שתף קטע נבחר

אל-באשיר: מקבלים תוצאות המשאל בדרום סודן

נשיא סודן בירך על החלטת המחוז להתפצל ולהקים מדינה ריבונית. אך דבריו דווקא מגבירים את החשש מגלישה מחודשת לאלימות. הסיבה: המחלוקות על רווחי הנפט, על השליטה במחוזות הנמצאים לאורך הגבול ועל מי הנילוס - טרם נפתרו

נשיא סודן, עומר אל-באשיר, אמר בצהריים (יום ב') כי הוא מקבל את תוצאות משאל העם שהתקיים בדרום סודן ואת רצון התושבים במחוז להקים מדינה. במשאל שהתקיים בחודש שעבר הצביע רוב עצום של 99.83% מתושבי דרום סודן בעד עצמאות. המדינה החדשה תוקם באופן רשמי ככל הנראה ב-9 ביולי.

 

 

"אנו מקבלים את התוצאות ומברכים עליהן, כיוון שהן מייצגות את רצון תושבי דרום סודן", אמר אל-באשיר בנאום לאומה בטלוויזיה הממלכתית. למרות ההודעה, דבריו של אל-באשיר דווקא מגבירים את החשש מגלישה מחודשת למהומות עקב חוסר ההסכמות שעדיין קיימות בין סודן לדרום סודן על חלוקת רווחי הנפט מהמרבצים הגדולים שבאזור הגבול, השליטה במחוז אביי וחלוקת מי הנילוס.


 

   

משאל העם נערך בהתאם להסכם השלום שנחתם ב-2005 בין כוחות הדרום לבין ממשלת סודן.

 ההסכם שם קץ ל-20 שנות מלחמת אזרחים באזור, שגבתה את חייהם של לפחות שני מיליוני אזרחים. למרות שבשש השנים האחרונות הצליחו שני הצדדים להימנע מעימותים אלימים גדולים, הם לא הצליחו להגיע להסכמות בסוגיות שעודן במחלוקת.

 

לסוגיית חלוקת רווחי הנפט יש השפעה ישירה על כלכלתה של סודן, הנמצאת במשבר כלכלי מעמיק ואינפלציה גוברת. המהומות שפרצו בתוניסיה ובמצרים, רק הגבירו את החשש של המשטר בחרטום מפני התקוממות דומה גם בסודן ואלה דיכאו ביד קשה הפגנות קטנות בפרצו במדינה בשבועיים האחרונים.

 

אתמול הבטיח אל-באשיר לעמו עתיד של חרויות וממשלה שפועלת בפתיחות. "אנחנו פותחים את הדלת בפני החרות. אין לנו מה לפחד מפניה. החירות מובטחת על ידי החוקה, אך נגיב על פי החוק לכל מי שירצה לגרום לכאוס", אמר נשיא סודן בעצרת בחרטום. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-באשיר. חשש מאלימות
צילום: AFP
מתכוננים לעצמאות
צילום: רויטרס
מומלצים