שתף קטע נבחר

רבבות ברחובות תימן: לא נזוז עד שהנשיא יעזוב

המחאה בתוניסיה הצליחה לשלהב את ההמון ברחבי העולם הערבי. עשרות אלפי תימנים הפגינו נגד השליט הוותיק עלי עבדאללה סאלח ודרשו שייקח דוגמה מעמיתו בתוניסיה

רבבות בני אדם הפגינו היום (ה') בבירת תימן בדרישה שהנשיא, עלי עבדאללה סאלח, יפרוש מתפקידו. מאז ההתקוממות העממית שהביאה להדחת נשיא תוניסיה מתפשטת המחאה ברחבי העולם הערבי, ובעיקר במצרים.

 

 

המפגינים, ובראשם מנהיגי אופוזיציה ופעילים צעירים, התאספו בארבעה מוקדים שונים בבירה צנעא וחסמו את הרחובות לתנועת כלי רכב. הם קראו קריאות בגנות הנשיא, השולט במדינה זה 32 שנה. "לא נסכים לאף צעד מלבד עזיבת הנשיא", אמר חבר הפרלמנט העצמאי אחמד חשיד.  


מוכנים לקבל רק התפטרות. המפגינים בתימן, היום (צילום: AFP)

 

מארגני המחאה קראו לקיים הפגנה גדולה עוד יותר מחר לרגל תפילות יום השישי. הם גם לא הסתירו את מקור השראתם. "נהיה מרוצים רק כשנשמע את הנשיא אומר את המילים 'אני מבין אתכם'", הוסיף חשיד ובכך התייחס להצהרתו המפורסמת של נשיא תוניסיה המודח, זין אל-עבאדין בן-עלי, לפני שברח מארצו.

 

ההפגנות בתימן מסמלות את התפשטות המחאה בעולם הערבי מאז ההפיכה בתוניסיה, שגם סיפקה השראה לאירועי המחאה הגדולים ביותר שידעה מצרים בימי שלטונו של חוסני מובארק. מדובר באיום חדש על יציבות המשטר במדינה הענייה ביותר בעולם הערבי הסובלת ממילא מאי-יציבות: התחזקות אל-קאעידה, מרד בצפון ותנועה בדלנית בדרום.

 

סאלח ניסה להרגיע את הרוחות על ידי העלאת משכורות הצבא והכחשת טענות לפיהן הוא מכשיר את בנו לרשת את מקומו. אחרי ההפיכה בתוניסיה, הוא הורה לממשלתו לקצץ את המסים ב-50 אחוזים וכן להטיל מגבלות נוקשות על מחירים בשוק. במקביל, הוא שיגר שוטרים וחיילים לנקודות אסטרטגיות בצנעא והאזורים הסמוכים לה.

 

אולם כל הצעדים הללו לא מנעו מיריביו לצאת לרחובות בדרישה שיפרוש. כמעט חצי מהתימנים חיים במשקי בית המרוויחים פחות משני דולר ליום וכן סובלים מתנאים סניטריים ירודים. פחות מעשירית מהכבישים סלולים במדינה ועשרות אלפי תושבים איבדו את בתיהם כתוצאה מהעימותים המזוינים בין כוחות הביטחון למתנגדי המשטר השונים והמגוונים.

 

משטרו של סאלח נתפס כמושחת ולמעשה אינו מצליח לשלוט בשטחים רבים מחוץ לבירה. כהונת הנשיא צפויה להסתיים ב-2013, אולם נאמניו בפרלמנט מבקשים לתקן את החוקה כדי להעניק לו שתי כהונות נוספות בנות עשר שנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחת לחץ. הנשיא סאלח
צילום: רויטרס
זעם ברחובות
צילום: רויטרס
רבבות בצנעא
צילום: AP
מומלצים