע בזכויות החולים"

   

  האחיות הכריזו על צעד המחאה בכנס חירום של אחיות מכל בתי החולים, שנערך ללפני שבוע. אז הזהירו כי זו תחילתו של המאבק. אחת האחיות שהשתתפו בכנס, מרי פינטו, אחות ראשית בבילינסון אמרה,עד שלא מגיעים לתשלום בחיי אדם, כמו בשריפה בכרמל, אף אחד לא שומע. מה רוצים שנגיד? שחולה מת בגלל שלא היתה אחות? חייבים לשנות את המצב". 

   

  אחיות בריאות הציבור מצטרפות למחאה

  אחיות בריאות הציבור הודיעו על תמיכתן במאבק האחיות בבתי החולים. "חטיבת אחיות בריאות הציבור מזדהה עם מאבקן הצודק של אחיות בתי החולים, ובהתאם לצורך נצטרף למחאה כנגד תנאי האשפוז מסכני חיים אלה", כך אמרה מוריה אשכנזי, יו"ר חטיבת אחיות בריאות הציבור בהסתדרות האחיות.

   

  חטיבת אחיות בריאות הציבור, המאגדת את אחיות טיפות החלב ואחיות בתי הספר, פרסמה הבוקר מנשר תמיכה באחיות בתי החולים במחלקות הפנימיות על המאבק הצודק לשמירה על חיי החולים ולהבטחת תנאי עבודה מקצועיים ואנושיים. "המצב כיום הוא בלתי אפשרי ובלתי אנושי", הוסיפה אשכנזי. "משרד האוצר חייב לשנות גישה ולהבין יש גבול לרצון לחסוך בתקציבים על חשבון חייהם ובריאותם של אזרחי ישראל".


 3.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המסדרונות מלאים, האחיות ישבתו
  צילום: אבי מועלם
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים