שתף קטע נבחר

צילום: AFP

פרידמן: "נתניהו עלול להיות המובארק של השלום"

הפרשן המדיני הבכיר של "ניו-יורק טיימס", תום פרידמן, השווה בין ראש ממשלת ישראל לנשיא מצרים: "כפי שמובארק העדיף לשמור על ואקום פוליטי ונמנע לדבר עם 'האחים המוסלמים', גם נתניהו עשה כל מה שהוא יכול כדי להוכיח שאין לו שותפים פלסטינים לשלום". בעקבות האירועים במצרים שינה פרידמן את דעתו, וקרא לנשיא ארה"ב להציג תוכנית שלום למזרח התיכון

התמונה משתנה - הדעה משתנה: בחודשים האחרונים קורא תומס פרידמן, הפרשן המדיני הבכיר של "ניו-יורק טיימס", לממשל אובמה לזנוח את הניסיונות להתניע את התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים. אולם כעת, בעקבות ההתפתחויות הדרמטיות במצרים, הוא משנה את דעתו וקורא לממשל להציג תוכנית שלום משלו ולזמן את הצדדים למשא ומתן ישיר.

  

"התייאשתי מממשלת נתניהו וקראתי לארה"ב להסתלק. אבל זה היה לפני מצרים. היום אני מאמין שהנשיא אובמה חייב להניח את תוכנית השלום שלו על השולחן, לגשר בין עמדות הישראלים והפלסטינים ולדרוש משני הצדדים לנהל משא ומתן בלי תנאים מוקדמים. זה חיוני לעתיד ישראל", כותב פרידמן בעיתונו.

 

מצרים על סף הפיכה - כל הדיווחים והתמונות - בעמוד מיוחד

 

"המהומה במצרים ממחישה כמה ישראל מוקפת על ידי אוכלוסייה ערבית ומוסלמית צעירה, שחיה מחוץ להיסטוריה ומבודדת על ידי נפט ושלטון יחיד מחוץ למגמה העולמית. אבל זה נגמר". 


המהומות נמשכות למרות הודעת הפרישה של מובארק (צילום: AP) 

 

לדברי פרידמן, "ב-20 השנים האחרונות היה למובארק את כל הכוח הדרוש כדי לעשות רפורמה אמיתית בכלכלה המצרית וליצור מרכז פוליטי מתון שימלא את הוואקום שנוצר בין המדינה האוטוריטרית לבין 'האחים המוסלמים'. אולם, הוא החליט באופן מכוון לשמר את הריק הפוליטי בינו לבין האיסלאמים כדי שיוכל לומר לעולם: 'זה אני או הם'. עכשיו הוא מנסה לקדם רפורמה, כשאין לו כוח. מאוחר מדי".

 

בהקשר זה השווה הפרשן הבכיר את ראש ממשלת ישראל לנשיא מצרים וכתב כי "נתניהו נמצא בסכנה להפוך למובארק של המזרח התיכון". לדבריו, כמו שמובארק שמר על ואקום פוליטי, גם נתניהו עשה כל מה שהוא יכול כדי להוכיח שאין לו שותפים פלסטינים לשלום. "לישראל מעולם לא היו שותפים פלסטינים לשלום כה אחראים כפי שיש לה עכשיו. אבל נתניהו מצא כל תירוץ כדי שלא להניח תוכנית שלום על השולחן".

 

פרידמן, השוהה בימים אלה בישראל, כותב בעקבות מפגשים שקיים עם ישראלים כי "כשמתנהל מסע כמעט עולמי לפגוע בלגיטימיות של המדינה היהודית - חשוב שהיא תרחיק את עצמה מהסיפור הערבי ככל האפשר.

סערה עצומה מתקרבת, וישראל צריכה להסתלק מדרכה. הפחד של ישראל עלול להרע את מצבה, אם היא תיכנע לטיעון ששמעתי מכמה בכירים בישראל, שהאירועים במצרים מוכיחים שישראל אינה יכולה לחתום על שלום בר-קיימא עם הפלסטינים".

 

לדברי פרידמן מסקנה זו מוטעה ומסוכנת. "אם ישראל תאמר לעצמה שחוסר השקט במצרים הוא ההוכחה שישראל אינה יכולה לעשות שלום עם הרשות הפלסטינית, היא תהפוך את עצמה למדינת אפרטהייד. היא תכניס את עצמה למצב שבו תצטרך לקלוט את הגדה המערבית ולזרוע את הזרעים לשלטון ערבי ומיעוט יהודי בין הים התיכון לירדן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומס פרידמן
"צעירים מנותקים מהעולם, אך לא עוד"
צילום: צור שיזף
המהומות בכיכר א-תחריר
צילום: צור שיזף
מומלצים