שתף קטע נבחר

דיווחים: מובארק ומשפחתו עזבו לשארם א-שייח

רשת אל-ערביה פרסמה כי נשיא מצרים, חוסני מובארק, עזב את קהיר יחד עם בני משפחתו. לפי דיווחים לא מאומתים, הנשיא המריא בשדה תעופה צבאי בפאתי קהיר, לשארם א-שייח. גורם במפלגת השלטון אישר לסוכנות AFP כי מובארק עבר לשארם

רשת הטלוויזיה אל-ערביה פרסמה בצהריים (יום ו') כי נשיא מצרים, חוסני מובארק, עזב את קהיר יחד עם בני משפחתו. לפי דיווחים לא מאומתים, הנשיא המריא בשדה תעופה צבאי בפאתי קהיר, ליעד לא ידוע. סוכנות הידיעות הצרפתית AFP ציטטה מקור המקורב לממשלה, שאמר כי משפחת מובארק עזבה את הבירה. 

 

היסטוריה במצרים - הדיווחים והתמונות בעמוד מיוחד

 

 

בתחילה דיווחה הרשת הערבית כי הנשיא המצרי עזב את המדינה, אולם בהמשך דיווחה כי הוא עזב את קהיר לשארם א-שייח. גורם במפלגת השלטון, מוחמד עבדאללה, מסר לרשת כי הגעתו של מובארק לשארם א-שייח פירושה כי השליטה נמצאת בידיו של סגן הנשיא, עומר סולימאן. בשבועיים האחרונים דווח כמה פעמים כי מובארק שוהה בביתו בעיירת הנופש בסיני.

 

מאות מפגינים התקהלו בצהריים סביב ארמון הנשיא בקהיר וקראו לו לעזוב באופן מיידי את תפקידו. במקביל, פרסם הצבא הודעה מיוחדת ובה קרא לרבבות המפגינים לשוב לשגרת חייהם. "מובארק קיבל את המסר אבל מתעלם ממנו", קראו המפגינים. כוחות צבא איבטחו את מעון הנשיא, אך לא מפזרים את ההפגנה. לא ידוע אם מובארק היה במקום באותה עת.

 

אתמול הגיע המתח במצרים לשיאו, אחרי שלמרות הציפייה שיודיע על פרישתו בנאומו המיוחד, הבהיר מובארק כי הוא נשאר בתפקידו והסתפק בהעברה סמלית של חלק מסמכויותיו לידי סגנו, עומר סולימאן. מאות אלפי המצרים שחזו בנאומו בכיכר א-תחריר קיבלו את הדברים בקריאות בוז, והמשיכו לזעוק: "מובארק, לך הביתה!".

 

בין היתר, אמר הנשיא המצרי כי "הכי חשוב כרגע הוא להודות בכך כדי לתקן את הדברים מהר ככל שניתן. לא אקבל הכתבות חיצוניות מהמערב, ולא משנה מהן הסיבות להכתבות הללו. אל המצרים הצעירים וכל האזרחים דיברתי בשפה ברורה. אני לא אעזוב, ואאפשר למפלגתי להתמודד גם בבחירות הבאות. אבל אני דבק במה שכבר אמרתי שאני עצמי לא אתמודד".

 

זמן קצר אחר כך, נשא דברים סגנו של מובארק, עומר סולימאן, וקרא להמוני המפגינים שנותרו נחושים ברחובות לחזור לבתיהם. "זוהי שעה מכרעת למולדת שלנו. על כל בני העם המצרי להתאחד ולהתבונן יחד לעבר העתיד. ההתקוממות של הצעירים הביאה עמה שינויים דמוקרטיים חשובים. הם התרחשו, ויקבלו ביטוי גם בחוקה", אמר.

 

סולימאן התייחס לנאומו של מובארק, שהבטיח להעביר לידי את חלק מסמכויות השילטון והצהיר כי לא יעזוב את מצרים. "זה מדגיש פעם נוספת עד כמה שהוא קשוב לדרישות הלגיטימיות של העם וההתחייבויות שלו למלא אחר הבטחותיו. כמו שאמר הנשיא, מעל לכל נמצאים האינטרסים של המדינה. אני מבקש מכולם לסייע להשיב את חיי השלווה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מובארק. נס על נפשו?
צילום: רויטרס
מומלצים