שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מצרים מציעה "סוכריה": הקפצת שכר לעובדי ציבור

ממשלתו של אחמד שפיק התכנסה לראשונה מאז הורה הנשיא מובארק על פיזור הממשלה. בין היתר הוחלט על העלאת שכרם של שישה מיליון עובדי המגזר הציבורי ב-15%. העלות: כמעט מיליארד דולר. בכיכר א-תחריר לא מתרגשים: שמובארק יתפטר

מה שלא הולך בדיבורים, אולי יילך בכספים: כעשרה ימים חלפו מאז פיזר נשיא מצרים חוסני מובארק את ממשלתו, והורה על הקמת ממשלה חדשה בהנהגתו של אחמד שפיק - והיום (יום ב') מתקבלות ההחלטות האופרטיביות הראשונות לריכוך זעם ההמונים. בין "הסוכריות": העלאת שכר מיידית של 15% לשישה מיליון עובדי המגזר הציבורי, בעלות כוללת של 6.5 מיליארד לירות (960 מיליון דולר).

  

המגזר הציבורי במצרים נחשב באופן מסורתי נאמן לשלטונו של מובארק. עם זאת, בשנים האחרונות הוביל המשבר הכלכלי והאמרת מחירי המזון לכרסום בבסיס תמיכה חשוב זה של נשיא מצרים.

 

מצרים על סף הפיכה - הדיווחים והתמונות בעמוד מיוחד :

עדכונים שוטפים על מצרים גם בפייסבוק של ynet 

 

הטלוויזיה הממלכתית דיווחה כי ואאל גונים, מנהל השיווק של גוגל במזרח התיכון וצפון אפריקה, שנעלם עם פרוץ המהומות לאחר שמחה על צנזורת האינטרנט - ישוחרר הערב. גונים נחשב לאחת הדמויות הבולטות בארגון המפגינים ברשת ולפעיל מרכזי בתנועת הצעירים - 6 באפריל.

 

צילום: רויטרס

 

החלטה אחרת עוסקת בחקירה פרלמנטרית בשאלה מדוע התעלמה ועדת הבחירות המרכזית ב-2010 מהחלטות בתי משפט בנוגע לאי סדרים של מאות מחוקקים ממפלגת השלטון הלאומית-דמוקרטית. כזכור, מפלגות האופוזיציה ובראשן "האחים המוסלמים" החרימו את הבחירות בטענה לאי סדרים וזיופים והותירו יותר מ-83% מכסאות הפרלמנט בידי מפלגת השלטון. בנוסף, צפויה להיפתח חקירה בחשד לשחיתות נגד שרי התיירות, המסחר והשיכון לשעבר וכן נגד בכיר במפלגת השלטון. חשבון הבנק ואשרת התנועה הבינלאומית של שר הפנים לשעבר, חביב אל-עדאלי - הוקפאו.  

 

אך בכיכר א-תחריר התקבלה הודעת הממשלה בחוסר שביעות רצון. שם, ממשיכים לדרוש את התפטרותו המיידית של הנשיא מובארק ומסרבים לקבל כל פשרה. במקביל, מנהל סגן הנשיא, עומר סולימאן, עם נציגי אופוזיציה בניסיון להביא להרגעת המתיחות ולכינון רפורמות, אולם הוא מסרב לדון בפרישתו של נשיא מצרים.

 

למרות שאלפים עדיין מתגודדים ב"עיר האוהלים" שהוקמה בכיכר, קהיר החלה להראות היום ניצנים של חזרה לנורמליות, לראשונה מזה שבועיים. התנועה חזרה לזרום כסדרה בחלקים נרחבים של העיר, בנקים נפתחו לראשונה לשעות מוגבלות וכך גם חנויות רבות ומרכולים. הבורסה בקהיר צפויה לשוב לפעילות ביום ראשון. עוצר הלילה קוצר ויחל בשעה 20:00 ויסתיים ב-06:00. לעומת זאת, בתי הספר עדיין סגורים.

 

השיחות שמנהל סולימאן עם נציגי אופוזיציה, בהם אנשי "האחים המוסלמים", זכו בצהריים לגיבוי מצד מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון. עם שובה לוושינגטון מוועידת הביטחון במינכן, אמרה קלינטון כי עזיבה מיידית של מובארק "עלולה לסבך" את האתגר העצום שבהפיכת מצרים מאוטוקרטיה לדמוקרטיה.

 

קלינטון ציינה כי הממשל "ממוקד כעת יותר בהשגת העברה מסודרת של השלטון", מאשר בעזיבתו המהירה של מובארק. עם זאת, היא שבה ובירכה על החלטתו של מובארק שלא להתמודד שוב לנשיאות ועל החלטת בנו גמאל לעזוב את המערכת הפוליטית. דבריה של קלינטון עולים בקנה אחד עם הדיווח באתר החדשות "דיילי ביסט", לפיו וושינגטון מנהלת מאמצים להשאיר את מובארק בתפקידו כנשיא חסר סמכויות לפי שעה, כדי לעכב התיקונים החוקתיים באופן שיבטיח כי האחים המוסלמים לא יהפכו לכוח פוליטי מוביל במצרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העיר חוזרת אט אט לנורמליות
צילום: רויטרס
"עיר אוהלים" בכיכר א-תחריר
צילום: AP
מפגינים סמוך לבניין הממשלה
צילום: AP
מומלצים