שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: תרופות נגד בריחת סידן מונעות סרטן

  מחקר ישראלי שמכה גלים ומתפרסם ב"ידיעות אחרונות", הראה כי תרופות לבריחת סידן מפחיתות ב-60% את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס וב-33% את הסיכון לחלות בסרטן השד. התרופות הוכחו במחקרים נוספים כמפחיתות את הישנות סרטן השד אצל מי שחלתה והחלימה

  האם נמצאה תרופת פלא למניעת סרטן? שנה אחרי שנודע כי תרופות פופולריות נגד בריחת סידן עשויות להפחית את הסיכון לתחלואה בסרטן השד, מתברר שהתרופות האלה טובות גם נגד התפתחות סרטן המעי הגס: צוות חוקרים מישראל פירסם בסוף השבוע מחקר שקובע כי תרופות כאלה מפחיתות את הסיכון לתחלואה בסרטן המעי הגס ב‭.60%-‬ המחקר הישראלי מכה גלים בכנס עולמי לסרטן שמתקיים בימים אלה בארצות הברית.

   

   

  צוות החוקרים הישראלי משירותי בריאות כללית בראשות פרופ' גדי רנרט, ראש המרכז לבקרת סרטן בכללית ומנהל המחלקה לרפואת קהילה בבית החולים כרמל, השווה 933 נשים ישראליות שחלו בסרטן המעי הגס למספר זהה של נשים בריאות שתאמו להן מבחינת הגיל, המוצא ואזור המגורים. כל הנשים עברו ראיונות מקיפים שבהם נשאלו מאות שאלות על ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית שלהן ועל התרופות שהן לוקחות.

   

  הבדל משמעותי בשיעור התחלואה

  התברר כי נשים שנטלו במשך שנה לפחות תרופות מקבוצה שנקראת ביספוספונטים (כגון פוסלאן, אלנדרונט ואטידרונט‭,(‬ המיועדות לטיפול בבריחת סידן, הקטינו ב‭60%-‬ את הסיכון שלהן לחלות בסרטן המעי הגס. ההבדל בשיעורי התחלואה נותר משמעותי מבחינה סטטיסטית גם לאחר נטרול גורמים שונים שהיו עשויים להשפיע על התוצאות, ובהם צריכת ירקות, ביצוע פעילות ספורטיבית, השמנה, היסטוריה משפחתית של סרטן המעי הגס, צריכת ויטמין ‭,D‬ נטילת תרופות נגד שומנים בדם ועוד.

    

  יש לציין שאותו הצוות גם הגיע למסקנה ששימוש בתרופות למניעת בריחת סידן מפחית בשליש את הסיכון לחלות בסרטן השד. מחקרים נוספים שנעשו בעולם העלו שתרופות נגד בריחת סידן גם מפחיתות את הישנוּת סרטן השד אצל מי שחלו במחלה והחלימו.

   

  סרטן המעי הגס הוא הגידול הסרטני השני בשכיחותו בקרב תושבי ישראל (אחרי סרטן השד‭.(‬ המחלה שכיחה יותר אצל גברים מאשר אצל נשים, ושכיחותה עולה בשני המינים אחרי גיל ‭.50‬ בישראל מאובחנים מדי יום 9 חולים בסרטן המעי הגס, וכארבעה מתים מהמחלה הזאת בכל יום.    

   


   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התרופות מפחיתות גם את הישנות סרטן השד אצל מי שהחלימה ממנו
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים