שתף קטע נבחר

מחקר: מספר המוסלמים בעולם עולה, אבל לאט

גוף אמריקני לחקר דת מצא כי קצב הגידול של האוכלוסייה המוסלמית יואט בעשרים השנים הבאות, אך עדיין יהיה כפול מזה של לא-מוסלמים. עד 2030 יהוו מוסלמים 8% מאוכלוסיית אירופה. בישראל צפוי שיעורם לעמוד על כרבע מהאוכלוסייה

ירידה בקצב הילודה תאט את גדילת האוכלוסייה המוסלמית בעולם בעשרים השנים הבאות. קצב הגידול הצפוי מהשנה ועד 2030 הוא 1.5% בשנה. זאת, לעומת 2.2% בשנה בעשור החולף. כך עולה ממחקר אמריקני שפורסם היום (ה'). על פי המחקר, בעוד שני עשורים יגיע שיעור המוסלמים בישראל לכמעט רבע מהאוכלוסייה. הנתונים כוללים את ירושלים, אך לא את שטחי הגדה המערבית ועזה.

 

 

על פי המחקר שערך "פורום פיו", גוף אמריקני שחוקר ענייני דת והשפעתה בזירה הציבורית, מספר המוסלמים בעולם כיום עומד על 1.6 מיליארד והוא יגיע ל-2.2 מיליארד עד 2030. המוסלמים יהוו אז 26.4% מאוכלוסיית העולם. הפורום מתכנן לערוך מחקרים דומים על דתות אחרות, בהן נצרות, יהדות, הינדואיזם ובודהיזם.

 

"הירידה בגידול נובעת בעיקר מצניחת שיעורי הילודה במדינות איסאלמיות רבות", נכתב בדו"ח המחקר. החוקרים תולים את הסיבות להאטה בכך שיותר נשים מוסלמיות זוכות להשכלה, בעלייה ברמת החיים ובהגירה מהכפר לעיר.

 

על אף ההאטה, עדיין מדובר בקצב גידול כפול מזה של לא-מוסלמים, שמתרבים בשיעור של 0.7% בלבד בשנה. המחקר בדק את הפריסה העולמית של מוסלמים הצפויה ב-2030 ומצא: כ-60% מהמוסלמים יחיו באזור אסיה, 20% במזרח התיכון וצפון אפריקה, 17.6% באפריקה שמדרום לסהרה, 2.7% באירופה וחצי אחוז בלבד בצפון ודרום אמריקה. פקיסטן תחליף את אינדונזיה כמדינה המוסלמית הגדולה ביותר מבחינת מספר התושבים.  


מוסלמים בצרפת. צפויים להוות 10.3% מהאוכלוסייה (צילום: AFP)

 

ההגירה המוסלמית לאירופה תמשיך, ותגדיל את המיעוט המוסלמי שם בשליש. עד 2030 יהוו מוסלמים 8% מאוכלוסיית היבשת, לעומת 6% כיום. שיעור המוסלמים הגבוה ביותר צפוי להירשם בצרפת – 10.3% מהאוכלוסייה.

 

על פי המחקר, בארצות הברית יהיה מספר המוסלמים זהה כמעט לזה של היהודים בה כיום ויעמוד על 6.2 מיליון. בקנדה מספר המוסלמים צפוי לשלש את עצמו ולעלות ל-2.7 מיליון.

 

המחקר בדק גם את הנתונים הדמוגרפיים הצפויים בישראל וכלל בה את ירושלים אך לא את שטחי עזה והגדה המערבית. על פי הממצאים, בעשרים השנים האחרונות, מספר המוסלמים בארץ הוכפל ועלה מ-0.6 מיליון ב-1990 ל-1.3 מיליון ב-2010. מספר הילדים הממוצע לאישה מוסלמית בישראל ירד באופן ניכר בחמישים השנים האחרונות, מתשעה ילדים לאישה ב-1960 לכ-3.8 ילדים לאישה ב-2010.

 

המחקר צופה כי ב-2030 יהיו בארץ 2.1 מיליון מוסלמים, שיהיו כ-23.2% מאוכלוסיית המדינה, בהשווואה ל-17.7% ב-2010.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הילודה תלויה בהשכלה (אילוסטרציה)
צילום: איי אף פי
מספר המוסלמים בארץ הוכפל בעשור האחרון (אילוסטרציה)
צילום: AP
מומלצים