שתף קטע נבחר

ישראל 2030: בדרך למדינה דתית?

"נכון לשנת 2007 נולדו בישראל כ-110 אלף יהודים, מתוכם רק כ-18 אלף למשפחות חילוניות", טוען הדמוגרף פרופ' ארנון סופר, הקובע כי הציבור הדתי יהפוך לרוב בישראל. מומחים אחרים סבורים מנגד כי דווקא הילודה החילונית גדלה

שנת 2030 - מדינת ישראל תהיה בעלת אופי דתי-חרדי, או שהאיזון הדמוגרפי יישמר? שיעור הילודה אצל הפלסטינים מאיים על מדינת היהודים, או שהוא נמוך בהרבה מהנתונים שמציגים ברשות? ועדת העלייה והקליטה של הכנסת קיימה הבוקר (יום ב') דיון על המאזן הדמוגרפי בישראל, ומומחים לנושא הציגו תחזיות ונתונים סותרים על המצב הקיים, ועל הצפוי לנו בעשר ועשרים השנים הבאות.

 

 

יו"ר הוועדה, ח"כ דני דנון (ליכוד), ביקש מדמוגרפים להציג את מחקריהם, ולהציב חזון לשנים 2020 ו-2030. היחיד שטען למגמת שינוי ברורה הוא פרופ' ארנון סופר, שפסק: "אנו בדרך למדינה דתית". הוא הדגיש כי הוא אינו שופט את העניין מבחינה ערכית, אלא רק מספק הערכות - ואלה קובעות כי ערביי ישראל "ימצו את הפריון" וגם היהודים הדתיים יתעצמו.

 

"לחילונים נולדים רק כלבים"

"כיום יש כ-700 אלף דתיים-לאומיים וכ-700 אלף חרדים", גילה סופר, "בעוד שנים אחדות המספר הכולל של שתי האוכלוסיות הללו יצמח ל-2.5 מיליון מתוך כ-7 מיליון יהודים בישראל". על מצב הילודה כיום, בתוך העם היהודי, ציין כי נכון לשנת 2007, בישראל נולדו כ-110 אלף יהודים, מתוכם רק כ-18 אלף למשפחות חילוניות. "לחילונים נולדים רק כלבים", אמר בציניות.

 

בהתייחס למאבק הדמוגרפי מול הערבים טען פרופ' סופר, כי במרכז הגליל יש כיום רוב ערבי מוחלט, לעומת 23% תושבים יהודים. הוא הוסיף כי ב-10% משטחי ישראל שולטת כיום "מדינה בדואית". לטענתו, בשטח שבין ראשון לציון, רמלה ורחובות קיימים כיום כבר 66 מאחזים בדואים בלתי-חוקיים.

 

לרגע אחד סיפק הדמוגרף סיבה לאופטימיות, כשהעריך כי התרבות האוכלוסייה המוסלמית באירופה ובארצות הברית תדחוף יהודים לעלות לישראל, אך מיהר לצנן את ההתלהבות. לדבריו, בשנה האחרונה הגיעו לישראל כ-17 אלף מסתננים, 350 אלף נוספים בדרכם לפה, ועוד כמיליון איש ממתינים בפרברי קהיר. לאלה צריך להוסיף 110 אלף איש באשרת תייר שלא עזבו את הארץ, ועוד 150 אלף שוהים בלתי חוקיים. "הם שומעים שיש כאן מדינה מטומטמת..." הסביר.

 

מה החזאי מבין

מעט רגוע יותר היה פרופ' סרגיו דלה-פרגולה מהאוניברסיטה העברית, שקבע כי על-פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה "שום דבר דרמטי לא קורה". ככלל, מפקפק דלה-פרגולה בהערכות חבריו למקצוע.

 

לדבריו, כיום יש בין הים התיכון לירדן כ-11 מיליון איש, בניגוד לתחזיות המנדט הבריטי לפיהן יכולים לחיות בארץ רק כ-2.5 מיליון תושבים, ויותר ממיליון איש עלו ארצה מברית המועצות לשעבר, כשההערכה הייתה שיגיעו 400 אלף בלבד. "זה מראה מה שוות תחזיות דמוגרפיות-אקולוגיות", אמר.

 

פרופ' דלה-פרגולה התייחס גם להגירה החיובית והשלילית, וטען כי נתוני העלייה יציבים ולא ממש מושפעים לרעה מהאינתיפאדה או מהשבר הכלכלי, אך גם אינם מושפעים לטובה מן האנטישמיות הגואה בעולם. לגבי מספר היורדים אמר כי מדובר בכעשרת-אלפים איש בשנה – "מספר נורמאלי למדינות ברמה של ישראל, ודומה למצב הקיים גם במדינות מפותחות דומות כשווייץ ונורבגיה".

 

החילונים עושים יותר ילדים

יורם אטינגר, איש הצוות האמריקני-ישראלי למחקרים דמוגרפיים, טען כי הלמ"ס אינה עוקבת אחר האוכלוסייה הפלסטינית, ולכן החוקרים מסתמכים רק על דיווחי הרשות - אך שם קיימות סתירות בין משרדי הממשלה השונים. כדוגמה ציין פער של כ-30% בין נתוני המשרדים הפלסטינים על לידות, לבין נתוני הבנק העולמי.

 

אטינגר הציג נתונים על מגמת ירידה חדה בלידות בקרב ערביי יהודה ושומרון בעשרים השנים האחרונות, בה בעת שבציבור היהודי נרשם זינוק של 50% בלידות - ודווקא בציבור החילוני. "פעם הממוצע היה שני ילדים למשפחה חילונית'

ואילו היום תמצאו שלושה-ארבעה ילדים באפקה, בבלי והוד השרון", אמר.

 

הוא קרא ליישם מדיניות פרו-אקטיבית של עלייה מצרפת, בריטניה, ארה"ב וארגנטינה, בהן קיים משבר כלכלי, שמולו כלכלתה האיתנה של ישראל יכולה להוות אבן מושכת. להערכתו, עלייתם של כ-500 אלף יהודים במהלך 5-10 השנים הקרובות היא משימה אפשרית, ממשית וקרובה.

 

החוקר יעקב פייטלסון מהמכון לאסטרטגיה ציונית הציג גרף שלפיו ב-20 השנים האחרונות עלה מספר הלידות בציבור היהודי ב-66% ואילו אצל ערביי ישראל צמח הנתון רק ב-37%. לדבריו, נתוני עלייה אלו בילודה אצל היהודים קשורים במפורש לעלייה מברית המועצות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' סופר. יש מדינה בדואית
דנון. יו"ר הוועדה
צילום: נועם מושקוביץ
מי יולד יותר?
צילום: Jupiter
מומלצים