שתף קטע נבחר

נמשך הסחף: גם פרגוואי הכירה במדינה פלסטינית

דרום אמריקה מחייכת לאבו מאזן ולרשות הפלסטינית. פרגוואי הפכה למדינה התשיעית באזור שמכירה במדינה פלסטינית בגבולות 1967: "הגיע הזמן לחדש את המשא ומתן כדי להשיג שלום וביטחון בשתי המדינות". ברמאללה בירכו

משרד החוץ של פרגוואי הודיע היום (ו') כי אסונסיון מכירה במדינה פלסטינית עצמאית וחופשית בגבולות 1967. פרגוואי הצטרפה לשורה של מדינות נוספות באמריקה הלטינית שעשו מהלך דומה בשבועות האחרונים - ברזיל, ארגנטינה, אקוודור, בוליביה, גיאנה, צ'ילה, אורוגוואי ופרו.

 

 

"הרפובליקה של פרגוואי חוזרת על ההכרה במדינה זאת כחופשית ועצמאית בגבולות 4 ביוני 1967", נמסר ממשרד החוץ. עוד נמסר כי פרגוואי קוראת לישראל ולפלסטינים לחדש את המשא ומתן במטרה להגיע לשלום ולביטחון בשתי המדינות - ישראל ופלסטין.  


"קוראים לצדדים לחדש את המו"מ". נשיא פרגוואי פרננדו לוגו (צילום: AP)

 

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ושר החוץ ריאד אל-מלכי בירכו על ההחלטה בהצהרה שפרסמו והדגישו את הקשרים המיוחדים שנרקמים בין פרגוואי לרשות הפלסטינית. פרגוואי היא המדינה התשיעית בדרום אמריקה שמכירה במדינה פלסטינית. 

 

משרד החוץ הפרגוואי גם מסר כי "שיחות המשא ומתן הדו-צדדי בין הישראלים לפלסטינים, שנמצאים כרגע במבוי סתום, הכרחיים להשגת שלום וביטחון". העיתוי בו בחרה פרגוואי להכיר במדינה פלסטינית בגבולות 1967 ככל הנראה אינו מקרי לאור העובדה שבחודש הבא תיערך בבירת פרו, לימה, ועידה בהשתתפות מדינות ערביות למדינות מאמריקה הלטינית.

 

מטרת הוועידה, בין היתר, היא לקדם את האינטרסים הפלסטינים במדינות דרום אמריקה, בהן כבר היום פועלות נציגויות וקונסוליות פלסטיניות רבות.


תמיכת ברזיל תגרום ל"אפקט דומינו"? אבו מאזן ודילמה רוסף (צילום: AFP)

 

בחודש שעברה הודיעה ישראל כי ההכרה במדינה פלסטינית על ידי מדינות אמריקה הלטינית מהווה "התערבות מזיקה במיוחד" מצד מדינות שמעולם לא נטלו חלק בתהליך השלום במזרח התיכון. 

 

קרב הבלימה הישראלי

יחד עם זאת, במשרד החוץ הביעו חשש כי תמיכתן של מדינות מרכזיות בדרום אמריקה, בהן ברזיל וארגנטינה, תוביל ל"אפקט דומינו" שבסופו יכירו כל מדינות האזור בפלסטין. כפועל יוצא מכך, פתח משרד החוץ ב"קרב בלימה", אולם זה אינו מצליח לשאת לפי שעה תוצאות, בין היתר עקב השביתה הממושכת של עובדי המשרד על תנאי העסקתם - שהסתיימה לפני כמה ימים.

 

בירושלים טוענים כי פעילות הפלסטינים להשגת הכרה במדינות שונות ברחבי העולם, היא בגדר סטייה מערוץ המשא והמתן הישיר - דבר שעלול לעכב עוד יותר את ההסדר המדיני.

 

הפלסטינים, מצדם, מעודדים מההתפתחויות. ראש הממשלה, סלאם פיאד, בירך בחודש שעבר על ההכרה הבינלאומית "בזכות הפלסטינים לחיות כבני אדם חופשיים בשטחים ובזכות שלהם למדינה".

 

במקביל, הפלסטינים לוטשים עין לעבר יעד נוסף להכרה בריבונותם - מטה האו"ם בניו יורק. ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר לאחרונה כי הצעת החלטה בנוגע להכרה במדינה פלסטינית תוצג בפני מועצת הביטחון בזמן הקרוב. עם זאת, שר החוץ הפלסטיני אל-מלכי אמר כי ברמאללה לא מתכוונים לבקש הכרה רשמית בריבונותם לפני חודש ספטמבר.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חייבים להוציא את המו"מ מהמבוי הסתום". נשיא פרגוואי לוגו
צילום: AFP
קוצר הישגים. אבו מאזן
צילום: רויטרס
מומלצים