שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: אליעד לוי, שאול גולן
  היועמ"ש נגד מינוי גלנט: ספק אם ראוי ערכית
  וינשטיין מסר את תשובתו לבג"ץ בעניין הרמטכ"ל המיועד, החזיר את הכדור לממשלה - והשחיר עוד יותר את העננה סביב המינוי. "יש קשיים משפטיים משמעותיים", קבע, "וספק אם ראוי מבחינה ערכית להותיר את ההחלטה בעינה"

  היועץ המשפטי לממשלה מחזיר את ההחלטה על מינוי גלנט לממשלה, ומרחיק אותו עוד יותר מתפקיד הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. "ספק אם ראוי מבחינה ערכית להותיר את ההחלטה בעינה", כתב היועץ יהודה וינשטיין, בתשובה שהוגשה לפנות ערב (יום ג') בעתירה לבג"ץ נגד המינוי, בשל פרשת הקרקעות של גלנט סביב ביתו במושב עמיקם. הבוקר פורסם לראשונה ב-ynet על החלטת וינשטיין שלא להגן על גלנט בבג"ץ.

   

   

  היועץ המשפטי הודיע כי העביר את ההחלטה בסוגייה לטיפול ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק כדי שיכולו לשקול את נסיבות העניין ולקבל החלטה מושכלת. עם זאת, הוא הדגיש שקיימים קשיים משפטיים משמעותיים לאשר את המינוי.


  ביתו של גלנט בעמיקם. השתלט על קרקעות (צילום: שאול גולן)

   

  "לאחר בחינה יסודית של החומרים השונים שהועברו ממבקר המדינה ושל התייחסויות האלוף גלנט ובא כוחו שניתנה בכתב ובעל פה למבקר המדינה", נכתב בהודעת המדינה, "ולאחר שהתאפשר לאלוף גלנט ולבא כוחו להשמיע דברים גם בפני היועץ המשפטי לממשלה, וכן לאחר עריכת בדיקות נוספות, הגיע היועץ המשפטי לממשלה למסקנה שהנתונים הקיימים באשר להתנהלותו של האלוף גלנט בהקשר האמור מעלים קשיים משפטיים משמעותיים באשר לסבירות ההחלטה למנותו לרמטכ"ל".

   

   

  וינשטיין הבהיר לנתניהו וברק, כי "משקיימת כיום תשתית נתונים רחבה ומעודכנת מזו שהייתה בפני הממשלה בעת שאישרה את המינוי, כמו גם בפני הוועדה המייעצת לעניין מינויים לתפקידים בכירים (ועדת טירקל), חייבים הגורמים המוסמכים על מינוי רמטכ"ל, בראש ובראשונה ראש הממשלה ושר הביטחון, לשום ולהידרש לנושא, על מנת שיוכלו לשקול את מכלול נסיבות העניין ולקבל החלטה מושכלת".


  מתוך ההודעה המלאה

   

  אחרי התייעצויות שקיים עד הרגע האחרון עם לשכות נתניהו וברק, היועץ המשפטי הוסיף כי "בשלב הראשון יגבשו ראש הממשלה ושר הביטחון עמדה מחודשת, ובהתאם לעמדתם יוחלט על הצעדים הבאים". וינשטיין ביקש להגיש הודעה נוספת לבג"ץ בשבוע הבא.

   

  לא אשכנזי, אז מי כן?

  לאור ההתפתחויות האחרונות העריכו היום גורמים במערכת הביטחון, כי הסיכויים שטקס החלפת הרמטכ"ל, שאמור להתקיים בעוד פחות משבועיים - לא ייערך בסופו של דבר. שר הביטחון ברק, שהחליט למנות את גלנט, יצטרך לקבוע עתה כיצד לנהוג.

   

  בין היתר הוא יכול לבקש, באמצעות הממשלה, להאריך את כהונתו של הרמטכ"ל הנוכחי, רב-אלוף גבי אשכנזי.
  מערכת היחסים בין אשכנזי לברק מתוחה מאוד, מה שמציב סימני שאלה גדולים מאוד לגבי מימוש האפשרות הזו. אך הבעיה בעניין זה היא שמינוי ממלא מקום - מורכבת לא פחות, בין היתר בשל העובדה כי אין מועמד טבעי להחליף את אשכנזי.

   

  ההחלטה עשויה לחזור בסיטואציה מסוימת להכרעה בממשלה, ושרים בכירים אמרו היום ש"עם כל הכבוד לברק ולרצונות שלו, מה שנדרש כעת זה להאריך את הכהונה של אשכנזי בחצי שנה עד שנה. יש כאן צבא ומדינה, וזה מה שצריך להיות הדבר החשוב, כדי להרגיע את הסערה בצה"ל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גלנט. ממשיך להתרחק מהתפקיד
  צילום: באדיבות דובר צה"ל
  וינשטיין. החלטה חריפה
  צילום: יאיר שגיא
  מומלצים