שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מצרים: "הצבא עינה מפגינים במכות חשמל"

מעדויות שהגיעו ל"גרדיאן" עולה כי הצבא שהודיע כי לא יתערב במחאה נגד שלטון מובארק, העלים בחשאי אלפי מפגינים ועינה חלק מהם. בין העצורים: עיתונאים, פעילי זכויות אדם ועורכי דין. "האשימו אותי בפעולה למען ישראל", סיפר אחד מהם

מגן העם החליט לבחור צד? צבא מצרים עצר בשבועות האחרונים באופן חשאי מאות ואף אלפי מפגינים מתנגדי משטר ועינה חלק מהם. כך דיווח היום (יום ה') ה"גרדיאן" הבריטי על פי עדויות שהגיעו אליו.

 

מצרים על סף הפיכה - הדיווחים והתמונות בעמוד מיוחד:

 

מאז פרוץ ההתנגשויות האלימות במצרים לפני למעלה משבועיים, הודיע הצבא כי ישמור על ניטרליות ולא יפתח בשום אופן בירי אל עבר המפגינים מתנגדי הנשיא חוסני מובארק. אולם, פעילי זכויות אדם טוענים כי המצב השתנה והצבא בחר לעמוד לצד השלטון המצרי והיה מעורב בהעלמתם ועינויים של מפגינים רבים - פעולה שהיתה מזוהה במשך שנים עם שירות הביטחון המודיעיני של המדינה (SSI), אך לא עם הצבא המצרי. 


בחרו לעבור לצד של הממשלה? חיילי צבא בקהיר (צילום: AFP)

 

ארגוני זכויות אדם סיפרו ל"גרדיאן" כי בין האנשים שנעצרו על ידי הצבא היו עיתונאים, פעילי זכויות אדם ועורכי דין. חלקם הוחזקו במוזיאון הלאומי לעתיקות בקהיר, וחלקם במקומות סודיים. העצורים ששוחררו סיפרו על ההתעללות הפיזית שחוו מצד חיילי הצבא שעצרו אותם והאשימו אותם כי הם פועלים עבור גורמים זרים, בהם חמאס וישראל.

 

חלק מהעצורים ששוחררו שוחחו עם ה"גרדיאן" וסיפרו שהחיילים היכו אותם ללא הרף ואף עינו אותם במכות חשמל. חוסאם באגאט, מנהל ארגון זכויות אדם בקהיר, סיפר כי מאות ואף אלפי בני אדם "רגילים ביותר" מכל רחבי המדינה, נעלמו ועברו לחזקת הצבא המצרי בגין נשיאת לא יותר מאשר עלונים פוליטיים או שלטים הקוראים לפרישתו המיידית של הנשיא מובארק.

 

אשרף, צעיר בן 23 שהזדהה רק בשמו הפרטי מחשש שייעצר שנית, סיפר ל"גרדיאן" כי הצבא עצר אותו ביום שישי האחרון באזור כיכר א-תחריר בקהיר בזמן שנשא קופסה עם ציוד רפואי. הציוד נועד ל למרפאה שהוקמה כדי לטפל במפגינים שהותקפו על ידי תומכיו של מובארק.

 

"הלכתי ברחוב צדדי וחייל עצר אותי ושאל אותי לאן אני הולך", סיפר אשרף. "סיפרתי לו והוא האשים אותי בעבודה עבור אויבים זרים. חיילים נוספים התקרבו אלינו והחלו להכות אותי באמצעות רוביהם", הוא סיפר.

 

לדברי אשרף, הוא הועבר לעמדה של הצבא בעיר הבירה, בה הוכה שוב על ידי החיילים. "קצין צבא ניגש אליי ושאל מי משלם לי לפעול נגד הממשלה. כשאמרתי שאני רוצה ממשלה טובה יותר, הוא היכה אותי בראש והפיל אותי לרצפה".

 

Read this article in English

 

רוצים לזכות באוטו? השתתפו בתחרות הנהג החסכוני בפייסבוק שלנו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבטיחו שלא יתערבו. צבא מצרים בקהיר
צילום: AP
הועלמו באופן חשאי. ילד מפגין בקהיר
צילום: AFP
מומלצים