שתף קטע נבחר

צילום: AP

ישראל עוקבת בדאגה: "הפיכה תשנה התפישה"

במערכת הביטחון עוקבים בדריכות אחר המתרחש אצל השכנה וחוששים שידיים קיצוניות ישתלטו על אחד הצבאות החזקים באזור. "נהיה בעמדה אחרת לגמרי", הזהיר גורם ביטחוני

"שינוי מהותי בשלטון במצרים עשוי להוביל בעתיד למהפכה בתפישת הביטחון של ישראל" - כך אמר אמש (יום ו') ל-ynet גורם ביטחוני, על רקע המהומות האלימות נגד השלטון במצרים שגבו היום את חייהם של 20 בני אדם. הגורם הסביר כי הסכם השלום עם מצרים מהווה נכס אסטרטגי חשוב "שמאפשר לצה"ל להתמקד בזירות אחרות. כדי להפנות תשומת לב גם לשם, יצטרך צה"ל למתוח איברים ומשאבים מאוד גדולים".

 

מהומות במצרים - כל הדיווחים ב-ynet:

 

במערכת הביטחון עוקבים בדריכות אחר הנעשה אצל השכנה מדרום, אשר נחשבת ל"מרכז העולם הערבי". החשש המיידי הוא ממה שעלול להתרחש בגבול בין מצרים ורצועת עזה. לאחרונה פועלים המצרים ביתר שאת כדי למנוע את הברחות הנשק, אך על-פי גורמים ביטחוניים, למהומות המתרחשות ברחבי מצרים עלולות להיות השלכות שליליות על המתרחש בגבול.

 

"זה לא שאין זרימת אמצעי לחימה לרצועה, כך שגם אם המצרים קצת פחות יהדקו את הגבול, זאת תהיה הבעיה הקטנה של ישראל לעומת העתיד", ציין הגורם הביטחוני, "זה לא סוד שלצה"ל יש זירות ייחוס ולשם מופנים המשאבים. במצרים מטפלים בשוליים, יש דיונים, יש תכניות מהשנים האחרונות, כולל עדכונים רלוונטיים לשנים האחרונות, אבל ללא ספק זאת לא נחשבת זירת ייחוס".

 

הוא הסביר שכאשר במצרים אכן תתרחש ההפיכה כללי המשחק ישתנו. "זה לא אומר חלילה כי היא הופכת מיד למדינת

אויב, אבל בהחלט תשומת הלב צריכה להשתנות".

 

אחד החששות במערכת הביטחון הוא מצבאה של מצרים. במערכת הביטחון מודים כי הצבא המצרי משוכלל ביותר, והוא כולל אלפי טנקים, מאות מטוסי קרב, עשרות ספינות ואמצעים רבים נוספים. "זה צבא מערבי לכל דבר שנהנה מסיוע אמריקאי, ואין ספק שאם יהיה שלטון עם גורמים קיצוניים שתחת ידיו צבא כזה - הדבר

מציב את ישראל בעמדה אחרת לגמרי".

 

במערכת הביטחון הסבירו כי להסכם השלום עם מצרים יש יתרונות ביטחוניים רבים עבור ישראל. "במקום שבו יציבות, כל שינוי הוא סיבה לדאגה", אמר הגורם הביטחוני, "צריך גם לבחון היטב ולעקוב האם האירועים הללו לא יוצאים מגבולות מצרים לעבר ירדן והשטחים. אין ספק שבימים הקרובים צריכה להיות הרבה מאוד עיניים פקוחות לעבר מצרים, אחר כך נעשה את החישובים מה המשמעויות". 

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 28/01/2011 23:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"תשומת הלב צריכה להשתנות"
צילום: רויטרס
ביזה בקהיר
צילום: AFP
מפגין במצרים
צילום: רויטרס
מומלצים