שתף קטע נבחר

ח"כים בליכוד לנתניהו: עוד ניפול בגלל הדלק

בצל עליית מחירי הדלק, הלחם והמים, ח"כים בליכוד תקפו את שטייניץ: "תפסיק להיות עקשן, טעית - תתקן". הם קראו לראש הממשלה לפעול להפחתת המחירים: "אנחנו פוגעים במעמד הביניים, הציבור מאס". נתניהו: לא נחליט לפי פופוליזם

לא רק האופוזיציה תוקפת את ראש הממשלה ושר האוצר. בישיבת סיעת ליכוד שהתקיימה אחר הצהריים (יום ב') בכנסת, ספגו בנימין נתניהו ושר האוצר, יובל שטייניץ, ביקורת חריפה על רקע עליית מחירי הדלק, המים, הלחם המסים העקיפים והמחירים במשק.  "אם נמשיך בקו הזה גם אתה לא תמשיך להיות ראש ממשלה, גם אם אתה הראוי ביותר", אמר לו ח"כ חיים כץ.

 

 

כץ בחר לתקוף את שר האוצר באופן אישי והאשים אותו בכך שהתנהלותו פוגעת במעמד הביניים ומסבה נזק אלקטורלי למפלגה. "שטייניץ מקבל כותרות וחיוכים בכנסים כלכליים, אבל הוא שכח שלא מדובר בציבור המצביעים של הליכוד. יש תפיסה בציבור נגדו וזה יפגע במפלגה".

 

כץ גם פנה לראש הממשלה וביקש ממנו לפקח על התנהלותו של שטייניץ. "השערורייה של מחירי המים, דיור, דלק, לחם והמסים העקיפים פוגעים אנושות באלה שידם אינם משגת".

 

לביקורת הקשה שהטיח כץ בשטייניץ הצטרפו גם השרים סילבן שלום וגלעד ארדן וכן ח"כים נוספים. "תפסיק להיות עקשן", הפציר ח"כ אופיר אקוניס בשטייניץ, "כל פעם שהאוצר מזהה בעיה, הוא תוחב את ידו לכיסו של האזרח. הדבר הזה חייב להיפסק. טעית – תתקן".

 

השר לפיתוח הנגב והגליל ביקש משטייניץ: "תהיה רגיש לציבור". שטייניץ הגיב לו ולשרים: "כשאתה היית שר האוצר תמכתי בך, למרות שפגעת בקשישים, בחד הוריות או בקצבאות הילדים".

 

שטייניץ: התקשורת מנסה להפיל אותנו

השר שלום הסביר כי "כשעשינו את הדברים בשיטה שלי, בהיגיון וברגישות, קיבלנו שלושים ושמונה מנדטים. היום אי אפשר להעלות את מחירי הדלק ודקה אחר כך לייקר את הרכב".

 

במקום להשיב לביקורת של חבריו, האשים שר האוצר את כלי התקשרות: "התקשורת רוצה להפיל אותנו". "פקידות האוצר רוצה להפיל אותנו", ענה לו השר שלום.


נתניהו, היום בישיבה. יש מי שנואם, ויש מי שנוהם (צילום: רויטרס)

 

לדברי השר לפיתוח הנגב והגליל, "שר האוצר זה תפקיד קשה ולא פופולרי, אך כל דבר צריך להיות בהיגיון. יש לעשות דברים באיזון. כשעשיתי את הרפורמה במס ב-2002, הורדתי את מס הכנסה בצורה דרמטית. איזנתי זאת על-ידי הטלת מס על הבורסה, כך שבעלי ההון נשאו בנטל".

 

הוא הוסיף: "הבחירות הן בעוד שנתיים וחצי ואנחנו רוצים לנצח אותן. יש תחושה קשה, פעילים אומרים שלא יצביעו עבור הליכוד, אך יש זמן. אפשר לשנות, ניתן להוביל מדיניות מאוזנת שתוביל גם להצלחה בקלפי וגם להצלחה כלכלית".

 

"התייקרות הדלק פוגעת בשכבות הביניים"

ח"כ כרמל שאמה הכהן גם פנה לנתניהו ואמר: "יש תחושה של מיאוס בציבור". נתניהו השיב לכל התוקפים: "תדברו בשפה יפה. יש מי שנואם ויש מי שנוהם". 

 

שאמה הכהן התעקש: "כשהתשובה הכי טובה של האוצר היא טענת הפופוליזם, זה אומר שאין לו תשובה עניינית, בכל מקרה אין גרוע מאוטיזם של האוצר. הציבור כבר לא מתנגד לנו, הציבור על פסי שנאה ומיאוס בממשלה הנוכחית. העם מספיק חכם להבין את עליות חמרי הגלם העולמיות ולהבדילן מגזירות אוצר דוגמת העלאת הבלו (המס על הדלק). חלק מהאחריות המוטלת עלינו היא שאלטרנטיבת קדימה לא תנהיג את המדינה בקרוב".

 

גם ח"כ מירי רגב מתחה ביקורת על עליית המחירים: "למה שנשתוק? אנחנו צריכים להרים את הדגל החברתי ולא להשאיר את זה לקדימה ולעופר עיני". היא פנתה לראש הממשלה וקראה לפעול לאלתר להפחתת מחירי הדלק. "אני מקווה שתביא פתרון להתייקרות הדלק, אחרת אתה פוגע לא רק בחלשים, אלא בשכבות הביניים".

 

בפתח ישיבת הסיעה, אמר ראש הממשלה כי הוא מקיים התייעצויות כדי להגיע להחלטה אחראית - כיצד להתמודד עם עליות המחירים הצפויות, עקב העלייה הנמשכת במחירים בעולם. "נחליט החלטה אחראית ולא פופוליסטית, כי אין דבר קל מאשר לקבל החלטה פופוליסטית", אמר ראש נתניהו.

 

הוא פנה לחברי הסיעה והוסיף: "אני מבקש מחברי הקואליציה ובראש ובראשונה של סיעת הליכוד להיות שותפים למדיניות האחראית שנחליט עליה".

 

בנוסף, נתניהו שיבח את עמידותה ויציבותה של הכלכלה הישראלית. "ישראל היא אי של יציבות כלכלית בים הרוגש סביבנו, אבל כמו שצלחנו את המשבר העולמי, אני מקווה שנתמודד בהצלחה גם עם האתגר הכלכלי שמצפה לנו".

 

לדבריו, בעולם קיימת עלייה חדה במחיר חומרי הגלם, כתוצאה מעלייה בביקוש בעיקר של הנפט וקיימים סימני שאלה לגבי האפשרות שההיצע יספיק את הביקוש. "בקטע הזה המזרח התיכון מאוד בעייתי כרגע. יש אי יציבות באזור. יש בעיות כתוצאה מעליית המחירים העולמית", ציין נתניהו. "אני מודע לקשיים שפוקדים משפחות רבות כתוצאה מעליות המחירים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ. "טעית - תתקן"
צילום: אורי פורת
ח"כ כץ. "הציבור נגד שטייניץ"
צילום: גיל יוחנן
סילבן שלום. אני הייתי רגיש
צילום: AFP
מומלצים