שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

בג"ץ בביקורת על נווה: מזלזל במערכת המשפט

עתירת ארגוני השמאל נגד מינויו של האלוף יאיר נווה לרמטכ"ל זמני נדחתה, אך השופטים הטיחו בנווה ביקורת נוקבת על התבטאותו נגד פסיקת בג"ץ בעניין החיסולים. "יש בכך מסר פסול וקשה לציבור על מחויבות הצבא לפסיקות בית המשפט"

בג"ץ דחה בצהריים (יום ה') את העתירה שהגישו ארגון "יש גבול" וכמה אנשי שמאל נגד מינויו של האלוף יאיר נווה לרמטכ"ל זמני, בטענה שהיה אחראי לעבירות על דיני הלחימה כשאישר חיסולים בשטחים, אך מתחו ביקורת חריפה על האלוף שפעל בעבר בניגוד לפסיקת בג"ץ.

 

 

בפסיקה בעתירה שהגישו בין היתר שולמית אלוני ונתן זך, כתבו השופטים: "סופם של דברים, לא מצאנו כי עלה בידי העותרים להצביע על כל עילה אשר תצדיק את ביטול מינויו של האלוף נווה. העתירה נדחית בלא צו להוצאות, וממילא נדחית גם הבקשה לצו ביניים".

 

העותרים התייחסו גם לביטול מינויו של האלוף יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל, ועל רקע זה טענו כי "אם חשדות לביצוע עבירות בנייה מצדו הספיקו להביא לביטול מינויו כרמטכ"ל, הרי בוודאי שחשדות לביצוע הפרות חמורות של דיני לחימה צריכים להספיק למנוע את מינויו של נווה".

 

באשר לוויכוח שהתעורר סביב חוקתיות מינויו של נווה לרמטכ"ל זמני, מבלי שהחוק הסדיר זאת באופן מפורש, נכתב בהחלטה כי "אירועי הימים האחרונים מלמדים כי נכון יהיה לגורמים המוסמכים להסדיר את הכללים והעקרונות המנחים בנושא זה".

 

למרות דחיית העתירה, מתחו השופטים עדנה ארבל, אליקים רובינשטיין וסלים ג'ובראן, ביקורת נוקבת על הזלזול שהפגין נווה בראיון על פסיקת בג"ץ בנושא הסיכולים הממוקדים, שם צוטט כאומר: "עזוב אותי מהנחיות בג"ץ, אני לא יודע מתי ייצאו הנחיות בג"ץ ומתי לא".

 

השופטת עדנה ארבל התייחסה להתבטאות וכתבה כי "מצופה מקצין בכיר להקפיד בדברים, ובפרט כשהם מתייחסים לאחת הסוגיות הרגישות ביותר ביחס לפעילות צה"ל ולדילמות הנוגעות לבסיסיים שבערכים. באופן שבו נוסחו האמירות, יש בהן כדי להעביר מסר פסול וקשה לציבור כולו באשר למחויבות הצבא לפסיקות בית המשפט, ובפרט לציבור חיילי צה"ל".

 

על המסר לחיילים, כתבה ארבל כי "ציבור זה מורכב ברובו מצעירים הנושאים עיניהם אל מפקדיהם, ולומדים מהם לא רק תורת לחימה אלא גם טוהר מידות ודרך ארץ. גם אם ניתן לקבל כי הדברים נאמרו שלא מתוך ברירה קפדנית של המילים, מוטב היה להם שלא יאמרו".

 

השופט ג'ובראן תקף גם הוא את נווה וכתב כי "יש להצר על כך שנווה לקח לעצמו את החירות להתבטא באופן שיש בו כדי לרמוז על זלזול במערכת המשפט ובעקרון שלטון החוק. עליו לזכור בכל עת, כי לכהונה במשרה ציבורית, לא כל שכן משרה ציבורית רמת דרג, נלוות לא רק זכויות, אלא גם חובות".

 

ג'ובראן הביע חשש כי אותה התבטאות "עלולה לעודד אי ציות להחלטות בתי המשפט ויש בה כדי לפגוע באמון הציבור במערכת המשפט ובעקרון שלטון החוק, שמחייב כי כל אדם, ובוודאי אדם הנושא במשרה ציבורית, יציית לחוק וימלא אחר פסיקותיהן של הערכאות השיפוטיות. אין צורך להזכיר כי עקרון שלטון החוק חל לא רק על הפרט אלא גם על כל רשות מרשויות המדינה, כולל הצבא".

 

בעקבות הביקורת הקשה, אמרו נציגי העותרים, עורכי הדין יפתח כהן ועומר שץ, כי "הביקורת הנוקבת שהטיח בג"ץ בהתבטאויותיו של האלוף נווה ומחויבותו לחוק ולבית המשפט פוסלים אותו מלכהן כעת כרמטכ"ל, ולו גם לא לשעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר נווה (ארכיון)
צילום: גיל נחושתן
מומלצים