שתף קטע נבחר

המולטיספירה: רבנים חרדים וכוכבות פורנו נגד פייסבוק

כוכבי פורנו מצייצים ומתביישים, החרדים מנסים להכשיל את פייסבוק, שהתמלאה תועבה וכפילים, וגם - האם ההפיכה המערבית במצרים תביא לממשל אנטי מערבי?

<< ויקיליקס מועמד לפרס נובל לשלום

 

תעשיית הפורנו נתפסה תמיד כמי שנמצאת בחזית הדיגיטלית, ולעתים גם פורצת דרך בתחום. אולם בשנה האחרונה הגיעו שם למסקנה שהפיראטיות האינטרנטית מאיימת על פרנסתם, יצאו בקמפיין הסברה והחלו לתבוע פיראטים. זה המקל. הגזר הוא כניסה של כוכבות (וגם כוכבי) הפורנו לרשתות החברתיות, שם הן מתקשרות ישירות עם המעריצים.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet

 

פייסבוק, ברירת המחדל בזכות גודלה וארגז הכלים המגוון שלה, התגלתה כבלתי ידידותית לפועלות הפורנו, שמדווחות על מחיקות חוזרות ונשנות של הפרופילים שלהן. "אפילו אם מעריץ מעלה תמונת עירום שלך הם מוחקים לך את החשבון", אמרה שחקנית הפורנו אנדי סן דימאס בראיון ל"דיילי ביסט". הסיבה: פייסבוק שואפת להיות אימפריית פרסום, ומפרסמים גדולים מעדיפים סביבה ידידותית לכל המשפחה.

 

לכן, אף שתעשיית הפורנו היא ויזואלית בעיקרה, דווקא הרשת החברתית הטקסטואלית טוויטר הפכה לבית החם והדביק שלה. אתר "פורנסטאר טוויט", שמרכז ציוצים של כאלף כוכבות פורנו, מדווח שיש להן למעלה מ-9 מיליון עוקבים. כוכבת פורנו מצייצת 6.7 פעמים ביום בממוצע, כש-7% מהציוצים מכילים לינק לתמונה או סרטון. עדכוני טוויטר לא תמיד מובילים ליותר הצעות עבודה, אבל יש הטבות עקיפות. מעריצים קונים מתנות לכוכבות, ויצרניות אביזרי מין שולחות להן מוצרים בציפייה שהכוכבות יתנסו בהם וימליצו עליהם לגולשים.

 

גם לאנשים שמתפרנסים מחשיפת גופם לא פשוט לחשוף את חייהם. "זה מסובך, כי יש דברים שאת לא רוצה לחלוק עם הציבור", הסבירה כוכבת הפורנו בובי סטאר בראיון ל"ביסט". אבל הבעיה עלולה להיות דווקא בדברים שהכוכבים כן משתפים. האם חובבי קמרון מרשל רוצים לשמוע אותו מהגג ש"אהבה היא תירוץ לפגוע ולהיפגע"? האם מעריצי מיקה טן באמת רוצים לדעת שאביה נתן לה את העצה העסקית "אם את לא יכולה לחיות בנוחיות במשך שלושה חודשים בלי תלוש משכורת, את לא יכולה להרשות לעצמך לקחת הפסקה. חסכי-חסכי-חסכי"? והאם אנשים שמפנטזים על סמון טיילור יסתכלו עליה אותו דבר אחרי עדכון ה-TMI "לא הגעתי לסיפוק מיני זמן רב"?

 

לפי סטאר, פעילות כוכבות הפורנו ברשתות החברתיות מובילה לכך ש"אנחנו הופכות מפנטזיה בלתי מושגת לאנשים אמיתיים". ואם יש משהו שקיים ברשת בשפע ובחינם, זה פורנו חובבני של אנשים אמיתיים.

 

תחרות פטיש

ובינתיים, בישראל: תחרות "מיס פטיש 2011" בפייסבוק. כמעט אלף אנשים נרשמו לעמוד, כמה עשרות תמונות של מועמדות הועלו, ושרון נוי נברו זכתה בתואר ובפרסים הצנועים. בקרוב, מאיימים שם, תתקיים תחרות "מר פטיש".

