שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

ברק ביטל מינוי גלנט, נווה רמטכ"ל זמני

החלטתו הנחרצת של היועץ המשפטי לממשלה, שהטיל "ספק ערכי" במינוי הרמטכ"ל הבא, הכניעה גם את שר הביטחון. בהודעה דרמטית נמסר כי הליך בחירת מפקד הצבא יותנע מחדש, ובינתיים ימלא הסגן את התפקיד. קצינים בצה"ל: היה צריך להאריך כהונת אשכנזי

לראשונה בתולדות המדינה, רמטכ"ל שנבחר מודח עוד לפני שענד דרגות. מינוי גלנט בוטל - וזה סופי. אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מסר לבג"ץ שקיימים קשיים משפטיים משמעותיים וספק לגבי מידת התאמתו הערכית של יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל, הודיע הערב (יום ג') שר הביטחון כי המינוי מבוטל. יאיר נווה צפוי להיות הרמטכ"ל הבא, אך רק באופן זמני - לא יותר מ-60 יום.

 

גלנט לא יהיה רמטכ"ל - הגיבו עכשיו בעמוד הפייסבוק של ynet

 

בהודעה נמסר כי "ראש הממשלה ושר הביטחון שוחחו הערב עם האלוף יואב גלנט והביעו בפניו את הערכתם אליו כמפקד ולוחם שמכוח כישוריו והישגיו נבחר להיות רמטכ"ל.

 

"ואולם, לאור המצב שנוצר לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה והמשמעויות העולות ממנה, הגיעו ראש הממשלה ושר הביטחון למסקנה שלא נותרה ברירה אלא לפעול לביטול המינוי ולהתנעה מחדש של הליך בחירת הרמטכ"ל הבא".


הבית של גלנט בעמיקם, והשטח שעורר את המהומה (צילום: שאול גולן)

 

שר הביטחון ברק יביא ביום חמישי הצעה לממשלה למינוי סגן הרמטכ"ל יאיר נווה לרמטכ"ל בפועל לתקופה של עד 60 יום, החל מ-14 בפברואר. בתוך תקופה זו יושלם תהליך הבחירה של הרמטכ"ל הבא והוא ייכנס לתפקידו. ברק הדגיש כי "תהליך מינויו של סגן הרמטכ"ל כרמטכ"ל בפועל סוכם בעצה אחת עם היועץ המשפטי לממשלה ועל דעתו".

 

נווה יתקשה לקבל החלטות

קצינים בצה"ל הביעו תמיהה על החלטת ברק, שלא בחר להשאיר את הרמטכ"ל המכהן גבי אשכנזי בתפקיד למשך חודשיים, והחליט על מינוי האלוף נווה כרמטכ"ל זמני. "אין עוררין שנווה קצין טוב, אבל רק כעת חזר לצבא והחל בתפקידו. היה נכון יותר לבקש מאשכנזי להשאר עוד חודשיים, לבצע גם את תהליך החפיפה, ורק אז לעזוב", אמרו.

 

כמו כן מדובר במצב מורכב שיציב בפני נווה שיתקשה לקבל החלטות כל עוד אין רמטכ"ל מכהן, אפילו אישור מינויים של כ-150 קצינים בדרגת אלוף-משנה ותא"ל, שממתינים כבר כמה חודשים - יישאר בערפל.

 

ההחלטה הדרמטית באה לאחר תשובתו המעודכנת של היועץ וינשטיין לבג"ץ, בעתירה נגד המינוי בשל פרשת הקרקעות של גלנט במושב עמיקם. מבקר המדינה קבע כי בתצהיר שהגיש גלנט נמסר מידע שקרי, באשר להשתלטותו על קרקעות ציבוריות סביב ביתו ובנחלה שניתנה לו מחוץ למושב "לפנים משורת הדין".

 

"לאחר בחינה יסודית של החומרים השונים ועריכת בדיקות נוספות, הגיע היועץ המשפטי לממשלה למסקנה שהנתונים הקיימים באשר להתנהלותו של האלוף גלנט בהקשר האמור מעלים קשיים משפטיים משמעותיים באשר לסבירות ההחלטה למנותו לרמטכ"ל", נכתב בהודעת המדינה.

 

מוקדם יותר, הביע שר הביטחון צער ואכזבה מהחלטתו של וינשטיין,

 והתעקש כי "מדובר באיש המתאים ביותר לפקד על צה"ל בעת הזאת". לדברי ברק, "האלוף גלנט הוא לוחם עז נפש, מפקד מהטובים שהיו לצה"ל ואיש שרבים בעם ישראל חייבים לו רבות".

 

גלנט עצמו התראיין בערוץ 2, ונראה שלפני שקיבל את ההודעה על המינוי אמר: "אני חי עם האמת שלי ויש רק אמת אחת. מצפוני נקי, ובאתי הנה בשביל לומר לחיילי צה"ל בראש ובראשונה ולמשפחות שלהם - אני דובר אמת".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלנט. סוף הדרך
צילום: עידו ארז
יאיר נווה. עד הכרעה
צילום: באדיבות דובר צה"ל
מומלצים