שתף קטע נבחר

כנסייה ביזנטית ופסיפס נחשפו בחורבת מדרס

מעז יצא מתוק: ניסיון לשוד עתיקות באתר חורבת מדרס הוביל לחפירת הצלה במהלכה התגלתה כנסייה ביזנטית מרהיבה

כנסייה ביזנטית עתיקה בעלת רצפת פסיפס מרשימה התגלתה בחפירות הצלה שקיימה רשות העתיקות בחורבת מדרס שבשפלת יהודה. החפירה נערכה על ידי אמיר גנור ואלון קליין מהיחידה למניעת שוד עתיקות, בעקבות ניסיון שוד של מערכת תת קרקעית קדומה הנמצאת במקום.

 

 

"גילינו מחדש משקוף של מבנה ציבורי גדול שהתכסה במשך השנים אך היה קרוב לפני השטח", מספר אמיר גנור ל-ynet. המשקוף התגלה כבר בשנות ה-80 על ידי פרופ' עמוס קלונר וד"ר צבי אילן ז"ל אך לא חשף את האוצר שמסתתר מתחתיו.

 

"הערכנו כי קיים סיכוי שלפנינו מבנה ציבור ובתחילה סברנו כי יתכן שמדובר במבנה בית כנסת עתיק, בשל העבודה שקיים משקוף דומה, 'תאום', בבית הכנסת בנבוריה שבצפון הארץ", מסביר גנור.

 

"עם התקדמות החפירה חשפנו את המבנה שנהרס ברעידת אדמה וזיהינו אותו ככנסייה מהתקופה הבינזטית, מן המאות ה-5-7 לספירה. מדובר בכנסייה מפוארת מאוד הן מן הבחינה האדריכלית והן מבחינה חפצי האמנות שמצאנו בתוכה: גילופי אבן ושיש, אבנים מסותתות ורצפות פסיפס מרהיבות בשלל צורות וצבעים".


רצפת הפסיפס שהתגלתה בחורבת מדרס (צילום: באדיבות רשות העתיקות)

 

הכנסייה בנויה בתוכנית של בזיליקה ובחזיתה ישנה חצר התכנסות רחבה המרוצפת בלוחות אבן. באולם עצמו עמדו בעבר שמונה עמודי שיש נושאי כותרות מעוטרות שיובאו לארץ ישראל במיוחד מתורכיה.

 

אתר חורבת מדרס מוכר כישוב יהודי חשוב מתקופת הבית השני ועד לחורבנו במרד בר כוכבא, בשנת 135 לספירה. חוקרים שונים מנסים לזהות את האתר, על סמך מפת מידבא, כמקום קבורתו של הנביא זכריה, אולם אפשרות זו עדיין נבחנת.

 

כעת מתכוננים החוקרים לכסות את המבנה כדי להגן על הפסיפס היקר, ובהמשך יפתח האתר למבקרים "כדי לקרב את הציבור ולחשוף עוד טפח מההיסטוריה של עם ישראל בארץ הזאת, למען הדורות הרבים", אומר גנור.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חורבת מדרס
צילום: רשות העתיקות
הנביא זכריה. ציור מאת מיכאלנג'לו
מומלצים