שתף קטע נבחר

מתחם קבר הנשיא בן צבי נהרס, בשביל עוד קברים

הנשיא השני ביקש להיקבר בחלקה רגילה בירושלים, ולא בחלקת גדולי האומה. בני המשפחה טיפחו במשך שנים את רחבת הקבר הצנועה ונטעו בה עצים, אך חברה קדישא לא התרשמה והרסה - עקב מחסור במקום. "רצו להרוויח וגרמו להפסד של אתר לאומי"

לאחר מותו ולפי צוואתו, לא נקבר נשיא המדינה השני, יצחק בן צבי, בחלקת גדולי האומה בהר הרצל, אלא בחלקת קבר מן המניין. במשך השנים רחבת הקבר הצנועה בבית העלמין בהר המנוחות שבירושלים גודרה, עוטרה וניטעו בה עצים - ובני המשפחה דאגו לטפח אותה. הבוקר (יום א') הם הוכו בתדהמה. לעיניהם התגלה חורבן והרס, והאדמה שבחלקת הקבר הוצאה מהמקום. הסיבה התבררה להם במהרה: כדי להכשיר מקומות לקברים נוספים, הרסה חברה קדישא את החלקה.

  

הארכיאולוגית ד"ר אילת מזר, בת המשפחה, היא זו שגילתה את החורבן בחלקת הקבר של בן צבי, שנפטר ב-1963. "חלקת הנשיא חוללה בצורה מבזה. הכל כאן היה הפוך, כהכנה להצבת קברים נוספים בתוך החלקה של נשיא המדינה השני, שבחר להיקבר כאחד העם ולא בין גדולי האומה", תיארה בכאב מזר. 


עושים רווחים מהרחבה. "זו לא טעות, יש כאן שילוט ברור"

 

היא סיפרה על השנים בהן רעייתו של הנשיא, רחל ינאית בן צבי, טיפחה את החלקה: "שתלו פה עצי ארז וברוז, שמרו וטיפחו - עד שנכנס קבלן של חברה קדישא ועשה שמות בכל הרחבה".

 

"זה לא עניין פרטי, אלו פני האומה"

"כאשר הגעתי לכאן וראיתי פועלים עובדים לא האמנתי", אמרה מזר. "הכל היה הרוס, עד ממש לקרבת הקברים עצמם. הם אמרו לי שאלה ההוראות מהקבלן". בינתיים, ולדרישת מזר, משרד הדתות הורה להפסיק את העבודות באופן מיידי. "אני מקווה שכולם יתגייסו לשמר את האתר הזה. לא מדובר בעניין פרטי, אלא בפניה של האומה".


כאן בונים, ממש ליד קבר הנשיא השני של מדינת ישראל

 

מזר דוחה את האפשרות שמדובר בטעות מקרית: "זה פשוט עניין של רווחים. מישהו פה רצה להרוויח עשרות קברים, אך גרם להפסד גדול, של אתר בעל

מורשת. כל השנים נהגנו לשמור על ניקיון האתר, שיהיה מכובד, נקי ומסודר, כאתר לאומי חשוב ביותר. יש כאן שילוט ברור של אתר קבורת הנשיא, אי אפשר לטעות. אני רק מקווה שימהרו לתקן".

 

מחברה קדישא חסידים בירושלים, האחראית על המקום, עדיין לא נתקבלה תגובה. ממשרד הדתות נמסר: "בעקבות מחסור בשטחי קבורה, חברה קדישא בירושלים החליטה להכשיר מקומות קבורה נוספים במתחם הקבר של הנשיא בן צבי, בקרקע שנמצאת בבעלות החברה, לטענת אנשיה. מנכ"ל המשרד לשירותי דת הורה על הפסקת כל העבודות לאלתר, עד לבירור העניין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חלקת הקבר, בהר המנוחות
הנשיא יצחק בן-צבי
צילום: פריץ כהן, לע"מ
מומלצים