שתף קטע נבחר

סער ביום השואה הבינלאומי: לזכור את עמלק

שר החינוך נאם בטקס הזיכרון של אונסקו וציטט את הפסוק המצווה שלא לשכוח את מעשי עמלק: "רק הדבקות בערכי מוסר, היא הערובה למנוע זוועות ולהבטיח עתיד טוב יותר לאנושות"

"זָכוֹר אֵת אֲשֶׁר-עָשָׂה לְךָ עֲמָלֵק, בַּדֶּרֶךְ, בְּצֵאתְכֶם מִמִּצְרָיִם. אֲשֶׁר קָרְךָ בַּדֶּרֶךְ, וַיְזַנֵּב בְּךָ כָּל-הַנֶּחֱשָׁלִים אַחֲרֶיךָ--וְאַתָּה, עָיֵף וְיָגֵעַ... לֹא תִּשְׁכָּח" - זהו הציווי שמבקש שר החינוך, גדעון סער, לקיים ביום השואה הבינלאומי. סער ציטט את הפסוק מספר דברים בנאום שנשא הערב (יום ד') בטקס יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, שהתקיים במליאת אונסקו בפריז.

 

 

השר אמר כי "המחויבות האוניברסלית למנוע הישנות הטרגדיה, שאין דומה לה בתולדות אנוש, מחייבת לזכור 

מה קרה על אדמת אירופה באותם ימים. הקידמה, הטכנולוגיה, המדע לא עצרו את הזוועה. במידה רבה – ההיפך מכך הוא נכון... רק הדבקות בערכי מוסר, היא הערובה למנוע זוועות ולהבטיח עתיד טוב יותר למין האנושי. דבקות כזאת מחייבת נכונות להתייצב מול הרוע, להתעמת איתו ולעתים גם לשלם מחיר.

 

"דבקות כזאת נוכל להבטיח רק באמצעות חינוך. אני משוכנע שככל שנרחיב ללמוד וללמד על שאירע באותם ימים אפלים – דבר שקורה היום יותר ויותר במדינות רבות - נוכל לחסן מפני קהות חושים מוסרית, שהיא תמיד זאת שמאפשרת זוועות מעשה ידי-אדם".

 

שר החינוך הזכיר בנאומו כי העם היהודי הינו עתיק וגאה. לדבריו, היהודים תרמו לאנושות בכלל ולאירופה בפרט לאורך ההסטוריה אוצרות רוח,

תרבות ומדע רבים.

 

"זכינו לחיות אחרי אלפיים שנים של רדיפות ורציחות במדינה יהודית ריבונית", אמר ושלח מסר לכל המאיימים על שלום המדינה: "נשבענו - לעולם לא עוד. קיום שבועה זאת מחייב שלעולם לא נוותר על הזכות והחובה להגן על בני עמנו בכוחות עצמנו".

 

בטקס נשאו דברים גם שר החינוך הצרפתי, לוק שאטל, ומנכ"ל אונסקו, אירינה בוקובה. במהלך הערב סיפר ניצול השואה שלמה ונציה את סיפורו, והרב רפאל כהן אמר קדיש ותפילת "אל מלא רחמים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר סער. לא נשכח
צילום: גיל יוחנן
אושוויץ.
צילום: AFP
מומלצים