שתף קטע נבחר

צילום: AFP

דיווח: ניסיון התנקשות בסולימאן, מאבטחיו נהרגו

רשת "פוקס" האמריקנית מדווחת מפי גורמים בממשל אובמה, כי מעט אחרי שמונה לסגנו של מובארק הפכה שיירתו של עומר סולימאן יעד למתקפה קטלנית. שניים משומרי הראש נהרגו. לא ברור מי עומד מאחורי ניסיון ההתנקשות

ההתקוממות במצרים עולה עוד מדרגה, וחיי השליטים בסכנה: סגנו של חוסני מובארק, עומר סולימאן, ניצל בימים האחרונים מהתנקשות. שניים משומרי ראשו נהרגו. כך מדווחת הבוקר (שבת) רשת "פוקס" האמריקנית.

 

מצרים על סף הפיכה - הדיווחים והתמונות בעמוד מיוחד :

 

מקור בכיר בממשל האמריקני אישר לכתב הרשת, כי ניסיון ההתנקשות התרחש מעט אחרי שהנשיא המושמץ חוסני מובארק מינה את סולימאן לסגן, לפני כשבוע. המינוי היה הראשון מסוגו אחרי 30 שנה בלי סגן נשיא, בניסיון להרגיע את לחץ ההמונים להפלת השלטון. המקור הגדיר זאת כמתקפה מאורגנת על שיירת כלי הרכב של סולימאן. עדיין לא ברור מי עומד מאוחריה.

 

דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, סירב להתייחס לדיווח ורק אמר: "אני לא אכנס לשאלה הזו". המקור לידיעה ב"פוקס" הביע לפי הדיווח פליאה על כך שהמידע על ניסיון החיסול יוצא רק עכשיו, "כי סולימאן הוא תוכנית המעבר, או לפחות אחת מהן, עבור המצרים".

 

למרות האפשרות שיחליף את מובארק באופן זמני, סולימאן לא זוכה לתמיכה רחבה בקרב המצרים, מאחר שהוא מייצג באופן מובהק את המשטר הישן, כמי שהיה שר המודיעין הקשוח וגם ניהל את הקשר עם ישראל.

 

אמש הגביר הבית הלבן את מכבש הלחצים על בן הברית הקורס מובארק. הנשיא ברק אובמה, שב וקרא לו להתחיל מיד את תהליך העברת השלטון.

 אחרי עוד יום הפגנות בארץ הנילוס, שבו השתתפו מאות אלפי בני אדם, הדגיש אובמה כי רק העם המצרי יקבע את עתידו. מוקדם יותר קרא הבית הלבן לנשיא המצרי לנקוט "צעדים קונקרטיים" להעברת השלטון.

 

אובמה אמר כי שאלת המפתח שמובארק צריך לשאול את עצמו היא איך הוא יכול להותיר מאחורי מורשת שתאפשר העברה מסודרת של השלטון בארצו. "מובארק צריך לשאול את עצמו איזו מורשת הוא משאיר למצרים. אני מקווה שהוא יקבל את ההחלטה הנכונה", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עומר סולימאן. איש המשטר הישן
צילום: רויטרס
מומלצים