שתף קטע נבחר

נא להתנהג בהתאם: מורה נבוכים למטייל המדברי

איך לתכנן את הזמן נכון? מה חשוב לקחת לטיול? ואיזה בעלי חיים תפגשו בדרך? המלצה חמה לפני שנכנסים לשממה

מדבריות ארצנו מכסים כ-70% מהחלק הדרומי והמזרחי של ארץ ישראל. מדבר יהודה, הנגב, הערבה והרי אילת מאופיינים באקלים מדברי צחיח, בטופוגרפיה ייחודית, בצמחיה ובעלי חיים שהתאימו את עצמם לאקלים הקיצוני.

 

האטרקציות שהמדבר מציע לנו, ייחודיות ומגוונות: מצוקים נישאים וואדיות עמוקים; שטחי מדבר צחיחים עד מלוא העין וביניהם נחלים רחבים ונאות מדבר; מעיינות וגבים שופעי מים לצד תצפיות מרהיבות; אתרים ארכיאולוגיים, מכתשים, חולות צבעוניים ועוד.

 

החורף היא העונה המתאימה לטיולי מדבר - הגשם מגיע לחבל ארץ זה לעיתים רחוקות, הטמפרטורות במהלך היום נוחות יחסית והמרחבים מזמנים חוויות ייחודיות. אך טיול מדברי, במיוחד בעונה זו של השנה, מחייב הכנה והתארגנות מראש.

 

הנה כמה טיפים ועצות לתכנון טיול חורפי במדבר:

 

  • תכננו את המסלול מראש: חשוב להתכונן וללמוד את מסלול הטיול היטב - קחו לידכם ספר טיולים טוב ואיכותי, היכנסו ושאבו חומרים רלוונטיים מאתרי אינטרנט והקפידו להכיר את המסלול המתוכנן מראש.

 

  • התאימו את המסלול למטיילים: מגוון האפשרויות לטיולי מדבר רחב ומגוון - טיולים למטיבי לכת, טיולים למשפחות עם ילדים, טיולים רכובים בג'יפים או בחמורים וגמלים. בבחירת מסלול הטיול שלכם התאימו אותו לקהל המטיילים.


חשוב ללמוד את מסלול הטיול. טיול ברמת המדבר (צילומים: ערן גל-אור)

 

  • תכננו נכון את לוח הזמנים: במיוחד בימות החורף, קחו בחשבון את שעת השקיעה המוקדמת, והימנעו מטיול בחשכה. התאימו את מסלול הטיול למספר שעות האור בהם אתם בשטח וקחו בחשבון זמן עודף.

 

  • מזג אוויר: חשוב להתעדכן ולשמוע את תחזית מזג האוויר לפני היציאה לטיול - גם אם יום הטיול במדבר צפוי להיות יבש ונטול גשמים, עדיין קיימת "סכנת שיטפונות במקומות הנמוכים", הנובעת מגשמים שיורדים באזורים הגבוהים יחסית. לכן, גם אם נדמה לכם שיפה ובהיר בחוף, וודאו כי באזור בו אתם מתכננים לטייל לא צפוי שטפון פתאומי.

 

  • לבוש מתאים: הכינו בגדים מתאימים הבדלי הטמפרטורות בין היום והלילה קיצוניים במדבר. בשעות הבוקר המוקדמות, כמו גם לקראת השקיעה, קר מאוד במדבר ולכן נכון להצטייד בלבוש חם לשעות אלו.


הבדלי הטמפרטורות בין היום והלילה קיצוניים במדבר. דאגו ללבוש מתאים

 

  • כובע, משקפי שמש וקרם הגנה: גם אם מטיילים בחורף, חשוב להגן על עצמנו ממש כמו בקיץ, שכן הצל הוא מצרך נדיר במדבר, השמש קופחת ושטחי החול בוהקים ומסנוורים. ולכן - שימו כובע על הראש, משקפי שמש על העיניים ואת החלקים החשופים מרחו בקרם הגנה.

 

  • שתייה ואוכל: הצטיידו במספיק מי שתייה ובמזון. מכיוון שהמדבר מזמן לנו שטחים רחבים עד מאוד, סביר להניח שלא תיתקלו בחנות או במסעדה בדיוק כשייגמרו המים או שתגיעו לשעת הפסקת הצהריים, ולכן הצטיידו מראש במספיק מי שתייה ובמזון משביע לארוחות המתוכננות במהלך מסלול הטיול.

 

  • היכונו למפגשים מעניינים: כמעט בכל טיול במדבר תפגשו מטיילים שונים ומגוונים שהמפגש איתם עשוי להיות מעניין במיוחד. תפגשו תושבים בני האזור, חוות בודדים, בדואים ואנשי מדבר שונים. תפגשו בעלי חיים מגוונים - גמלים, יעלים, ציפורי שיר ותכירו צמחייה מסוג אחר ושונה. שווה שתלמדו מראש אודות המפגשים עם החי והצומח, כך שתפיקו מהם ערך גבוה ומהנה.


במדבר תפגשו גם אנשים שונים וגם חיות מעניינות, למשל, גמלים בשפע

 

  • הישארו על השביל: שימו לב לשילוט ולהנחיות המדבר הפתוח רחב ידיים, הוודאיות עמוקים ומגוון השבילים רחב. יש להיצמד להנחיות שבחומר הכתוב, יש להלך בשבילים מסומנים ולהכיר את תוואי ההליכה או הנסיעה. במדבר שטחים רבים משמשים כשטחי אימונים ולכן הקפידו לא להיכנס לשטחי אש, למעט בשבתות ובחגים.

 

  • תהיו בקשר: הודיעו היכן אתם מטיילים דאגו מראש ליידע קרובי משפחה וחברים במסלול הטיול המתוכנן ובשעות הטיול הצפויות. דאגו להצטייד בטלפון נייד על אף שלא אחת תשהו באזורים ללא קליטה. במפגש שלכם עם פקחים בשמורות הטבע או עם מטיילים נוספים הקפידו ליידע גם אותם במסלול הטיול המתוכנן ובשעות הטיול הצפויות. החזיקו בידכם מספרי טלפון לשעת חירום דאגו לצאת לטיול כשבידכם מספרי טלפון לשעת חירום - בי"ס שדה אזורי, פקח אזורי, משטרה ומד"א.

 

שיהיה לכם טיול מהנה וחווית מדבר ייחודית!

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המדבר קורא לכם בחורף
צילום: ערן גל-אור
מומלצים