שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ילדים שהתחסנו מוגנים הרבה יותר בפני סרטן

  החיסון מגן הרבה יותר ממה שחשבנו: מחקר המתפרסם ב"פדיאטריקס" מגלה כי ילדים שחוסנו נגד דלקת כבד ופוליו היו בסיכון מופחת בהרבה ללקות בכל סוגי סרטני הילדים, ובפרט לוקמיה

  הנה עוד סיבה טובה להתחסן: מחקר חדש מגלה כי ילדים שהתחסנו נגד דלקת כבד נגיפית (הפטיטיס B) ושיתוק הילדים פוליו היו בסיכון מופחת ללקות בכל סוגי הסרטן התוקפים ילדים, ובפרט סרטן הדם לאוקמיה. המחקר החדש פורסם בגליון האחרון של כתב העת הנחשב לרפואת ילדים - The Journal of Pediatrics

   

 1. הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet
 2.  

  החוקרים ביקשו לבחון האם בקרב ילדים תושבי טקסס, שם מרבית הילדים מחוסנים, חל שינוי בשכיחות שיעורי הסרטן. באמצעות נתונים ממשלתיים על כל הילדים חולי הסרטן זיהו החוקרים 2,800 מקרים של ילדים חולי סרטן שאובחנו בין השנים 1995 עד 2006.

   

  החוקרים התמקדו בילדים שאובחנו כשהיו לפחות בני שנתיים. בגיל זה מסיימים רוב הילדים לקבל את מרבית תוכנית חיסוני הילדות. על כל מקרה של ילד שאובחן כחולה סרטן, מצאו החוקרים ארבעה ילדים בריאים באותו גיל ומין.

   

  מהמחקר עלה כי אלה שהיו מחוסנים בפני הפטיטיס B היו בסיכון מופחת של 20 אחוז ללקות בכל סרטני הילדות. עוד נמצא כי אלה שנולדו במדינות בהן היה שיעור גבוה של מתחסנים נגד הפטיטיס B ופוליו, היו בסיכון נמוך ב-30 עד 40 אחוז ללקות בסרטן ALL (לוקמיה לימפובלסטית חדה), אחד מסוגי סרטני הדם השכיחים ביותר בקרב ילדים.

   

  על פי אחת התאוריות, חלק מהזיהומים השכיחים עלולים להגביר את הסיכון לסרטני דם כמו לוקמיה בשל השפעתם על מערכת החיסון. לפיכך, הגנה בפני זיהומים באמצעות החיסון ייתכן וקשורה להגנה גם בפני סרטנים.

   

  בישראל חיים כיום 1,400 ילדים חולי סרטן. מתוכם חולים בסרטני הדם 354 ילדים. התמותה מסרטן היא סיבת המוות הרביעית בקרב ילדים עד גיל 14, לאחר תחלואה שקשורה בלידה, מומים מולדים ותאונות. מנתוני רישום הסרטן במשרד הבריאות עולה כי ההישרדות היחסית בילדים, בחמש השנים שלאחר האבחנה, עומדת כיום על 84%. כלומר, חמישה מתוך שישה ילדים החולים בסרטן יחיו לפחות חמש שנים מיום האבחנה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חיסון. פחות מקרי סרטן
  צילום: liquidlibrary
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים