שתף קטע נבחר

המבקרת והעורכת פביאנה חפץ הלכה לעולמה

חפץ נפטרה לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. אורלי קסטל בלום: "פבאינה היתה אוצר שהמערכת לא כל כך ידעה לטפל בו". עמוס גיתאי עמו שיתפה פעולה במשך השנים: "היא היתה אדם יקר, יוצא דופן בתובנות ובאינטואיציות שלה"

מבקרת הספרות, העורכת והמתרגמת, פביאנה חפץ, הלכה לעולמה היום (ג') בשעות אחר הצהריים בבית החולים איכילוב בתל-אביב. חפץ, בת 52 במותה, נפטרה ממחלת הסרטן בה נאבקה מזה שנתיים והותירה אחריה אב ואח. הלוויתה תתקיים מחר (ד') ב-14:00 בבית העלמין ירקון.


חפץ. זכתה להערכה כמתרגמת, עורכת ומבקרת

 

חפץ, ילידת ארגנטינה, עלתה לישראל בתחילת שנות ה-70 ונקלטה במרכז הקליטה בקריית אליעזר בחיפה. זמן קצר לאחר מכן החלה את לימודיה בחוג לקולנוע באוניברסיטת תל-אביב. בהמשך, החלה את דרכה כמבקרת ספרות בעיתון "חדשות" ובהמשך שימשה כעורכת הספרות המתורגמת בהוצאת "כתר", כעורכת ספרות מקור ובכלל זה, בין היתר, גם ערכה את ספריהן של אורלי קסטל בלום ונורית זרחי. חפץ זכתה להערכה כאמור גם כמתרגמת, שחתומה בין היתר על תרגומי כתביו של סרוונטס בהוצאת "בבל".

 

"היינו חברות טובות מאוד במשך יותר מ-20 שנה. היתה בינינו חברות עמוקה וחזקה מאוד", סיפרה אורלי קסטל בלום. "פביאנה ערכה את 'חלקים אנושיים' ולמען האמת תמיד היתה מעורבת בעשייה הספרותית שלי. היא עזרה לי גם בחיים וגם בספרות. אני חייבת לה המון".

 

"פביאנה היתה יהלום גם מבחינת הכשרון וגם מבחינת האינטלקט", מוסיפה קסטל בלום. "אוצר, שהמערכת לא כל כך ידעה לטפל בו. היא היתה כל כך גדולה ופה, לא יודעים מה לעשות עם אנשים שהם "Over Qualified". זה לא הזמן לעורר שדים, צריך לתת לה ללכת בשקט, אבל אנחנו לא אנשים סנילים מוסרית, אז אחרי השבעה נראה מה עושים.

 

"פביאנה היתה חולה בשנתיים האחרונות אבל ההתדרדרות הגדולה היתה במהלך השבוע האחרון, והיא, היתה בדרכה הדיסקרטית אשפית החיפוי. רק הבוקר, כשראיתי אותה, היא היתה יפהפייה ומטופחת. לא ראו עליה כלום. אבל בפנים המחלה הזו נכנסה בה חזק. מה יש לומר, גם את זה היא עשתה בגדול. זו אשה שמתה בטרם עת".

 

בנוסף לעיסוקיה הספרותיים, שיתפה חפץ פעולה במשך שנים ארוכות עם הבימאי עמוס גיתאי שקיבל את ההודעה על דבר מותה בתדהמה. "את פביאנה הכרתי באוניברסיטת תל-אביב. היא היתה סטודנטית שלי באחת הכיתות הטובות שלימדתי. היא ורפי בוקאי היו בין הבולטים באותה השנה. לאורך השנים שמרנו על קשר.

פביאנה היתה אדם מדהים ואשה מבריקה, אינטלקט משמעותי עם רגישות בלתי רגילה לטקסטים".

 

"היה בינינו דיאלוג מאוד אינטנסיבי וגם כשלא הייתי בארץ היינו משוחחים ארוכות בטלפון", מוסיף גיתאי. "כמו לדוד פרלוב, שהיה גם הוא יליד ארגנטינה, היתה בפביאנה את היכולת לקלוט את המציאות הישראלית ולהישאר רגישים במבט פנימה. קשה היה לראות את הסבל שלה בשנים האחרונות. היה בה זעם עצום נגד המחלה. זה מאוד עצוב. היא היתה אדם יקר, יוצא דופן בתובנות ובאינטואיציות שלה".

 

העורך הספרותי חיים פסח, מי שהביא את חפץ להוצאת "כתר", אמר ל-ynet: "היא היתה אשה סופר-מוכשרת עם הרבה קשיים. מעטים הם בעלי השכלה כמותה, והערצתי אותה על כך. היינו ידידים קרובים, בתקופות מסוימות, זו ידיעה עצובה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חפץ בצעירותה. "אדם מדהים ואשה מבריקה"
לאתר ההטבות
מומלצים