שתף קטע נבחר

עיני נאבק בגל ההתייקרויות: מאיים בשביתה

יו"ר ההסתדרות, נשיא התאחדות התעשיינים ויו"ר מרכז השלטון המקומי, מכריזים מלחמה על התייקרות המים, הדלק והלחם. עיני: "התכנסנו כדי לומר לממשלה: עד כאן. די". בוחבוט: "אנחנו לא יכולים לעשות מאבקים כמו במצרים אך נעשה כל שביכולתנו כדי להוריד מחירים"

ליו"ר ההסתדרות נמאס מגל ההתייקרויות - ועכשיו הוא מאיים להשבית את המשק: יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש ויו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, נפגשו הערב כדי לדון בעליות מחירי המים, הדלק והמזון, וכדי לגבש דרכי פעולה משותפות.

 

גל התייקרויות במשק:

 

במהלך הפגישה הביע עיני חשש כי השפעת המהלך המשותף של ההסתדרות והמעסיקים להעלאת שכר המינימום, תתמסמס בשל גל עליות המחירים. "חתמנו לאחרונה על הסכם להעלאת שכר המינימום ממנו ייהנו השכבות החלשות, האוצר התנגד, וראש הממשלה לא הביע את עמדתו בנושא", אמר עיני, "במקביל, מפילים על האזרח גזירות כמו העלאת מחיר המים, הדלק והלחם, ושורת העלאות צפויות נוספות.

 

"התכנסנו עם ראשי השלטון המקומי והמעסיקים כדי לומר לממשלה: "עד כאן. די". הצווותים המקצועיים בהסתדרות יבחנו את כל האפשרויות לרבות סכסוך עבודה כללי במשק". מחר ייפגשו הצוותים המקצועיים של הצדדים כדי להחליט על דרכי פעולה.

 

ברוש אמר בפגישה: "בחודש יולי, כשאושר התקציב בממשלה פגשתי את ראש הממשלה והראיתי לו כי הממשלה הולכת להטיל מסים בגובה של 12 מיליארד שקל:, בלו על הדלק, מים, חשמל ארנונה ועוד. ראש הממשלה הבטיח כי בסוף השנה יבחנו כמה עודף יהיה בגביית המסים. ואכן, בסוף השנה נגבו 12 מיליארד שקל עודף.

 

"במקום להחליט על הורדת הנטל והורדת המסים, החליטו על הטלת מסים עקיפים שמטילים עומס כבד על המגזר העסקי בשעת משבר כלכלי שיחייבו העלאת מחירי מוצרים נוספת ושחיקה בכושר התחרות של המגזר העסקי. אני קורא לאש המשלה להורות לשר האוצר לבטל את ההתייקרויות של מחירי המים והדלקים ולהחזיר את המצב לקדמותו".

 

בוחבוט אמר בפגישה: "כל ראשי הערים סבורים שהמצב בחברה הישראלית קטסטרופלי ובלתי נסבל. הגענו היום כדי לומר לחברה הישראלית: 'יש לכם פה', נחזיר את סדר היום האזרחי למדינה. המאבקים החברתיים במדינות השכנות מאותתים לנו כי אי אפשר יותר.אנחנו לא יכולים לעשות מאבקים כמו במצרים, אבל נעשה כל שביכולתנו כדי להוריד מחירים. העניין יגיע כבר בימים הבאים להכרעה בסוגיות החברתיות.

 

בוחבוט הוסיף: "מדובר בשיתוף פעולה היסטורי. לא מדובר במאבק סקטוריאלי, אלא במאבק חברתי כנגד כלל ההתייקרויות. מעמד הביניים מתרסק, יש מיליון וחצי עניים בישראל והכלכלה חשובה לא פחות מבעיות הביטחון".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראשי ההסתדרות, התעשיינים והרשויות בפגישתם
צילום:יהודה שגב
מומלצים