שתף קטע נבחר

צילום: AP

הערכת מצב על מצרים: 'לאירועים פוטנציאל נפיץ'

שר הביטחון, הרמטכ"ל וגורמי ביטחון נוספים מקיימים הערכת מצב על הנעשה בקהיר. למרות המהומות, שהגיעו גם לסיני, אין הערכות מיוחדת גם בפיקוד דרום, למעט מעקב אחר הנעשה מעבר לגבול

בישראל עוקבים בדאגה אחר הנעשה במצרים: במערכת הביטחון נערכים הערב (שבת) דיונים, בעקבות האירועים במצרים, מדובר בהערכות מצב בהם לוקחים חלק שר הביטחון אהוד ברק, הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי, כמו גם גורמים ביטחון נוספים מצה"ל ומגופי ביטחון נוספים. הערכת מצב נוספת נערכת גם במשרד החוץ.

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים, הכתבות והתמונות - בעמוד מיוחד

 

במערכת הביטחון לא מתייחסים באופן רשמי לנעשה במצרים ולהשלכות של האירועים על ישראל, אבל גורמים ביטחוניים מודים כי ל"אירועים פוטנציאל נפיץ, שעשוי להשפיע על ישראל, בעיקר בפרק הזמן הבינוני והארוך".

 

נכון להערב, אין הערכות מיוחדת גם בפיקוד דרום, למעט מעקב אחר הנעשה מעבר לגבול, הן בחיבור בין רצועת עזה למצרים והן בגבול המשותף בין שתי המדינות.

 

בפרק הזמן המיידי עשוי המצב להביא להתרופפות פעילות המצרים, מה שיכול להשפיע על הברחת אמצעי לחימה לרצועת עזה והסתננות גורמים עויניים לתוך ישראל.

 

עם זאת, עיקר תשומת לב של מערכת הביטחון בישראל נתונה לתרחישים העתידיים, ובעיקר להבנה כי במצב שבו יחול שינוי מהותי בשלטון המצרי, יצטרכו בצה"ל ובמערכת הביטחון, לשנות הערכויות ומשאבים מזירות אחרות. יש לציין כי בדיונים הביטחוניים עולה גם הנושא הלבנוני, באשר להתפחויות הפנימיות שם ולהשלכותיהם על ישראל.

 

המהומות במצרים התפשטו היום גם לסיני. חילופי אש כבדים התנהלו הבוקר בין בדואים בצפון סיני לכוחות הביטחון המצריים, ובמהלכם

 נהרגו לפי מקורות פלסטינים בין 12 ל-16 בני אדם. כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי לשני הצדדים נגרמו אבדות.

 

לפי הדיווחים הפלסטיניים, כנופיות חמושות ברפיח המצרית תקפו את מבני הממשלה בעיר, והעלו אותם באש. הן פוצצו בניין השייך למנגנון ביטחון מצרי. גם באל-עריש תקפו בדואים קבוצת שוטרים, והצליחו להרוג ארבעה מהם ולפצוע עוד ארבעה.

 

בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים הערב בקהיר
צילום: AP
שלט נגד ישראל
צילום: רשת אלג'זירה
ברק ואשכנזי. התייעצות
צילום: אריאל חרמוני, תקשורת שר הביטחון
מומלצים