שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  זועבי: טירקל לא התמודד עם השקרים
  חברת הכנסת מבל"ד, שהיתה על המרמרה, טוענת שהוועדה לא הזמינה אותה במתכוון - כדי לא לפגוע ב"הרמוניה". הדו"ח לא יכול לנקות את תדמיתה של ישראל, היא טוענת, "כעוברת סדרתית על החוק הבינלאומי". בליכוד בירכו: שארדואן יתנצל

  ועדת טירקל, לחקירת אירועי המשט לעזה, ניקתה את הדרג הצבאי מאחריות - ויש מי שלא מסכימים עם המסקנות. ח"כ חנין זועבי (בל"ד), שהיתה על ה"מרמרה", אמרה בצהריים (יום א') כי "הוועדה לא זימנה את העדה היחידה, שראתה את מה שהתרחש על הספינה מחשש כי לא תשבש את 'ההרמוניה' של הדו"ח".

   

   

  זועבי אמרה שהוועדה ביססה את מסקנותיה על עדויות הדרג המדיני בלבד. "דו"ח ועדת טירקל הוא דו"ח מצומצם לגרסה הישראלית הרשמית אודות מה שהתרחש על ספינת מרמרה, הריגת תשעה פעילים טורקים וחטיפת 600 פעילים בינלאומיים באמצע המים הטריטוריאליים הבינלאומיים", היא אמרה. "מדובר בוועדה ישראלית עם סמכויות מאוד מצומצמות, שבמינויה, בהרכבה

   ובהתנהלותה התעלמה באופן מוחלט מהסוגיה הרגישה שעוררה את כל הצורך בחקירה, והיא הריגת תשעה פעילים פוליטיים שהיו על הספינה".

   

  היא תקפה את החלטת הוועדה, שלא לזמן אותה להעיד. "חוץ מהדרג המדיני שקיבל את ההחלטה לתקוף, הוועדה זימנה את ראש ועדת המעקב ואת ראש התנועה האיסלאמית, שלא ראו כלום בעת ההתקפה, והיא במודע ובמתכוון לא זימנה את האזרחית והעדה היחידה שראתה מה שהתרחש מחשש כי עדותה 'תפגע' בהרמוניה של הדו"ח, ותיאלץ את הוועדה להתמודד עם השקרים שהיא גבתה". 


  ועדת טירקל. לא הזמינה את זועבי (צילום: גיל יוחנן)

   

  ח"כ זועבי אמרה כי הדו"ח נועד רק לצרכים מדיניים וליחסי ציבור. "הדו"ח לא יכול לנקות את תדמיתה של ישראל, כעוברת סדרתית על החוק הבינלאומי בזירה הבינלאומית. אל מול הדו"ח הישראלי עומדים תשעה הרוגים טורקים ודו"ח בינלאומי שקבע כי ישראל הרגה אותם - לא כאקט של אי-ברירה", היא אמרה. "דו"ח טירקל נערך בשביל לטרפד את דרישתה של טורקיה ושל האו"ם לדו"ח חקירה בינלאומי, שהיה אמור לתחקר את הדרג המדיני, הצבאי, את החיילים שהשתתפו במתקפה ובהרג, ואת פעילי המשט. רק על-ידי כך אפשר להציג עובדות ביושר ובאמינות".

   

  היא גם תקפה את דרך התנהלות גביית העדויות בוועדה: "התנהלות הוועדה מעידה על היותה במה פתוחה לפרופגנדה גסה, שכן היא העניקה לדרג המדיני והצבאי לנאום ללא הפרעה במשך מרבית הדיונים ללא הפרעה וללא ערעור".

   

  "שארדואן יתנצל היום"

  מנגד, שר הביטחון אהוד ברק בירך את חברי הוועדה. "מסקנות הדו"ח מוכיחות שישראל היא מדינה שומרת חוק שיודעת לבדוק את עצמה ומכבדת את הנורמות והכללים של המערכת הבינלאומית. צה"ל ומערכת הביטחון ילמדו את הדו"ח לעומקו ויפיקו את הלקחים הנדרשים", אמר. לדבריו, "המשט לעזה היה פרובוקציה ולא היה לו כל קשר לסיוע הומניטארי".

   

  גם בליכוד בירכו את המסקנות. יו"ר צוות התגובות של הליכוד, ח"כ אופיר אקוניס, אמר: "היום הוכח שוב - משט המרמרה לא היה משט

   של פעילי שלום. זה היה פיגוע טרור. רבים בעולם וגם בישראל חייבים לנהוג ביושר ולהביע התנצלות בפני ישראל וצה"ל על ההאשמות שהוטחו בהן - בראש ובראשונה ממשלת טורקיה". 

   

  ח"כ דני דנון מהליכוד אמר: "ארדואן הוא האחראי העיקרי לשפל ביחסים בין טורקיה לישראל. הוא ניסה ליצור מחזה שווא בגין האירועים על סיפון המרמרה, אך היום הצדק יצא לאור. טירקל הוכיח מעל לנדרש שעל סיפון המרמרה היו שכירי חרב וטרוריסטים, שנשלחו כשהידים במטרה להרוג חיילי צה"ל. על ארדואן להתנצל עוד היום בפני ממשלת ישראל ולא - על ישראל לנתק את היחסים טורקיה בתחום הביטחוני לאלתר".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  זועבי. דו"ח בינלאומי קבע אחרת
  דנון. טרוריסטים על המרמרה
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים