שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: אליעד לוי, שאול גולן

  בדקה ה-90: מגעים לריכוך הודעת היועץ על גלנט

  וינשטיין כבר החליט שלא יגן על מינוי הרמטכ"ל המיועד בבג"ץ, אך לשכות ראש הממשלה ושר הביטחון מקיימות איתו התייעצויות. כל מילה נבדקת בקפידה, עד הרגע האחרון. שרים בכירים: "עם כל הכבוד לברק, צריך להאריך את כהונת אשכנזי"

  נסיונות של ברגע האחרון לרכך את המכה ליואב גלנט - ולאהוד ברק: בשעות האחרונות נערכות במשרד המשפטים דיונים קדחתניים, בניסיון למתן את נוסח הודעת היועץ המשפטי לממשלה לבג"ץ בעניין מינויו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל. הבוקר פורסם לראשונה ב-ynet שהיועץ יהודה וינשטיין החליט שלא להגן על המינוי לאור ממצאי מבקר המדינה בפרשת הקרקעות של גלנט במושב עמיקם.

   

  ההתייעצויות בשעות האחרונות התקיימו בין לשכת היועץ המשפטי ללשכות ראש הממשלה ושר הביטחון, כדי לראות איך אפשר לרכך את הודעת היועץ לבג"ץ כך שלא תפגע בצורה קשה באלוף גלנט.

   ההודעה הרשמית הייתה צפויה בצהריים, אך מתעכבת ותוכל להימסר עד הלילה.

   

  במתכונת הנוכחית, על בסיס ההמלצות הקודמות של ועדת טירקל למינויי בכירים, וינשטיין לא מתכוון להגן על המינוי. הוא צפוי לכתוב בתשובתו לשופטים, שביקשו הבהרות, כי בידי ועדת טירקל שאישרה את המינוי לא כל החומר הדרוש, ויודיע לממשלה באופן רשמי שכרגע אינו יכול להגן על המינוי.

   

  אנשי מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה והיועץ עצמו עמלים עד הרגע האחרון על כל מילה במסמך שיימסר לשופטי העליון, שכן הניסוח המדויק עשוי להכריע כיצד תתגלגל הפרשה בהמשך, ומה יהיו הצעדים שיוכל גלנט עצמו לנקוט. הוא ממשיך להפגין נחישות, להיאבק עד הסוף. בינתיים, כנס תמיכה בגלנט של יוצאי השייטת שתוכנן להערב בוטל - לבקשתו.

   

  לאור ההתפתחויות האחרונות מעריכים גורמים במערכת הביטחון, כי הסיכויים שטקס החלפת הרמטכ"ל,

   שאמור להתקיים בעוד פחות משבועיים - לא ייערך בסופו של דבר. שר הביטחון, אהוד ברק, שהחליט למנות את גלנט לתפקיד הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל, יצטרך לקבוע עתה כיצד לנהוג.

   

  בין היתר הוא יכול לבקש, באמצעות הממשלה, להאריך את כהונתו של הרמטכ"ל הנוכחי, רב-אלוף גבי אשכנזי. מערכת היחסים בין אשכנזי לברק מתוחה מאוד, מה שמציב סימני שאלה גדולים מאוד לגבי מימוש האפשרות הזו. אך הבעיה בעניין זה היא שמינוי ממלא מקום - מורכבת לא פחות, בין היתר בשל העובדה כי אין מועמד טבעי להחליף את אשכנזי.

   

  ההחלטה עשויה לחזור בסיטואציה מסוימת להכרעה בממשלה, ושרים בכירים אמרו היום ש"עם כל הכבוד לברק ולרצונות שלו, מה שנדרש כעת זה להאריך את הכהונה של אשכנזי בחצי שנה עד שנה. יש כאן צבא ומדינה, וזה מה שצריך להיות הדבר החשוב, כדי להרגיע את הסערה בצה"ל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גלנט. בלב המחלוקת
  צילום: ירון ברנר
  וינשטיין. ברגע האחרון
  צילום: גיל יוחנן
  ברק. לרכך
  צילום: עידו ארז
  מומלצים