שתף קטע נבחר

צילום: AFP

סולימאן קרא למפגינים: "חזרו הביתה, הושיטו יד"

את הזעם בכיכרות מצרים שגררה הצהרתו של מובארק על כך שאין בכוונתו להיפרד מכיסאו, ניסה לרכך סגנו שיקבל לידיו חלק מסמכויותיו. "על כל בני העם להתאחד ולהתבונן יחד לעבר העתידה. מדינה זקוקה לכך שתושיטו לה יד"

אחרי האכזבה מנאומו של חוסני מובארק, התייצב הלילה (יום ה') סגנו, עומר סולימאן, מול מצלמות הטלוויזיה - וקרא להמוני המפגינים שנותרו נחושים ברחובות לחזור לבתיהם. "זוהי שעה מכרעת למולדת שלנו. על כל בני העם המצרי להתאחד ולהתבונן יחד לעבר העתיד. ההתקוממות של הצעירים הביאה עמה שינויים דמוקרטיים חשובים. הם התרחשו, ויקבלו ביטוי גם בחוקה", אמר.

 

היסטוריה במצרים - הדיווחים והתמונות בעמוד מיוחד

 

סולימאן התייחס לנאומו של מובארק, שהבטיח להעביר לידי את חלק מסמכויות השילטון והצהיר כי לא יעזוב את מצרים. "זה מדגיש פעם נוספת עד כמה שהוא קשוב לדרישות הלגיטימיות של העם וההתחייבויות שלו למלא אחר הבטחותיו. כמו שאמר הנשיא, מעל לכל נמצאים האינטרסים של המדינה. אני מבקש מכולם לסייע להשיב את חיי השלווה".


ההמונים זועמים, מובארק וסגנו מנסים להרגיע. קהיר, הלילה צילום: AFP)

 

בפנייה ישירה לדור הצעיר במצרים, אמר סולימאן כי "בואו צעד יחד לדרך חדשה שבה נוכל להגשים את תקוות הצעירים ליציבות ולאהבת המולדת. צעירי מצרים וגיבוריה, אני קורא לכם: חיזרו לבתיכם ולמקומות העבודה שלכם. המדינה זקוקה לכך שתושיטו יד לבנות אותה".

 

הוא האשים את רשת "אל-ג'זירה" וקרא להם שלא לצפות בערוצי החדשות בלוויין, "שכל מטרתם היא להצית מלחמות אחים". סולימאן גם אמר כי "התחלנו לעבוד כשאנו נותנים את מבטחנו באל, במוסדות המדינה ובכוחות הצבא. הבטחתי ואני ממשיך להתחייב לעשות כל שביכולתי למען טובת המולדת הזאת, ביטחונה ובני עמה".


ייצעדו בדרך חדשה, או במסלול הישן? מפגינים בקהיר (צילום: AP)

 

בינתיים, התמלאה הלילה כיכר א-תחריר בקהיר בצעקות ותחושות זעם, אחרי שציפיית המפגינים לשמוע בנאומו של מנהיגם על החלטתו לפרוש הסתיימה פעם נוספת באכזבה כבדה.

 

גם אחרי שהנאום הסתיים, המשיכו להישמע בכיכר בקהיר, וגם בהפגנת ענק שנערכה באותה העת באלכסנדריה, קריאות נגד מובארק וסיסמאות בדרישה ממנו לפרוש מתפקידו באופן מיידי. עיקר עיניהם של המפגינים נשואות כעת לעבר כוחות הצבא, והם קוראים לאנשיו להתערב בנעשה כדי לסייע בהפלת המשטר ולצעוד לעבר ארמון הנשיאות, מתוך מטרה מוצהרת להיכנס אליו בעצמם.

 

"לארמון הנשיאות צועדים מיליוני שהידים", זעקו ההמונים. לפי ההערכות, יצאו לקראת הנאום אל כיכרות מצרים יותר משני מיליון איש לקראת מה שחשבו שיהווה רגע היסטוריה שבו יחגגו את תום עידן מובארק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עומר סולימאן. "נעשה כל שביכולתנו"
צילום: רויטרס
מומלצים