שתף קטע נבחר

מהפך בבריאות התלמיד: "נטלי" תאבד הזיכיון

האם בקרוב יחזור תחום אחיות בית הספר למשרד הבריאות? עקב ריבוי התלונות שוקל משרד הבריאות לחזור בו מהפרטת שירותי בריאות התלמיד. בתצהיר שהוגש לבית המשפט הודיע המשרד כי בסוף שנה"ל הבאה תופסק ההתקשרות עם חברת "נטלי", המפעילה כיום את השירות

בפעם השלישית מחליף משרד הבריאות את ספק שירותי בריאות התלמיד: רק חמישה חודשים עברו מאז קיבלה לידיה חברת "נטלי" את האחריות למתן חיסונים ובדיקות לתלמידי בתי הספר בארץ, וכבר החליט משרד הבריאות לבטל את ההתקשרות עימה. בתצהיר שהוגש אתמול לבית משפט העליון אמר משרד הבריאות כי ההתקשרות עם חברת נטלי תימשך עד סוף שנת הלימודים הבאה (יוני 2012) ולאחר מכן יצא מכרז חדש, אלא אם יוחלט להחזיר את האחריות לתחום לידי משרד הבריאות.

 

 

חוסר שביעות רצון מ"נטלי" 

עד אמצע שנת 2007 ניתנו שירותי הבריאות לתלמיד, הכוללים בין היתר מתן חיסונים, מעקב גדילה וחינוך לבריאות, על ידי אחיות בתי הספר, שהועסקו על ידי המדינה. כאשר הופרט השירות לראשונה הוא הועבר ל"אגודה לבריאות הציבור" והיא זו שהעניקה את השירות לתלמידים. בספטמבר האחרון הועברה האחריות לחברת נטלי, שזכתה במכרז של משרד הבריאות.

 

השבוע דן בית המשפט העליון בעתירה שהגישה חברת "מתן שירותי בריאות", שהתמודדה מול "נטלי" במכרז והפסידה. בעתירה נטען כי נטלי כלל לא עמדה בתנאי הסף של המכרז ולכן יש לפסול אותו. השופטים, אליקים רובינשטיין, אסתר חיות ועוזי פוגלמן, טרם נתנו את החלטתם בעניין, אך רמזו למשרד הבריאות כי בכוונתם לבטל את המכרז.

 

בעקבות רמיזת השופטים הודיע משרד הבריאות כי הוא אינו מתכוון להמשיך את ההתקשרות עם חברת "נטלי". בתצהיר שהגיש המשרד לאחר הדיון נכתב כי "בעקבות הערות בית המשפט במהלך הדיון החליט משרד הבריאות לבטל את המכרז, ולפרסם מכרז חדש לבחירת ספק שירותי בריאות התלמיד עבור משרד הבריאות (זאת, אלא אם תתקבל החלטה ליתן את השירות באמצעות משרד הבריאות)".

 

בתצהיר, שהוגש על ידי מיכל צוק-שפיר, סגנית בכירה לפרקליט המדינה, צויין עוד כי חברת "נטלי" מסכימה לביטול המכרז, בתנאי שההתקשרות עימה תימשך עד סוף שנת הלימודים הבאה (יוני 2012) ולא תפנה להליכים משפטיים נוספים בנוגע למכרז הזה.

 

עו"ד דן פרידמן, המייצג את "מתן שירותי בריאות", התנגד להצעה. לדבריו "חברת מתן עומדת על כך שיש פסול את ההצעה של נטלי במכרז ולהכריז על מתן כזוכה. יש לסיים לאלתר את ההתקשרות בין נטלי למשרד הבריאות".

 

יש לציין כי  במשרד הבריאות הביעו לאחרונה חוסר שביעות רצון מתפקוד חברת "נטלי" וראשיה הוזמנו לאחרונה לשימוע בו נדרשו לתקן ליקויים שהוצגו בפניהם. בין היתר גינו במשרד הבריאות מכתב פנימי שנשלח לאחיות בנטלי ונחשף ב-ynet, בו נדרשו האחיות לעמוד ב"מכסות" ולבדוק 60 תלמידים ביום. 

