שתף קטע נבחר

בית המשפט: עמנואל לא יוכל לרוץ בשיקגו

בית המשפט לערעורים בשיקגו קבע כי עמנואל, שכיהן עד לאחרונה כראש מטה הבית הלבן תחת אובמה, לא עומד בדרישות להכיר בו כתושב העיר. פרקליטיו הודיעו שיערערו ועמנואל שידר אופטימיות: "לתושבים יש זכות להחליט"

בית משפט לערעורים בשיקגו החליט היום (ב') כי ראש מטה הבית הלבן לשעבר, רם עמנואל, לא יוכל להתמודד על ראשות עיריית שיקגו. ברוב של שניים מול אחד קבעו השופטים כי עמנואל אינו עומד בדרישות להכיר בו כתושב העיר ולכן אינו יכול להשתתף במירוץ שיערך ב-22 בפברואר. עורך דינו של עמנואל הודיע על כוונתו לערער לבית המשפט העליון של מדינת אילינוי. עמנואל הגיב באופטימיות ואמר: אין לי ספק שבסופו של דבר ננצח, זה רק עיקול בדרך".

 

 

"לתושבי שיקגו מגיעה הזכות להחליט בעצמם מי הם רוצים שיהיה ראש העיר הבא שלהם", הוסיף עמנואל. פרקליטו של עמנואל, קווין פורד, אמר כי הוא מופתע מההחלטה והבהיר שינצל את דעת המיעוט של אחד השופטים כדי לערער על ההחלטה. בית המשפט העליון יכול להפוך את ההחלטה, אך קודם לכן צריכים ארבעה מתוך שבעת שופטיו להסכים שערעורו של עמנואל יובא בפניהם.

 

עמנואל ייצג מחוז בחירה של צפון שיקגו בבית הנבחרים האמריקני, אך עבר להתגורר עם משפחתו בוושינגטון בתחילת שנת 2009 כדי למלא את תפקיד ראש מטה הבית הלבן בממשל הנשיא ברק אובמה. הוא פרש במפתיע מתפקידו רב העצמה בחודש אוקטובר האחרון, והודיע על התמודדותו בבחירות לראשות עיריית שיקגו, בעקבות פרישת ראש העירייה המיתולוגי, ריצ'רד דיילי.

 

עמנואל מוביל בביטחה בסקר אחרון עם תמיכה של 44 אחוזים והצליח לגייס תרומות בסך 12 מיליון דולרים כדי להשיג הכרעה בסיבוב הבחירות הראשון.

 

בחודש שעבר קבעה ועדת הבחירות המרכזית כי עמנואל יוכל להתמודד במירוץ לאחר שהשתכנע שלעמנואל לא היתה כוונה לעזוב את שיקגו וכי הוא השכיר את דירתו בעיר רק כדי לעבוד בבית הלבן. גם שופט מחוזי קבע שעמנואל עומד במבחן האזרחות של שיקגו. בשיקגו, בניגוד לכל עיר אחרת בארה"ב, מועמד לראשות העיר חייב להוכיח שהוא מתגורר לפחות חלק מהזמן בבית בעיר ושיש לו חפצים בסיסיים בביתו, כמו מברשת שיניים.

 

במוקד המריבה - מה נשאר בבית?

תומאס הופמן, אחד משני השופטים שצידדו בהחלטת הרוב, קבע שעמנואל אינו תושב שיקגו כיון שהשכיר את ביתו בחלק הצפוני של העיר, בשעה שהוא שהוא עבד בבית הלבן.

 

השוכר רוב הלפרין סרב לאפשר לעמנואל לחזור לביתו עד תום החוזה ביוני הבא, אלא אם כן עמנואל יפצה אותו ב-100 אלף דולר. הלפין אף נרשם להתמודד נגדו בבחירות, אך לבסוף פרש.

 

מאז התנהל מאבק הזוי בין עמנואל למתנגדיו שהתמקד בשאלה אילו חפצים נשארו בביתו בשיקגו. עמנואל לא יכול היה להציג את החפצים בביתו,

כמו כלי חרסינה, אלבומי תמונות, שמלת הכלה של אשתו - וכמובן מברשות השיניים. עורך דין שייצג את מתנגדי עמנואל בשימוע אף הציג צילומים מביתו המושכר, שהציגו חדרים ריקים לכאורה, כדי להוכיח שהוא לקח עימו את כל חפציו כשעקר לוושינגטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גייס 10 מיליון דולר. עמנואל
צילום: Aרויטרס
תמך. קלינטון
צילום: AP
מומלצים