 

תועבת הפייסבוק

עם כל התועבה, מה הפלא שהרבנים החרדים מודאגים? אחרי שכשלו באיסור על טלפונים סלולריים ואינטרנט, הם מבקשים להיכשל ולהכשיל גם באיסור על שימוש בפייסבוק. שלומי קוריץ, חרדי שפרנסתו בניהול מדיה בפייסבוק, מבואס:

 

"יומונים-אסור

שבועונים-אסור

SMS-אסור

אינטרנט-אסור

אלקטרה-אסור

...אוטובוס-אסור

שפע שוק-אסור

פייסבוק-אסור

מחשב-אסור

סרטים-אסור

ערבי שירה-אסור

בתי מלון-אסור

שירים של שוואקי-אסור

MP3-אסור

מצלמה-אסור

קוי הנייעס-אסור

פאות-אסור

נהיגה לנשים-אסור

פלאפון-אסור

חולצות צבעוניות-אסור

ועכשיו רוצים ליגוע גם בפייסבוק...."

 

שבוע הדופלגנגרים

כמו שפעת, גם "שבוע הדופלגנגרים" הוא מחלה עונתית, שמדביקה את כל החברים שלכם ונעלמת אחרי כמה ימים. התסמינים: אנשים מחליפים את תמונת הפרופיל שלהם לתמונה של סלב ש(הם חושבים ש)הם דומים לו.

 

עדי לויה (בצילום של דן עופר) היא כפילה של ליב טיילור:

  

מאי בינשטוק היא כפילה של אן האת'אוויי:

 


 

אסף שגיא שלנו הוא כפיל של ג'רי אוקונל:

  

דנית גוטפריד היא כפילה של מולי רינגוולד:

  

וצב אוכל פירה הוא כפיל של בץ.

 


מצרים

"מרבית הצופים נחשפו למראות שבאים מכיכר א-תחריר. זהו הפוקוס, זהו העיקר. אולם לא כך מבחינת התושבים כאן שעמם שוחחתי אמש בשכונות המגורים שלהם", דיווח צ'יקו מנשה ממצרים בבלוג שלו. "תוך כדי הנסיעה אנחנו נתקלים במחסום ראשון, בלוקים גדולים מוצבים על הכביש, אש בוערת על המדרכה, וכעשרה צעירים נלהבים מנופפים לעברנו בסכינים, כידונים ולומים ממתכת. ממבט ראשון ושני הדבר מפחיד. לאט לאט אנחנו מבינים את הסיפור: אלה צעירים שלקחו את הכוח לידיהם ויצאו להגן על בתיהם רכושם. זהו כוח 'משמר אזרחי' תקיף במיוחד שמטרתו להשתלט על הכוחות הבוזזים שהשתלטו על הרחובות".

 

"אירועי קהיר הם פסטיבל של עיתונות מוצנחת – של כתבים המשוגרים לדווח על מקומות ואירועים שאינם בתחום הכיסוי שלהם", כתב רפי מן ב"העין השביעית". "הצורך להפגין נוכחות, במיוחד בטלוויזיה אך גם בעיתונים, דוחק כל שיקול אחר. לעיתונאי-הצנחן אין בדרך כלל מקורות בזירה, הוא אינו מכיר את השחקנים העיקריים, במקרים רבים הוא אף אינו דובר את שפת המקום. את ההיסטוריה, הגיאוגרפיה והפוליטיקה הוא לומד בדרך, בסיוע גוגל. תורת הלחימה של עיתונאי-צנחן מחייבת אותו להתחיל לדווח מיד עם נחיתתו. את דעתו של הציבור על הממשלה/האסון/המהפכה הוא מצטט תחילה בדייקנות מפי נהג המונית שמוביל אותו משדה התעופה או הצלם המקומי שנצמד אליו".