 

בעקבות הדיון: האחות הראשית הולכת הביתה

בעקבות הדיון שנערך השבוע בבית המשפט הודיעה חברת "נטלי" כי היא מבקשת לפטר את האחות הראשית שלה, לאחר שנטען כי אין לה הכשרה מספקת בתחום בריאות הציבור וכי הכשרתה אינה

עומדת בתנאי הסף למכרז.

 

מחברת נטלי נמסר כי "בדיון הביעו השופטים חוסר שביעות רצון מקורות החיים שהציגה האחות הראשית. בקורות החיים נרשמה הכשרה על בסיסית, שאינה מתאימה להכשרה על בסיסית שניתנת כיום. בית המשפט העליון טרם נתן פסק דין בנושא.

 

"לאור גישת בית המשפט בנושא ולאור העובדה שמשרד הבריאות בעצמו סבר כי הכשרה על בסיסית חשובה לביצוע התפקיד, הוחלט אתמול להזמינה לשימוע. אם יוחלט לאחר השימוע כי האחות הראשית לא תמשיך בתפקידה, תמונה באופן מיידי ממלאת מקום ותגויס לה מחליפה".

 

"לא מפתיע שהחברות שניגשו למכרז נכשלו בביצועו"

מאז שהוחלט על הפרטת שירותי בריאות התלמיד בבתי הספר עלו קריאות להחזיר את האחריות לבריאותם של 1.2 מיליון תלמידים לידי משרד הבריאות. בדו"ח מבקר המדינה שפורסם בשנה שעברה נמצא כי הפרטת שירותי הבריאות לתלמיד לא חסכה למדינה כסף אלא להיפך, היא עלתה יותר ונעשתה בחופזה.

 

במועצה לשלום הילד כינו את ההפרטה "ניסוי המוני בבריאותם של מיליון תלמידים" וגם בדיון שנערך פני כחודשיים בכנסת מתחו ביקורת על הפרטת השירות.

 

פרופ' יונה אמיתי, יושב ראש החברה הישראלית לרפואת ילדים בקהילה ומי שפרש ממשרד הבריאות בעקבות הפרטת השירות אינו מופתע. "אני מצטער לשמוע שהשירות שוב נכנס לטלטלה,

אך איני מופתע", אמר ל-ynet. "השירות חייב להינתן בתקציב הולם ובצורה סדירה על ידי משרד הבריאות. לחברות שניגשו למכרז לא הייתה הערכה ריאלית להיקף השירות ולכן לא מפתיע שהן נכשלו בביצועו.

 

"השירות הזה הוא עתיד מערכת הבריאות של ילדי ישראל. טיפול לא נכון בבעיות בריאות של ילדים ומתבגרים הוא מקור לבעיות שחלקן ניתנות למניעה. למשל, חיסונים שניתנו בצורה חלקית מאז ההפרטה, חינוך לאורח חים בריא, מניעת עישון, הפרעות אכילה ועוד. חלון ההזדמנויות לפעול בנושאים האלו הוא בגיל בית הספר. כיום האחיות לא מכירות את הילדים, לא תמיד יש לפניהן את התיק הרפואי ומתן חיסונים בשיטת 'סרט נע' אינו נכון מבחינת הגישה לתלמידים".

 

ממשרד הבריאות נמסר: "משרד הבריאות הודיע לבית המשפט על ביטול המכרז ועל היערכות למכרז חדש. למותר לציין כי עד לבחירת זוכה ומתן השירות על ידו לפי המכרז החדש – יינתן השירות על ידי חברת נטלי, הזוכה במכרז הנוכחי. במהלך הדיון בבית המשפט העליון הוצע כי המכרז יבוטל וכי לתקופת ביניים, עד לבחירת הזוכה החדש, תמשיך נטלי לתת את השירות. המשרד מצא שיש מקום לפעול בהתאם להצעה כאמור. סגן השר הורה לבדוק את שירותי נטלי בבתי הספר והאם עמדה החברה בהתחייבויותיה". 


 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
האחיות יחזרו לחסן את התלמידים?
צילום: איי פי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים