שתף קטע נבחר

מהומות באלג'יריה: עימותים בין שוטרים למפגינים

עיתונאים זרים דיווחו כי שוטרים ומפגינים התעמתו בכיכר "אחד במאי" בבירה אלג'יר. המפגינים דורשים בין היתר להחליף את הממשלה. גם בתימן יצאו אלפים לרחובות

האם אחרי פרישתם של נשיאי מצרים ותוניסיה - המפגינים יביאו גם להתפטרותו של נשיא אלג'יריה? מפגינים מתנגדי משטר ושוטרים התעמתו הבוקר (שבת) בכיכר "אחד במאי" בעיר הבירה, אלג'יר. כך דיווחו עיתונאים זרים.

 

 

הממשלה אסרה על קיום ההפגנה, של האזרחים הדורשים את החלפתי הממשלה, הגדלת החרויות ויצירת מקומות עבודה. בשעות הלילה נפרסו אלפי שוטרים חמושים בציוד לפיזור הפגנות, במרכזה של אלג'יר.

 

העימותים בכיכר המרכזית באלג'יר

 

על-פי הדיווחים מאלג'יריה, כמה מאות מפגינים קראו לנשיא עבד אל-עזיז בוטפליקה להתפטר מתפקידו. "בוטלפיקה החוצה", הם קראו בין היתר. הם גם הניפו את דגלי אלג'יריה. כמה מפגינים החזיקו עיתונים מהיום, ובהם ההודעה על פרישתו של נשיא מצרים, חוסני מובארק.

 

ב-BBC דווח כי כ-30 אלף שוטרים הוצבו ברחבי הבירה אלג'יר, כדי לשמור על הסדר. לפחות 15 כלי רכב משטרתיים הוצבו בכיכר המרכזית, כדי למנוע את התלהטות הרוחות. גם כלי רכב צבאיים וחיילים הוצבו בקירבת מקום.


מפגינים באלג'יריה נגד הממשלה (צילום: רויטרס)

 

הפגנות דומות נערכו באלג'יריה בחודש שעבר, לאחר ההפיכה בתוניסיה. המשטרה פיזרה אז הפגנה של מאות תומכי אופוזיציה, שדרשו לבטל חוק האוסר התקהלות בציבור. לפי הדיווחים, מספר משתתפים במחאה נפצעו. המפגינים הניפו בין היתר דגלי תוניסיה. לפחות 43 בני-אדם נפצעו באותה הפגנה.

 

נשיא אלג'יריה, עבד אל-עזיז בוטפליקה, נבחר ברוב גדול לכהונה שלישית של

 חמש שנים בחודש אפריל 2009. יותר מ-74 אחוז מבעלי זכות ההצבעה מימשו את זכותם ו-90.24 אחוז מהם הצביעו בעד הנשיא בן ה-74.

 

בוטפליקה, שבחודש הבא צפוי לחגוג את יום הולדתו ה-74, עלה לשלטון בשנת 1999. הוא הבטיח במהלך הקמפיין להמשיך במדיונות של פיוס לאומי ובנייה מחדש אחרי גל האלימות שגרם למותם של 200 אלף בני אדם מאז שנת 1992. כמו כן, הוא הבטיח ליצור שלושה מיליון מקומות עבודה חדשים על רקע המשבר הכלכלי ורמז כי יעניק חנינה כללית לחמושים שיגנו את האלימות.

 

הפגנו מחאה גם בתימן. כ-4,000 צעירים יצאו להפגין בבירת תימן, צנעא, בקריאה לנשיא עלי עבדאללה סאלח ללכת בדרכו של עמיתו ממצרים, חוסני מובארק, ולהתפטר מתפקידו. המפגינים קראו "הסתלק, עלי!" והחלו לצעוד מאוניברסיטת צנעא לעבר מרכז הבירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העימותים באלג'יריה
צילום: רויטרס
בוטפליקה. 11 שנים בשלטון
צילום: איי פי
מומלצים