שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

טירקל על גלנט: נורא שהאיש הודח

בעקבות ביטול מינויו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל, מגן יו"ר ועדת המינויים, יעקב טירקל, על החלטתו לאשר את המינוי. על החלטת מבקר המדינה והיועץ המשפטי, אמר: "זכותם לחשוב כך וזכותי לחשוב אחרת". הוא תקף בעיקר את כלי התקשורת

יו"ר ועדת המינויים, השופט בדימוס יעקב טירקל, התייצב היום (ד') להגן על החלטתו השנויה במחלוקת לאשר את מינויו של האלוף יואב גלנט לרמטכ"ל. בראיון לרשת ב' של קול ישראל, אמר טירקל כי לוועדה אין סמכויות מלבד אחת - לבקש לפנות בשאלה משפטית אל היועץ המשפטי, וכך עשתה. "היועץ המשפטי לא הסתייג, להיפך - אם אני לא טועה, הוא אפילו כתב שאין מניעה משפטית למנות את גלנט".

 

הדחת גלנט - הדיווחים האחרונים ב-ynet:

 

בעוד שמבקר המדינה זיהה את הבעייתיות של פרשת הקרקעות על מינויו של גלנט לרמטכ"ל, נשמעה ביקורת על טירקל וחברי הוועדה בראשותו, וכן על שר הביטחון, אהוד ברק, שלא התייחסו בכובד ראש לתלונות עליו כבר בתהליך המינוי.

 

טירקל הדגיש כי לא קיבל את ההחלטה על דעת עצמו, ובראיון אחר לגלי צה"ל הגן על עצמו ועל חבריו: "הייתה השתלחות. אומרים שאני חפיף, זה מעליב. כל השנים רק זכיתי לשבחים. אנחנו עשינו את העבודה בהתנדבות".  

 

הוא אמר שייתכן מאוד שצריך יהיה לצייד את הוועדה באמצעי בדיקה נוספים, פרט יכולת חבריה להציב שאלות. את עיקר האש הוא מפנה בעיקר לכלי התקשורת: "לא נעים לי להגיד לך. הלקח הוא שהעיתונות והתקשורת הישראלית מסוגלת לרדת לתהומות ולשפל שלא העליתי על דעתי ולא הייתי מעלה על דעתי שהיא מסוגלת לרדת אליו. זה הלקח. אני יכול רק להגיד לך שאני חושב שזה דבר איום ונורא שאדם ששירת את המדינה במסירות בכל-כך הרבה תפקידים יודח מתפקידו בגלל השתלחות של תקשורת", אמר השופט בדימוס.

 

טירקל סיפר כי הוועדה קיבלה לידיה את החומר, ולמדה שהעניינים נפתרו, למעט נושא אחד שוינשטיין הציע שהוועדה תשאל את גלנט, כאשר יתייצב בפניה: "אמנם נושא מסוים על זיתים וכו' לקח יותר מדי זמן, נשארה שם עוד איזושהי נקודה אחת, איזו ערוגת פרחים שאת זה הוא לא הצליח לברר מה עלה בסופה ושהוא מציע שנשאל את גלנט כשהוא יהיה בפנינו. זה מה שהיה".

 

בתגובה לטרוניות על כך שלא העמיק לחקור, אומר טירקל ששאל על כל פרטי הנושאים הללו את האנשים שהתייצבו בפניו, "בראשונה ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל המכהן, והנכנס, על כל הפרטים שאלנו אותם, והתשובה היתה שאלה עניינים של מה בכך שאין בהם כדי לפגוע. אחרי עיון בחומר ואחרי ששקלנו החלטנו שאין בזה כדי לפגוע במינויו כרמטכ"ל. ושקלנו וכך חשבנו וזכותנו לחשוב ככה".

 

הוא הבהיר כי מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, והיועץ המשפטי לממשלה קיבלו לידיהם חומרים נוספים, שלא היו בידי ועדת טירקל: "אני מרשה לעצמי לומר - עם כל הכבוד הראוי לוינשטיין ועם כל הכבוד הראוי למבקר המדינה, זכותם על-פי אותו חומר, והרי בפניהם לא היה אותו חומר אלא חומר רב ונוסף, כפי שאני מבין - זכותם לחשוב כך וזכותי לחשוב אחרת".

 

  • השתתפו בסקר הפייסבוק שלנו: האם להאריך את כהונת אשכנזי?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אישר את המינוי. יעקב טירקל
צילום: חיים צח
המינוי בוטל. יואב גלנט
צילום: באדיבות דובר צה"ל
מומלצים