שתף קטע נבחר

צילום: AP

אל תדאגו לו: למובארק יש 40-70 מיליארד דולר

נשיא מצרים, בניו ואשתו סוזן, אולי ייפרדו בקרוב מהשלטון, אך סביר להניח שמנעמיו ילוו אותם בשארית חייהם. רוב כספו של מובארק מוחזק בבנקים בבריטניה ובשוויץ, או מגולם בנכסי נדל"ן בלונדון ובארה"ב

מובארק הולך הביתה, אבל לאיזה מהבתים? ההון שעומד לרשות משפחתו של נשיא מצרים, חוסני מובארק, הניצב על סף הדחה, נאמד בעד 70 מיליארד דולר. כך אמרו מומחים לעיתון הבריטי "גרדיאן". לפי הדיווח, רוב הכסף של מובארק מוחזק בבנקים בבריטניה ובשוויץ, או קשור בנכסי נדל"ן בלונדון, ניו-יורק, לוס אנג'לס ואתרים לחופי הים האדום.

 

מצרים על סף הפיכה - הדיווחים והתמונות בעמוד מיוחד :

עדכונים שוטפים על מצרים גם בפייסבוק של ynet 

 

במהלך 30 שנות כהונתו כנשיא, ושנים רבות נוספות שבהן כיהן כקצין בכיר בצבא מצרים, קיבל מובארק גישה לעסקאות שהולידו רווחים של מאות מיליוני דולרים. לפי "גרדיאן", רוב הרווחים האלה נצברו מחוץ לגבולות מצרים, והופקדו בחשבונות בנק סודיים או הושקעו בבתים ומלונות.


מובארק ונתניהו בשארם א-שייח. נכסים על החוף (צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

בדיווח הבריטי צוין כי בשנה שעברה דיווח העיתון "אל-אחבאר" כי מובארק מחזיק בנכסים במנהטן ובבוורלי הילס. גם בניו, גמאל ועלא, מיליארדרים: גמאל, שנחשב עד לפני שבועיים למועמד המוביל לרשת את אביו על כס הנשיאות, מחזיק בבית יוקרתי במרכז לונדון. פעילי מחאה בריטים אף ערכו הפגנה מול הבית הזה אחרי פרוץ המהומות במצרים.

 

אמניי ג'מאל, פרופסור למדעי המדינה מאוניברסיטת פרינסטון, אמר ל"גרדיאן" כי הונו של מובארק נאמד ב-40 עד 70 מיליארד דולר, הון הדומה בהיקפו לזה שבו מתהדרים מנהיגים במדינות המפרץ הפרסי. לפי "אל-אחבאר", משפחת

מובארק שמרה את רוב הונה מחוץ למצרים בבנק השוויצרי UBS וב-Bank of Scotland, אף שייתכן כי המידע מתייחס לנתונים מלפני עשר שנים לפחות.

 

רבים מרודני המזרח התיכון מעדיפים לשמור את כספם בבנקים בבריטניה ובשוויץ. רק בחודש שעבר הודיעה שוויץ כי החליטה להקפיא את נכסיו של נשיא תוניסיה המודח, זין אל-עבדין בן עלי, שהיקפם אינו ברור. זמן קצר אחרי שהודח דיווחו כלי תקשורת בעולם כי רעייתו של בן-עלי, לילה טרבלסי, דאגה בטרם עזבה את המדינה לקחת עמה מטילי זהב בשווי עשרות מיליוני דולרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוסני מובארק. הנשיא השווה מיליארדים
צילום: AP
מומלצים