שתף קטע נבחר

צילום: מיכאל קרמר

גנץ רמטכ"ל: "צה"ל יתעצם ויתאים עצמו לאתגרים"

ראש הממשלה ושר הביטחון העניקו לבני גנץ דרגות רב-אלוף, בטקס שנערך בלשכת ראש הממשלה. הרמטכ"ל החדש התייחס לפרשת גלנט ואמר: "הדרך ליום הזה לא הייתה פשוטה. דומני כי נכון שנלמד ממנה, אך נכון שנותירה מאחור". אשכנזי לא הזכיר בדבריו את ברק

הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל נכנס לתפקידו: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק העניקו הבוקר (יום ב') לבני גנץ דרגות רב-אלוף, בטקס שנערך במשרד ראש הממשלה בירושלים. ynet העביר את הטקס בשידור חי. רב-אלוף גנץ הודה לקודמו בתפקיד והזכיר בדבריו את האלוף יואב גלנט, שמינוי לרמטכ"ל בוטל.

 

הרמטכ"ל ה-20 - כותרות אחרונות ב-ynet

 

הרמטכ"ל הנכנס הזכיר את הוריו בפתח נאומו: "אני, בן לשרשרת הדורות של העם היהודי, מתמנה למפקדם העליון של חיילי צה"ל. מתוך הישענות על ניסיוני רב השנים ומתוך אמונה ביכולותיי המבצעיות, אני מקבל את הפיקוד על צה"ל". 
רב-אלוף גנץ התייחס בנאומו לאלוף יואב גלנט, שמינויו לרמטכ"ל בוטל ובעקבות כך הוא עתיד לפרוש מהצבא: "הדרך ליום הזה לא הייתה פשוטה. דומני כי נכון שנלמד ממנה, אך נכון שנותירה מאחור. לפיכך אני מבקש להודות לאלוף יואב גלנט על שירות מקצועי מסור וארוך שנים בצה"ל ולמען מדינת ישראל. יואב ואני דיברנו בינינו ואני מאמין שנדע להתבונן בצורה בוגרת ומשותפת לצרכי העתיד ככל שיידרש. אני מבקש להודות לחבריי, פקודיי - בעבר ובהווה - אלופי המטכ"ל על הירתמותם המהירה ונחושה והסיוע הנדרש עם היכנסי לתפקיד".

 

הוא הודה לראש הממשלה ולשר הביטחון, "על האמון שנתנו בי". גנץ אמר כי הוא מקבל בכבוד "את המשימה הכל כך חשובה - הפיקוד על צה"ל. זהו יום מרגש עבורי. זהו יום מרגש עבור צה"ל ומדינת ישראל". גנץ אמר, כי "בכפוף להחלטת הממשלה ובגיבוייה צה"ל יתאים עצמו, יתעצם וייערך גם מול אתגרי עתיד".


נתניהו וברק מעניקים את הדרגות לרב-אלוף גנץ (צילום: גיל יוחנן)

  

גנץ הודה לרב-אלוף אשכנזי. "בדרכך שלך ובהצלחה רבה, קידמת את בניין כוחו של צה"ל מול אתגרי העתיד ופיקדת על צה"ל בנחישות מול אתגרים מבצעיים גדולים ומאתגרים, גלויים וחסויים. אתה מעביר לי ולמפקדי צה"ל למשמרת ולהמשך פיתוח וטיפוח צבא חזק, נחוש, ממושמע, מקצועי ודרוך".

 

בסיום דבריו, אמר-רב אלוף גנץ: "מלווים אותי היום יותר מתמיד חללי צה"ל כולם. חברי הנופלים ובני משפחותיהם, גלעד שליט וכל נעדריי צה"ל - שלישבתם אנו מייחלים. כנר לרגלינו נשים את מורשת ישראל, רוח צה"ל, עקרונות הלחימה שלו וערכיו".

 

צילום: באדיבות שבועון צה

 

 

אשכנזי לא הזכיר את ברק

ראשון הנואמים בטקס היה הרמטכ"ל היוצא, רב-אלוף גבי אשכנזי, שהודה כמעט לכל הנוכחים - פרט לשר הביטחון אהוד ברק. "פעלתי ברוח דבריו של רבין ז"ל, שאמר שלא בונים מדינה בכותרות בעיתונים ובהופעות במבט לחדשות. מדינה נעשית במעשים קטנים אפורים ויום יומיים", הוא אמר. "לא בנינו את צה"ל, אבל ניסינו לבנות מחדש את האמון של חיילי הסדיר והמילואים במערכת, את גאוותם ואת תחושת המסוגלות שלהם וחשוב לא פחות - גם את אמונו של עם ישראל בצבאו. ביססנו את כוח ההרתעה ואת שגרת האימונים, את יכולת האש ואת מחסני הציוד".


