שתף קטע נבחר

חודש אחרי המהפכה: התוניסאים בורחים לאיטליה

לידיעת מצרים: 5 שבועות אחרי הדחת הנשיא, תוניסיה עדיין לא יודעת מנוח, ואלפי מהגרים תוניסאים הסתננו רק בימים האחרונים לאי למפדוזה. הממשלה ברומא כבר הכריזה על מצב חירום, ותוניס הבטיחה לטפל "כשאיטליה תעדכן"

חודש עבר מאז שאזרחי תוניסיה הצליחו להדיח את הנשיא  הדיקטטור, זין אל-עבדין בן-עלי, שנמלט לסעודיה , אך נראה שלא כולם מתכוונים להישאר עד להשלמתה של המהפכה: יותר מ-5,000 תוניסאים הגיעו בימים האחרונים לחופיו של האי איטלקי למפדוזה, לאחר שברחו ממדינתם, שם המצב עדיין רחוק מלהיות יציב והמהומות ברחובות נמשכות. איטליה המבוהלת הכריזה על מצב חירום הומנטירי.

 

הרשויות המקומיות באי למפדוזה, השוכן מדרום לסיציליה, לא הרחק מאפריקה, הודיעו כי רק בלילה שבין שבת לראשון הגיעו אליו כאלף בני אדם, והתריעו כי הן מתקשות להתמודד עם הזרם החריג של המהגרים. בעקבות זאת, הכריז ראש ממשלת איטליה, סילביו ברלוסקוני, על מצב חירום שבמסגרתו העניק לרשויות ההגירה במדינה סמכויות

 עוקפות ביורוקרטיה. סמכויות אלה מאפשרות לאנשי ההגירה לנקוט צעדים תקיפים יותר נגד המהגרים, ואף למנוע מסירות המגיעות מתוניסיה לעגון בחוף.

 

בינתיים, רבים מהמהגרים רוכזו במגרש כדורגל גדול שמשמש עתה כמרכז הקליטה המאולתר של האי. אחרים שוכנו בבתי מלון ובכנסיות שהסכימו לפתוח את דלתותיהן, אך ישנם כאלה שנאלצו לישון תחת כיפת השמים בנמל.

 

מפגינים ברחובות תוניס. פנייה דחופה לאיחוד האירופי  (צילום: AFP)

 

החשש: מחבלים ופושעים יסתננו

התסכול בממשלה האיטלקית גבר לאחר שביום שבת טבעה סירת מהגרים שעשתה דרכה ללמפדוזה, ואדם אחד נספה. בעקבות המקרה פנה שר החוץ של איטליה, פרנקו פרטיני, לאיחוד האירופי בבקשה דחופה שיפעל בנושא. הוא קרא לגייס מדינות מאזור הים התיכון שברשותן סירות, מטוסים ומסוקים. איטליה דרשה בנוסף כי האיחוד יכנס דיון חירום על מנת לגבש תוכנית תגובה, ולהציב סירות סיור מול חופי תוניסיה על מנת לבלום את המבקשים להגר.

 

שר הפנים, רוברטו מרוני, הידוע בהתנגדותו לקליטת מהגרים, האשים את הרשויות בתוניסיה בכך שהן אינן מסוגלות לאכוף את ההסכמים בין המדינות, בנוגע לריסון הגירה בלתי חוקית. מרוני, החבר בארגון האיטלקי "הליגה הצפונית נגד הגירה", אף ציין כי ייתכן שבין המהגרים ישנם מחבלים ופושעים שיחדרו לאירופה במסווה

של מבקשי מקלט מדיני. שר הפנים ציין כי בשבוע הבא צפוי שר החוץ של תוניסיה להגיע לביקור ברומא, והנושא הבוער יובא בפניו.

 

אך למרות הזעם והדאגה באיטליה, דובר הממשלה הזמנית בתוניסיה טוען כי רומא כלל לא פנתה אליה ישירות בנושא. בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס, אמר הדובר כי "עלינו לדון בכך ברגע שנקבל פנייה מהממשלה האיטלקית, כי עדיין לא קיבלנו עדכון ישיר מהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפחידים את איטליה. מהגרים מתוניסיה
צילום: רויטרס
המהומות בתוניסיה בחודש שעבר
צילום: רויטרס
מומלצים