שתף קטע נבחר

אובמה: להתחיל בתהליך העברת השלטון במצרים

הנשיא אובמה בירך על החלטת נשיא מצרים שלא להתמודד על עוד כהונה, אך הבהיר כי תהליך העברת השלטון צריך להתחיל מיד. הוא החמיא למפגינים שהובילו לשינוי הסטטוס קוו, ושיבח את הצבא שנמנע מאלימות. לפני כן שוחח ארוכות עם מובארק

רמז למובארק - אין לך זמן: נשיא ארצות הברית ברק אובמה בירך הלילה (יום ד') על החלטתו של חוסני מובארק שלא להתמודד על כהונה נוספת כנשיא מצרים, אך הבהיר שיש להתחיל כעת בתהליך העברת השלטון. אחרי ששוחח במשך כחצי שעה עם עמיתו המצרי אמר אובמה: "מובארק מבין שהסטטוס-קוו לא יכול להימשך ושהגיע הזמן לשינוי".

 

מהומות במצרים - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

"במשך אלפי שנים מצרים ידעה הרבה שינויים", הזכיר הנשיא האמריקני, "הקולות של אזרחים מצרים אמרו לנו שזה אחד מהרגעים הללו". הוא החמיא לרבבות המפגינים במצרים, שהיוו לדבריו השראה לאזרחים ברחבי העולם, ושיבח גם את הצבא המצרי שנמנע מאלימות.

 

"אזרחי מצרים, בעיקר הצעירים, אנחנו רוצים להיות ברורים - אנחנו שומעים אותכם", אמר הנשיא האמריקני. למרות האופטימיות, הוא הודה שבפני מצרים עומדת תקופה לא קלה: "שאלות על עתיד מצרים יישארו ללא תשובה, אבל אני בטוח שהאזרחים ימצאו את בסופו של דבר את התשובות".

 

אובמה קרא למצרים לערוך בחירות "חופשיות והוגנות" ולשתף את מפלגות האופוזיציה בתהליך העברת השלטון, שלדבריו צריך להתחיל מיד. הוא הבהיר כי ארה"ב תמשיך להיות שותפה וידידה של מצרים, ותסייע לה במידת הצורך. 

 

"שיחה ישירה וכנה"

גורם בממשל האמריקני סיפר כי שיחת הטלפון בין אובמה למובארק הייתה ישירה וכנה: "הוא אמר שזה ברור כמה שהוא אוהב את ארצו וכמה זה קשה לו. הנשיא אובמה גם הסביר לו שאין לעכב את הליך העבר השלטון - עליו להתחיל עכשיו".

 

אחרי שמונה ימים של מחאה נגד שלטונו, הודיע אמש הנשיא מובארק כי לא יתמודד על כהונה נוספת בסוף השנה. "האחריות שלי היא להחזיר את הביטחון למדינה", אמר אחרי שמיליון בני אדם קראו להתפטרותו, "לא אתמודד בבחירות הבאות כי שירתתי את מצרים מספיק זמן".

 

צילום: AP

 

אולם נראה כי מובארק לא הצליח לרצות את המפגינים. אחרי שצפו בנאומו, ההמונים שוב יצאו

לרחובות קהיר וצעקו במלוא הכוח "מובארק, לך ועכשיו!". באלכסנדריה נשמעו קולות ירי במהלך עימות בין מפגינים לתומכיו של הנשיא. לא דווח על נפגעים.

 

מזכ"ל סוכנות הגרעין של האו"ם לשעבר, מוחמד אל-בראדעי, ומזכ"ל הליגה הערבית, שר החוץ לשעבר עמרו מוסא, כבר הודיעו שהם שוקלים להתמודד בבחירות.

 

אל-בראדעי טען כי אם מובארק לא יפרוש מיד, הוא יהיה "לא רק ברווז צולע, אלא גם איש מת מהלך". הוא הוסיף כי נשיא מצרים, למרבה הצער, "מתכוון להאריך את הייסורים כאן בשישה-שבעה חודשים נוספים. הוא ממשיך לקטב את המדינה. הוא ממשיך לגרום לאנשים לכעוס אפילו יותר, מה שיכול להוביל לאלימות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. קרא לבחירות חופשיות והוגנות
צילום: רויטרס
"שירתתי מספיק זמן". מובארק
צילום: AFP
מומלצים