שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מת לוחם האצ"ל שניסה להתנקש בקנצלר גרמניה
  הוא נאבק בבריטים במדי האצ"ל, הוביל את המערכה לכיבוש יפו, ניסה להתנקש בחייו של מנהיג גרמניה במחאה על הסכם השילומים והיה שותף בחיסול "התליין מריגה". היום יובא למנוחות "הקבצן" אליעזר סודיט-שרון, שהלך לעולמו בגיל 86

  אליעזר סודיט-שרון, האיש שניסה להתנקש בחייו של קנצלר גרמניה במחאה על הסכם השילומים, יובא היום (ב') למנוחות. סודיט-שרון, אחד ממפקדי האצ"ל אשר הוביל בשנת 1948 את המערכה לכיבוש יפו ולימים היה לוחם ביחידה המבצעית של המוסד, הלך לעולמו בגיל 86.

   

  סודיט-שרון, יליד בסרביה, נודע בכינויו "קבצן". הוא נחשב לאחד מבכירי הלוחמים בארגון האצ"ל וידידו של מנחם בגין. בשנת 1952, בעקבות הסכם השילומים עם גרמניה, שלח מעטפת נפץ לקנצלר גרמניה, קונרד אדנאואר, שגרמה למותו של חבלן.


  סודיט-שרון עם ידידו מנחם בגין

   

  באחד מספריו כתב סודיט-שרון כי היה החבלן שיחד עם לוחם הלח"י אליעזר בן-עמי הרכיב את מטען התפוז שבאמצעותו שמו קץ לחייהם לוחמי הלח"י משה ברזני ומאיר פיינשטיין, עולי הגרדום, בכלא הבריטי.

   

  את כינויו הוא קיבל בעקבות שוד בנק של שקי כסף שהחרימו הבריטים בימי המנדט מארגון האצ"ל, שבמהלכו אסף מהרצפה מטבע שהתגלגל מתחת לשולחן. "אמרו לי שכל פני חשוב", סיפר לימים, "אז אמרו לי שאני כמו קבצן, אוסף מטבעות".

   

  בתקופת המנדט הוא נעצר על-ידי הבריטים והושלך לכלא, אך הצליח לחמוק במדי שוטר שהוברחו לתאו. במלחמת השחרור פיקד על גדוד 15, שכבש את יפו ובהמשך גם את הכפר מלחה בירושלים.

   

  על ההתנקשות: "רק רצה לעורר בהלה" 

  בשנת 1952, לאחר שקבצן נפגע בפיצוץ מעטפת הנפץ ששלח לקנצלר גרמניה, נשלח סודיט-שרון לארבעה חודשי מאסר שבסופם גורש לישראל. "אבא סיפר שלא התכוון באמת לפגוע באדנאואר", סיפר בנו זאב שרון, "הוא רק רצה לעורר בהלה, אבל החבלן לא נקט באמצעי זהירות והמטען התפוצץ".

   

  לפני מספר שנים חזרה הפרשה לכותרות, כשאליעזר סודיט טען באוטוביוגרפיה שכתב כי חברו הקרוב, ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין ומי שהיה אז יו"ר סיעת חירות ומוביל המחאה הציבורית נגד הסכם השילומים,

  היה שותף סודי למשלוח מטען הנפץ. "בגין ידע ואישר את הפעולה, אבל אנשים רצו להיות יפי נפש וחששו שיקראו לבגין מחבל", טוען בנו.

   

  עם חזרתו לארץ, צורף "קבצן" לשירות "המוסד" והיה לאחד מאנשי היחידה שגיבשה את רשימת פושעי המלחמה הנאצים. הוא השתתף במבצע לחיסולו של מי שכונה "התליין מריגה", הרברטס צוקורס. "הפושע הזה היה אחראי ישירות למותם של אלפים", אומר בנו, "אבי סיפר כי צוקורס היה נוהג להשליך ילדים מקומות גבוהות ולירות בהם מהאוויר. את החשבון עמו הוא סגר".

   

  לדברי הבן, בשנים האחרונות לחייו, התאכזב סודיט-שרון לגלות שנותר מאחרוני האידיאליסטים: "הוא אף פעם לא חשב לעסוק בפוליטיקה, אבל באחת משיחותי עמו הוא אמר - 'נגמרו האידיאלים ולא נשארו עוד אנשים אידיאליסטיים, כל אחד חושב היום מה ייצא לו מזה'".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים