שתף קטע נבחר

עתירה לבג"ץ: ברית הזוגיות - לכלל האוכלוסייה

חוק ברית הזוגיות, שמאפשר לחסרי דת להינשא בישראל אלו לאלו, הוא "מפלה, משפיל ושולל את זכות הבחירה מאזרחים חסרי סיווג דתי", כך נטען בעתירה לבג"ץ. הדרישה: לבטל את החוק, או לאשר נישואים אזרחיים לכל תושב

מכון ירושלים לצדק עתר בצהריים (יום ה') לבג"ץ בדרישה למחוק את חוק "ברית הזוגיות" לחסרי דת מספר החוקים, בטענה שהוא פוגע בזכות החוקתית לחיי משפחה ושוויון. לחילופין, דורש המכון להרחיב את החוק לכל אזרח שחפץ להינשא בנישואים אזרחיים.

 

 

"חוק זה פוגע בזכויות יסוד רבות. הוא מפלה, משפיל ושולל את חופש הבחירה מאזרחים חסרי סיווג דתי", נטען

בעתירה. "עיקר פגיעתו של החוק בעצם קביעתו, ככלל, כי ברית הזוגיות תחול רק על חסרי דת שמעוניינים לבוא בברית הזוגיות עם חסרי דת אחרים, שהינם תושבי ישראל. קביעה זו פוגעת הן בזכותו החוקתית של האזרח חסר הדת לחיי משפחה, והן בזכותו החוקתית לשוויון...

 

"מדובר בחלק גדול מיוצאי ברית המועצות לשעבר, אזרחים אלה רואים עצמם חלק מהעם היהודי, משרתים בצבא ומשלמים מיסים אולם מונצחים כעת על ידי המדינה, בחסות החוק, כ'אחרים' וכ'מצורעים'."

 

"אין מנוס מנישואים אזרחיים"

בעתירה נטען עוד כי מעבר לכך שהחוק סותר את חוקי היסוד במדינת ישראל הוא גם אינו פותר את בעיית הנישואים

עבור חסרי הדת, מאחר ורוב רובם חיים בזוגיות עם בן זוג יהודי - ולאו דווקא עם בן זוג שגם הוא חסר דת.

 

"מדובר בפגיעה חסרת תקדים בהיסטוריה של עם ישראל". מסביר עו"ד כלב מאיירס, היועץ המשפטי של המכון "חלק נרחב מ'חסרי הדת', הם בעלי זיקה ישירה וחזקה ליהדות, עלו לישראל במסגרת חוק השבות ונדרשו להוכיח שהם חלק מהעם היהודי. כעת החוק דורש מהם להוכיח כי הם אינם יהודים על מנת לממש את זכותם להתחתן.. חוק זה הוא אחיזת עניים ומהווה מכשול לרפורמה מקיפה בנושא הנישואין והגירושין. במצב שנוצר, אין מנוס מחקיקה של נישואים אזרחיים בישראל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזל טוב
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים