שתף קטע נבחר

התעללות השוטרים בפלסטיני: כל האישומים בוטלו

גנב מחברון סיפר לפני יותר משנה על השפלה קשה: "היכו אותי, השתינו עליי". במשרד המשפטים הסיקו שהוא דובר אמת, אבל שוטרים בשני צוותים במרחב ירקון האשימו אלה את אלה, חומרי החקירה הפכו בעייתיים - ול-ynet נודע שגם האישום נגד השוטר האחרון בוטל

פרשת ההתעללות בגנב הפלסטיני הגיעה לסיום ההליכים המשפטיים - ואף שוטר לא יעמוד לדין. למרות שבמשרד המשפטים האמינו למתלונן, ל-ynet נודע שהמחלקה לחקירות שוטרים חזרה בה היום (ד') מכתב האישום האחרון שהוגש בעניין, נגד שוטר יס"מ ירקון, גיל שילאן.

 

הפרשה נחשפה לראשונה ב-ynet בינואר אשתקד. הפלסטיני עלאן אבו נג'מה, בן 27 מחברון, נעצר בסוף 2009 לאחר שגנב אופנוע יקר ערך וניסה לסחוט את בעליו. אבו נג'מה התלונן כי הותקף על ידי השוטרים שעצרו אותו, וטען: "דחפו לי קנה של נשק לישבן, שפכו עליי אשפה, שמו סמרטוט מרוח בצואה על הראש, והשתינו עליי".

 

מח"ש עצרה אז 10 שוטרים, והסערה גברה כאשר מפקד מרחב ירקון ניצב-משנה צ'יקו אדרי, תמך בחשודים בבית המשפט והאמין לגרסתם. ארבעה שוטרים הואשמו בהתעללות בחסר ישע, מעשה מגונה, תקיפה והפרת אמונים. בקיץ האחרון בוטלו האישומים נגד שלושה מהם, בין היתר בעקבות האזנות סתר לשוטרים ובדיקות פוליגרף.

 

בעת המעצר. גם מפקד המרחב הגיע לתמוך (צילום: גיא אסיאג)

 

ממשרד המשפטים נמסר אז כי "ניכר היה כי כל אחד מצוותי המשטרה, אשר נכחו בזירת האירוע - היס"מ והבילוש - מבקש לגלגל את האחריות לפתחו של הצוות האחר, כאשר חלקם מנסה לחפות על המעורבים כולם... במהלך החקירה סירבו מי מהנחקרים לשתף פעולה בביצוע פעולות חקירה שיכלו לסייע לבירור האמת עוד בשלב מוקדם של החקירה". עוד הדגישו במשרד המשפטים ש"איש מן הנחקרים לא מסר גרסת אמת", אך מכלול הראיות העלה כי המתלונן דובר אמת לאמיתה לגבי אירוע ההתעללות.

 

הסתמכו בעיקר על מסדר הזיהוי

במח"ש לא ויתרו למעורב אחד - גיל שילאן, שוטר יס"מ ממרחב ירקון. כתב האישום החמור ייחס לו תקיפה בנסיבות מחמירות, חבלה חמורה, התעללות ועוד. במשך תקופה ארוכה הוא הוצא למעשה לחופשה כפויה. מיקי הראל מאתר "חשופים בניידת" תמך בו לאורך כל הדרך.

 

אלא שעוד לפני שנתפתח שלב ההוכחות במשפט, הצליחו עורכי דינו, ציון אמיר וגיא שמר, לסדוק שוב ושוב את חומר הראיות של מח"ש, שהסתמכו בעיקר על מסדר זיהוי של המתלונן, שזיהה את השוטר כמי שהכה אותו. עורכי הדין טענו שמשקל הראיה אפסי, עד כדי כך שאינה תקפה.

 

המשפט היה אמור להתחיל החודש. לאחר שהוגשו הטענות המרכזיות, נאמר בבית המשפט שטענות ההגנה מהותיות ובשל כך נקבע הליך שימוע נוסף. בשימוע שנערך לאחרונה בפני מי שאמור להיות ראש מח"ש הבא, עו"ד אורי כרמל, הצליחו עו"ד אמיר ושמר לשכנע את מח"ש שאין באמת סיבה להמשיך עם האישום.

 

היום, אחרי למעלה משנה, החליטה מח"ש לסגור סופית את הסיפור.

 בהודעה שנשלחה לבית משפט נמסר כי התביעה חוזרת בה מכתב האישום ומכל ההליך הפלילי.

 

"אנחנו שבעי רצון ושמחים על התוצאה של ביטול כתב האישום", אמר הערב עו"ד אמיר. "סברנו לאורך כל השנה שנגרם עוול לגיל שילאן. הוא שוטר מצוין, ואני שמח שלאחר מאבק משפטי שנמשך שנה שלימה הוא חוזר לשירות המשטרה. אם חלילה היה מורשע בעבירות שיוחסו לו הוא היה יושב תקופה ארוכה בכלא. אני רוצה למרות הכל לציין לחיוב את מח"ש שהשתכנעו שיש צדק בדברים שלנו, וחזרו בהם מכתב האישום החמור".

 

דובר משרד המשפטים מסר בשם מח"ש: "לקראת תחילת שלב הראיות הסכים הנאשם, לראשונה בפרשה זו, למסור למח"ש גרסת אמת. לאחר שגרסתו נבדקה הגיע מח"ש למסקנה ששיבוש החקירה על ידי השוטרים המעורבים בפרשה זו לא מאפשר את המשך ההליכים הפליליים נגדו. לפיכך מח"ש, המחויבת לבדוק את מצב הראיות בכל שלב של ניהול התיק, החליטה לחזור בה מכתב האישום. מכלול מסקנות החקירה והטיפול בפרשה זו נבחנות בימים אלה בידי מח"ש והן תובאנה לעיון הגורמים הרלוונטיים בזמן הקרוב". בנוסף, נמסר, הממצאים לגבי התנהלות השוטר בחקירה יועברו למשטרה כדי שתנקוט הליכים משמעתיים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוטרים אחרי המעצר
צילום: גיל יוחנן
אבו נג'מה. "דחפו לי קנה של רובה"
צילום: עופר עמרם
עו"ד ציון אמיר
צילום: אליעד לוי
מומלצים