שתף קטע נבחר

צילום: AP

בן-אליעזר: "אין חלופה למובארק"

שר הביטחון לשעבר, המקורב לנשיא המצרי, עוקב בדריכות אחר הנעשה בקהיר. "מובארק יציב, השאלה כמה זמן הוא יכול להחזיק את המצב כך, הדברים לא פשוטים", אמר בשיחה עם ynet

שר הביטחון לשעבר, ח"כ בנימין בן-אליעזר, המקורב לצמרת המצרית ונחשב לישראלי המקורב ביותר לנשיא מובארק, אמר הערב (שבת) ל-ynet כי "המצב במצרים לא פשוט. המצב חמור, למרות שההנהגה המצרית צפתה את זה, התכוננה ונערכה לזה. עובדה שהפריסה בקהיר וגם בערי השדה מוכיחה שהיתה מוכנות", אמר בן-אליעזר והוסיף: "קיימתי שיחות עם מצרים ביומיים האחרונים, וזה מה שאני שומע. הדברים צוברים תאוצה, והם לא פשוטים".

 

מצרים על סף הפיכה - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

פרט לשר ישראלי שהתראיין בעילום שם למגזין "טיים" והעריך כי חוסני מובארק ישרוד את המשבר, עד עתה לא ניתנה התייחסות ישראלית רשמית למתרחש במדינה. גם שר הביטחון לשעבר מעריך שבהתקוממות הנוכחית אין חלופה של ממש להנהגה המצרית.


כרזות שנתלו נגד מובארק. "מובארק מאוד חזק" (צילום: AP)

 

"ראשית, האחים המוסלמים עדיין לא בתמונה. שנית, אין הנהגה שעומדת מול ההנהגה הקיימת, אלא זה הרחוב. אי אפשר לומר 'יש אלטרנטיבה למובארק'. אין דבר כזה. הצבא כצבא עומד כסלע מוצק מאחורי מובארק. השאלה כמה זמן יינתן גיבוי. אני מעריך שזה יהיה זמן רב, שכן הרמטכ"ל הוא איש מובארק מובהק, שר ההגנה עובד איתו כבר כ-17 שנים, עומר סלימאן איתו לאורך כל הדרך. עד עכשיו לא פתחו באש. טנקים מסתובבים, אבל אין אש. זה דבר מאוד משמעותי. אני מניח שהוא ימשיך בכיוון הזה".

 

"צריך לחכות ולראות מה יהיה", אומר בן-אליעזר. "דבר אחד ברור: אנחנו במצב של פוסט נאום מובארק. צריך לראות מה ההשלכות: האם אנחנו בפני עידן חדש, או שיצליחו לעבור את הדבר הזה. יהיה למובארק קשה מאוד להמשיך את השושלת שלו. הוא יתקשה לעשות זאת, כי הרחוב לא יתן לדבר הזה לקרות. אני מקווה שהוא יילך על רפורמות. הנאום שלו מבשר שהוא יילך על רפורמות. הוא ירכיב ממשלה חדשה מחר".

 

"מובארק חזק מאוד" 

לדברי בן-אליעזר, שביקר את הנשיא המצרי אך לפני שבועיים, מובארק ישרוד את המשבר. השאלה היא עד מתי. "הוא איש חזק מאוד, מאוד מאוד", הוא אומר. "הוא היה מפקד חיל האוויר, סגנו של סאדאת. האיש איתן. נכון שחלה לתקופה מסויימת, אך ממה שראיתי לפני שבועיים, הוא חזר לאיתנו. השאלה הראשונה היא כמה זמן הוא יכול להחזיק את זה, והשנייה היא, באיזו מידה אנחנו לא בפני אפקט דומינו. מקהיר זה יכול לעבור לערי השדה, וממצרים לשאר מדינות ערב. לא בכדי המלך הסעודי נתן למובארק גיבוי מוחלט".

 

אתה חושש לגורל המזרח התיכון?

"אני מאוד מוטרד, כי זו מציאות שהתרעתי מפניה. דיברתי על מזרח תיכון חדש, על הדחיפות של המשא ומתן המדיני. המצב שלנו נהיה גרוע יותר. אתה לא יודע מי יעלה. גם אם יהיה שלום, השלום יהיה קר. עם מובארק, היחסים חמים ביותר ולבביים. הוא ייצב את המזרח התיכון, נלחם בחמאס ובגורמים ריאקציוניים. הוא מבין את העולם הגדול.

הוא ראה את השלמות המזרח התיכון, ואת חשיבות ביסוסו".

 

"הזהרתי כל בוקר מה יהיה עם התהליך המדיני", נזכר בן-אליעזר. "רק לפני שבועיים אמרתי למובארק: תקרא אליך את ביבי ואת אבו מאזן, תוביל לוועידה. תזמין גם את המלך הירדני ותתחילו להניע את התהליך המדיני. אתה היחידי שיכול לעשות את זה".

 

שר הביטחון לשעבר הוסיף עוד כי שוחח עם גורמים בכירים במצרים בעקבות המהומות. "הם משדרים ביטחון. השאלה היא אם זה נכון. הם משדרים ודאות, והשאלה היא שוב, אם זו התמונה הנכונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן-אליעזר. ידידו הקרוב של הנשיא מובארק
צילום: בן קלמר
מפגינים נגד מובארק
צילום: AP
מובארק וסגנו ה
צילום: AP / Egypt State TV
מומלצים