שתף קטע נבחר

רה"מ המיועד של לבנון: לא מחויב לחיזבאללה

לאור התקיפות שספג מתומכי סעד אל-חרירי, החליט נג'יב מיקאתי להתגונן מפני חיבוק הדוב של נסראללה. ראש הממשלה המיועד הכריז שהוא לא מתבייש בתמיכה שקיבל מחיזבאללה אך הדגיש: "לא חייב לתמוך בעמדותיו, למעט ההתנגדות"

איל ההון נג'יב מיקאתי, שנבחר להרכיב את ממשלת לבנון הבאה, דחה הערב (יום ג') את הטענות כי הוא נציג של חסן נסראללה. המיליארדר, שכבר כיהן בעבר בתפקיד, התעקש שהוא לא מחויב לאף עמדה של תנועת חיזבאללה, למעט "ההתנגדות".

 

 

מיקאתי התראיין לכלי תקשורת בעקבות החלטת נשיא לבנון, מישל סולימאן, להטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה בזכות תמיכת מחנה חיזבאללה. הוא התעקש כי תמיכת חיזבאללה במועמדותו היא "טבעית", אך טען שהיא "לא תחייב אותי לנקוט שום עמדה פוליטית שבה ינקוט הארגון, פרט להגנה על ההתנגדות הלאומית".  

 

בראיון, שסוקר בהרחבה בלבנון, הכחיש מיקאתי את ההאשמות כי הוא כלי שרת בידי נסראללה. "מאז הרגע הראשון שבו הכרזתי על מועמדותי, נזקקתי לכל קול בפרלמנט כדי להגיע לשלב המועמדות להרכבת הממשלה. לכן זה היה הגיוני שאבקש מחיזבאללה שיתמכו בי, משום שהם סיעה גדולה בפרלמנט".

 

מיקאתי, מוסלמי סוני שנבחר לפרלמנט כמועמד עצמאי, הצהיר כי אינו מתבייש שזכה בתמיכת המוסלמים השיעים, ובראשם חיזבאללה. "אם הארגון הצביע עבורי, האם זו סוג של בושה? ההיפך. זה רק טבעי שאבקש את תמיכתם של כולם. הלוואי שגם הפלגים האחרים היו תומכים בי, כפי שציפיתי", אמר בקריצה למחנהו של סעד אל-חרירי. עם זאת, הוא הוסיף כי הוא יהיה מועמד של "כולם ולמען כולם".  


ביקש תמיכה מכולם. מיקאתי מרוצה מהמינוי (צילום: AFP)

 

בראיון לכלי תקשורת לבנוני אחר אמר מיקאתי: "אין עלי כל מגבלה, אני הוא זה שקובע את התנאים. הימים הקרובים יוכיחו אם מיקאתי נאמן למולדתו, לשלום עמו ולצמיחת כלכלתו". הוא הוסיף כי לא נשא ונתן עם איש מחוץ לגבולותיה של לבנון, אלא שוחח רק עם הגושים הפוליטיים שתמכו בו: "לא קיבלתי שיחת טלפון מצד גורם סורי או קטארי".

 

חרף הצהרותיו של מיקאתי נראה כי הרחוב הלבנוני עדיין לא שקט. כלי תקשורת דיווחו כי פעילים פוליטים שבו להעביר צמיגים בעיר טריפולי בצפון המדינה,

שבה התרחשו היום עימותים אלימים במסגרת "יום הזעם". אלמונים אף יידו שני רימוני הלם לעבר משרד של מפלגתו של מישל עוון, מראשי האופוזיציה בלבנון, בעיירה תעלביא. אירוע זה הסתיים בפגיעות קלות ברכוש.

 

ואם מישהו עוד זוכר בשל מה החל כל המתח הנוכחי, הודיע היום בכיר בבית הדין הבינלאומי המיוחד ללבנון, הרמן פון-הייבל, כי ההכרזה על הנאשמים במשפט תתרחש בעוד מספר שבועות. בריאיון לעיתון הגרמני דר-שפיגל אמר פון-הייבל כי שמות הנאשמים ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי יפורסמו בין מרס לאפריל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מתבייש. מיקאתי
צילום: AFP
הפטרון. נסראללה
צילום: רויטרס
מומלצים