שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

מצרים: מרד בבתי סוהר; סוהרים ירו באסירים

מהומות פרצו גם בכלא בו מוחזקים אסירים המוגדרים כפוליטיים, בהם אנשי "האחים המוסלמים". על-פי הדיווחים, שמונה אסירים נהרגו. ההפגנות ברחובות קהיר ואלכסנדריה נמשכות. כאלף מפגינים ניסו לפרוץ למטה משרד הפנים המצרי. במהומות נהרגו עשרות בני-אדם ונפצעו אלפים

העימותים והמהומות במצרים התפשטו אחר-הצהריים (שבת) גם לכמה בתי סוהר במדינה: במצרים דווח כי בכלא "אבו זעבל", במחוז אל-קליוביה בצפון המדינה, ניסו האסירים להתמרד. הסוהרים פתחו באש חיה והשתמשו בגז מדמיע. על-פי הדיווחים, שמונה אסירים נהרגו. מקורות רפואיים במצרים אישרו כי מספר ההרוגים הכולל במהומות שמתחוללות במדינה מאז יום שלישי עומד כבר על לפחות 82 בני-אדם. עוד כ-2,000 איש נפצעו במהלך הפגנות המחאה נגד משטרו של הנשיא, חוסני מובארק.

 

מצרים על סף הפיכה - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

בכלא "אבו זעבל" מוחזקים אסירים המוגדרים כפוליטיים, בהם אנשי "האחים המוסלמים", כמו למשל בכיר התנועה, השייח עיסאם אל-עריאן. דיווחים אחרים הגיעו מהכלא הממשלתי של מחוז אל-מנופיה הסמוך. על-פי הדיווחים, מתגברים מנגנוני הביטחון את פריסתה בתוך בתי הסוהר במדינה ומחוצה להם.


בניינים שעולים באש בקהיר (צילום: רויטרס)

 

בכמה אזורים במצרים שורר כאוס של ממש. המונים גודשים את הכיכרות. כאלף מפגינים ניסו לפרוץ למטה משרד הפנים המצרי בקהיר. רשת "אל-ג'זירה" דיווחה כי אנשי המשטרה מנסים לפז את המפגינים בירי. עשרות אלפים מפגינים ברחובות קהיר ואלכסנדריה. המפגינים צועדים ליד הטנקים באין מפריע.

 

דיווחים רבים זורמים על מעשי ביזה של בנקים, מבני ממשל, עסקים גדולים וקטנים. יש אף מי שניצלו את המהומות הנוכחיות, כדי "לבוא חשבון" עם אנשי עסקים ולנקום בהם. רשת "אל-ערביה" דיווחה על ביזה המונית בבתי העסק של אחד מאנשי העסקים באזור סואץ ואף על לינץ', באחד המקומות.


טנקים ברחובות הבירה (צילום: AP)

 

הסקטור הכלכלי במצרים מנסה למזער נזקים ככל שניתן. יום המסחר בבורסה, שיועד ליום ראשון בוטל. זאת, לאחר הנפילה הקשה של הבורסה המצרית ביום חמישי האחרון בשיעור של כ-10.5% - אחת הנפילות הקשות בתולדותיה. גם הבנקים לא יפתחו מחר את שעריהם מחשש לביזה. עם זאת, בבנק המרכזי של מצרים מדגישים כי חשבונות הבנק בטוחים וכי בבנקים ישנה נזילות מספקת.

 

כמו כן, זורמים כל העת דיווחים על הצתת מבנים של מפלגת השלטון במצרים ואך דיווחים על הצתות בתחנות משטרה ומנגנוני הביטחון השונים. הצבא נזעק לעזרה וסגר את הדרכים המובילות לאתרי תיירות ולפירמידות, כדי למנוע ביזה בהן.

 

על-פי דיווחים שונים, בדומה לתוניסיה, גם במצרים קמו "ועדות עממיות", כדי

 לאבטח בתי עסק ובתים מפני ביזה. אחד המוקדים לניסיונות ביזה הלילה היה המוזיאון הלאומי של מצרים, ובו אוסף יוצא דופן מימי הפרעונים - אולם לא ברור עדיין עד כמה נפגע המוזיאון, אם בכלל.

 

נכון לשעות אחר-הצהריים, הצהירו השלטונות כי עוצר יוטל החל מהשעה 16:00 עד למחר בשעה 8:00 בבוקר, אולם קשה לראות כיצד הוא ייאכף באווירה של חוסר סדר טוטאלי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנות בקהיר
צילום: AP
טנק ברחובות בירת מצרים
צילום: רויטרס
חייל עם מפגין בקהיר
צילום: AFP
מומלצים