 

כתבה על המשטרים הערביים שהקרקע הווירטואלית רועדת מתחת לרגליהם העלתה אצל רומי קונצמן תהייה שמשותפת לרבים: "האם ההמונים שיצאו להפגנות בעזרת פייסבוק וטוויטר וויקיליקס ואינטרנט, כולם דברים 'מערביים', האם בעקבות ההפגנות הם יכולים להעלות משטר חדש שיהיה אנטי-מערבי כמו שקרה במהפכה באיראן?"

 

"למרבה ההפתעה למהפיכה במצרים יש מנהיג יהודי - קוראים לו מרק צוקרברג", כתב יאיר לפיד בפייסבוק. קומיקס יאיר לפיד לא נשאר חייב.

 

אתר someecards.com מציע הזדהות אינסטנט עם שכנינו מדרום: "בואו נפגין את התמיכה שלנו בעם המצרי בכך שנכפיל את הזמן שאנחנו מבלים באינטרנט". ואם אתם רוצים להושיט יד של לייק, עדיין בלי לקום מהכסא, דף הפייסבוק "יהודים וערבים תומכים במאבק של העם המצרי يهود وعرب لدعم النضال للشعب المصري" יכול לעזור לכם.

 

וצפריר בשן מעדכן: "הרב עובדיה יוסף מזהיר מפני השתלטות גורמי דת קיצוניים על השלטון במצרים".

 

טוקבקים

ניצן סדן מעוצבן על זוגות עם פרופיל משותף בפייסבוק. LuringMonkey מסבירה: "לא ברור לכם למה זוגות פותחים חשבון משותף? אלה בדרך כלל סוג האנשים שזאת הדרך היחידה שלהם להיראות פופולרים ולהשיג יותר מ-25 חברים. כי עכשיו יש גם את החברים/משפחה שלו וגם את שלה (זאת, כמובן, משום שהם עדיין לא יודעים שכל פסאודו עסק בשם 'רוגע בקסם - נגיעות של פנג שווי וזרים משוקולד' יסכים להיות חבר שלהם)".

 

טל כהן מגיב לכתבה על אייפד קילר: "בכל פעם שפאנבוי של אפל אומר 'חווית משתמש', עוד תא סרטני מתפצל בלבלב של סטיב".

 

שלי דובילנסקי כתבה על קבוצות שנאה בפייסבוקיה העברית. אורן ביקש לחשוב מחדש על העניין: "שמתם לב כיצד בעולמנו המודרני רגש השנאה על כל היבטיו ממש הוצא אל מחוץ לחוק? אליבא דתנועת השמאל העולמית, אסור לשנוא איש, אפילו לא את אוייביך המוצהרים, אשר מפגעים ורוצחים בעמך מדי יום. האם זה נשמע לכם הגיוני? תארו לעצמכם שמישהו היה מנסה לאסור על רגש אנושי אחר, כגון אהבה או פחד. אז נכון ששנאה היא רגש שלילי, אולם כמו כל הרגשות יש לה תפקיד חשוב בהוויה האנושית. אדם מפתח שנאה כלפי אוייביו על מנת לדרבן אותו להילחם בהם ולהגן על עצמו ועל בני עמו. זה טבוע בנו עמוק מאוד, ממש משחר האנושות".

 

המשכה של המולטיספירה בדרכים אחרות

המולטיספירה מתעדכנת במהלך השבוע גם בבלוג, בפייסבוק ובטוויטר. מוזמנים לבקר.

 

כתבתם או קראתם פוסט/סטטוס/ציוץ ששווה לשתף? ספרו לנו בטופס או באימייל multi@kenans.net. יש לכם תמונות למולטיספירה? מלאו את האישור ושלחו אותן לפי ההוראות בטופס הזה .

 

טכנולוגיה והדור הצעיר: ילדים זה דרעק >>

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"ועכשיו רוצים ליגוע גם בפייסבוק...."
צילום: עידו קינן, חדר 404 (cc-by-sa)
מומלצים