שתף קטע נבחר

גלגלי ההיסטוריה: להרחיב אופקים על אופניים

רוצים להתקדם מהרכיבה בפארק השכונתי למשהו קצת יותר אמיתי? 8 ק"מ של נוף והיסטוריה בשביל רכיבה של קק"ל בעמק יזרעאל. פורסם במוסף "מסלול" של "ידיעות אחרונות"

נחל הקישון חוזר בשנים האחרונות לחיים ושב להיות מוקד משיכה למטיילים ולרוכבי אופניים. מסלול הרכיבה שחולף על גדות הנחל מתאים לכל המשפחה, ונוח לנסוע בו בכל חודשי השנה. התוואי עובר דרך הנופים הפסטורליים של עמק יזרעאל - מכפר יהושע, דרך חניון הבונקרים, כפר ברוך והיוגב.

 

 

נקודת היציאה נמצאת במושב כפר יהושע (מגיעים דרך כביש 722 היוצא מצומת התשבי‭.(‬ ברחבת החנייה שבכניסה למושב, ליד תחנת הרכבת הישנה, אפשר לעשות הכנות אחרונות לנסיעה.


נקודת היציאה. הרכבת הישנה בכפר יהושע (צילום: יואב גרפיקה ותערוכות)

 

אבל כדאי לפנות קצת זמן, ולפני שיוצאים לדרך להכיר מקרוב את כפר יהושע, מושב בטעם של פעם. כפר יהושע נוסד ב‭,1927-‬ ונקרא על שמו של גואל האדמות יהושע חנקין. בכפר יש פסיפס לזכרו של האדריכל ריכרד קאופמן, שתיכנן לא רק את כפר יהושע אלא שורה של יישובים ושכונות בעמק יזרעאל - ובהם את המושב הראשון (נהלל) ואת קיבוץ הראשון (עין חרוד‭.(‬ בגן הזיכרון מתנוסס פסל של הפסלת בתיה לישנסקי, המתאר חבורת לוחמים הנכונים לקרב. הפסל הוקם לזכרם של בני המושב שנפלו במערכות ישראל.

 

האטרקציה המרכזית של כפר יהושע נמצאת בסמוך לכניסה: תחנת תל שמאם שבה עצרה רכבת העמק. עברו יותר מ‭60-‬ שנה מאז הפעם האחרונה שבה נשמעה צפירתה של רכבת העמק בעמק יזרעאל. אין ויכוח על תרומתה של הרכבת העתיקה להתפתחות היישוב העברי בארץ בימי הטורקים והבריטים. אולם ברבות השנים תחנות הרכבת היו לעיי חורבות, ושרידי מסילת הברזל נבזזו . בשנים האחרונות נעשה מאמץ משותף לשיפוץ שרידי התחנות שעוד נותרו על תילן.


הפסל בגן הזיכרון לזכר בני המושב שנפלו (צילום: גדי חגאי, קק"ל)

 

תחנת תל שמאם הוקמה ב‭1904-‬ כדי לאפשר לעובדי הרכבת לעצור ולמלא מים חמים בקטרים. בנייני התחנה בנויים מאבני גזית רבועות עם קימורים בסגנון טמפלרי מעל הפתחים. בתחנה השתמרו מבנה משאבת המים לקטרים, הבאר ממנה נשאבו המים וכמובן הבניין הראשי הדוקומתי. המסילה הצרה והנטושה נשמרה בחלקה, וניכרים בה היטב אותות הזמן. התחנה שוקמה לאחרונה על-ידי המועצה לשיקום אתרי התיישבות, קק"ל, משרד המדע והתרבות, רכבת ישראל, המועצה האזורית עמק יזרעאל ומושב כפר יהושע. במקום מרכז מבקרים חדש ומשופץ (הכניסה בתשלום‭.(‬

 

מסלול האופניים ממשיך בשדות עמק יזרעאל, משער כפר יהושע על גדות מעלה נחל הקישון. לאורך הדרך תחלפו בצילם של עצי אלון עתיקים ש"עברו דירה‭:"‬ עצים אלה נעקרו ממקומם כתוצאה מהרחבת הכביש בצומת המוביל - ונשתלו מחדש על גדות הקישון.

 

מסלול הרכיבה

מסלול הרכיבה שעל גדת הנחל נפרס לאורך כ‭8-‬ ק"מ, עד לנקודה שבה הדרך מתפצלת: אפשר לפנות שמאלה (לכיוון צפון) אל כפר ברוך, חורשת סלובניה וחניון הבונקרים שבפאתי קיבוץ יפעת - או לפנות ימינה (דרומה) אל מושב היוגב. מי שיבחר במסלול מכפר יהושע דרך כפר ברוך ועד חורשת הבונקרים ירכב כ‭15-‬ ק"מ. מי שיבחר לרכוב מכפר יהושע דרך כפר ברוך אל מושב היוגב ייסע כ‭13-‬ ק"מ.


לרכוב בין מחסני התחמושת. חורשת הבונקרים (צילום: גדי חגאי, קק"ל)

 

הנחל עובר בלב העמק, בין שדות חקלאיים שהגידולים בהם משתנים משנה לשנה ומעונה לעונה. באופק ניבטים הרי הגלבוע, הרי נצרת, גבעת המורה והכרמל. בצידי הדרך, היכן שבעבר הושלכו טונות של זבל, ניתן למצוא כיום שפע של עצים ושיחים מוריקים: עצי דולב, ברוש הביצות (טכסודיום‭,(‬ מילה סורית, עצי צפצפה ועצי בוסתן - רימון, תאנה וזית.

 

חורשת הבונקרים נקראת כך על שמם של שלושה בונקרים שבנו הבריטים כדי לאחסן בהם תחמושת. יערני המנדט גם נטעו את החורשה, שנועדה להסוות את המבנים. החורשה המקסימה משמשת כיום כמקום אידיאלי לפיקניקים.

 

מאגר כפר ברוך נבנה ב‭.1953-‬ מדובר בסכר באורך ‭1,300‬ מטר שנועד לאגום את מי השיטפונות הזורמים בנחל קישון ונחל מזרע ולווסת את השיטפונות בנחל. נפח האגירה של המאגר הוא כ‭10-‬ מיליון מ"ק. השקיה ממושכת במי המאגר גרמה להמלחת הקרקעות המושקות ולכן הוחלט ב‭1996-‬ לייבש את המאגר.

 

מידע שימושי לדרך:

  •  זמן הרכיבה: ‭3-2‬ שעות.
  • אופי המסלול: דרך עפר כבושה ושטוחה, דרגת קושי קלה עד בינונית.
  • חניוני נופש: חניון כפר יהושע - על כביש 7213 בסמוך לתחנת הרכבת (בכניסה למסלול האופניים‭.(‬ שולחנות לפיקניק ורחבת חנייה למכוניות. חניון הבונקרים - שולחנות לפיקניק, מתקני משחק לילדים.
  • כדאי להביא: משקפות לצפייה בציפורים, מדריך לזיהוי ציפורים וציוד לתיקון אופניים.
  • טלפונים חיוניים: מוזיאון לראשית ההתיישבות בקיבוץ יפעת: ‭.04-6548974‬ השכרת אופניים "אופק בשטח‭.052-2662181 ,04-9500915 :"‬ גן לאומי תל מגידו: ‭.04-6590316‬ תחנת רכבת העמק בכפר יהושע: ‭.04-9832491‬ מרכז המבקרים "ברווזים בכפר ברוך‭.04-6540882 :" ‬

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה אבני, קק"ל
עמק תפארת. עמק יזרעאל
צילום: צביקה אבני, קק"ל
מומלצים