זה שנכנס וזה שיוצא. גנץ ואשכנזי מצדיעים (צילום: גיל יוחנן)

 

על פעילות הצבא בארבע השנים האחרונות, הוא אמר: "יחד לקחנו חלק כולנו במלחמה שמשנה את פניה, מלחמה שהופכת גם את העורף לחזית ואת התושבים ללוחמים. ביחד ניהלנו מאבק עיקש נגד כל שליחיו ושולחיו של ציר הרשע שביקש להשחיר את פניו של צה"ל. אני סבור שבשדות הקרב המורכבים שבהם לחמנו בלב הים התיכון, האדום וביישוביה הצפופים של רצועת עזה בגבול הצפוני, ביהודה ושומרון - נתנו את התשובה הנחושה ביותר לכל אויבנו, רק בזכות הנחישות והמסירות שאפיינה את צה"ל ולוחמיו התחלנו להשיב את הביטחון לתושבינו ואת השקט לבתיהם".    

 

עוד לפני הטקס בירך אשכנזי את מחליפו בתפקיד. "זו אחריות ענקית שאין למעלה ממנה. אני מצדיע היום למי שאינם פה, החיילים והמפקדים בשטח, שהם הגיבורים האמיתיים של הצבא הזה. יש היום התרגשות. אני זוכר את היום שקיבלתי את 'נס הרמטכ"ל' מדן חלוץ. זו זכות גדולה. היום אני מעביר את זה לבני, שהיתה לי הזכות להיות מפקדו. זהו יום מרגש. אנחנו, אנשי הצבא, מקווים בעיקר שהטקסים האלה יהיו מאחורינו". לקראת סיום דבריו, אשכנזי איחל הצלחה למחליפו: "בני, אין לי ספק שהשקט הייחודי שלך יכולותיך יאפשרו לך לרתום אחריך את חיילי צה"ל ולנווט בנחישות ובביטחה את ספינת הביטחון שלנו לחוף מבטחים. כולנו מאמינים בך. בהצלחה".

 

נתניהו: יש לך את כל הנתונים להצליח

ראש הממשלה נתניהו איחל הצלחה לגנץ. "בני אתה מקבל היום את שרביט הפיקוד. יש לך את כל הנתונים הצליח המשימה בחשובה הזאת. אתה מכיר את צה"ל היטב, וצה"ל מכיר אותך". הוא הזכיר את האירועים האחרונים במדינות מוסלמיות. רעידת אדמה פוקדת את העולם הערבי והמוסלמי, ואיננו יודעים עדיין כיצד יסתיימו הדברים".

 

הוא הקריא מכתב שכתב אחיו, יוני נתניהו ז"ל, להוריו. "צה"ל הוא הגורם היחיד העומד כעת בפרץ, ומונע את שחיתת עמינו כבימים עברו", כתב ב-1969 יוני נתניהו. ראש הממשלה הוסיף: "אלה שמייחלים להכחידנו עדיין כאן. וגם אנחנו כאן. אנחנו חזקים כי צה"ל חזק. אין מישהו שמבין את ההקשר הזה יותר טוב ממך בני". ראש הממשלה אמר עוד, כי אמו של בני גנץ שקלה 28 ק"ג, ששוחררה ממחנה ברגן-בלזן. "אני משוכנע שהיא לא היתה יכולה לחלום, שכעבור 66 שנה בנה שיוולד יהיה הרמטכ"ל ה-20 של מדינת ישראל, מדינת היהודים. אולי היא לא חלמה על זה, אבל החלום הזה מתממש היום לנגד עיננו".

 

שר הביטחון ברק הודה לאשכנזי: "אני רוצה להודות לך גבי על 4 עשורים של שירות ועל 4 השנים האחרונות במיוחד, שהביאו לחיזוק עוצמתו של צה"ל, לחיזוק מוכנותו והקרנת ההרתעה שלו ולאחל לך דרך צלחה". הוא פנה לרמטכ"ל הנכנס ואמר: "אני רוצה לאחל לך, בני, שתשכיל לקחת את צה"ל הלאה אל מול האתגרים החדשים. הסביבה שלנו משתנה מהר, דברים לא קופאים על שמריהם ואנחנו בתוך תקופה לא פשוטה, גם מול האתגרים בחוץ וגם מול מה שעברנו בפנים".

 

הרמטכ"ל הנכנס הגיע לטקס מלווה בבני משפחה וחברים. רויטל גנץ איחלה לבעלה בהצלחה. "אנחנו איתו ותומכים בו. אני מאחלת לו שיהיה רמטכ"ל של שלום ואם יצטרך להפעיל כוח, שיעשה את זה בחוכמה ובשיקול דעת".

 

גנץ, שהתמנה לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל, יצא הבוקר מביתו שבראש-העין, מלווה ברעייתו. "החיוכים נגמרים היום והעבודה הקשה מתחילה בצהריים - ואנחנו נעשה אותה", אמר בפתח ביתו. מחוץ לביתו של גנץ המתינו לו עיתונאים, חברי תנועות נוער וגם כמה אזרחים, שבירכו אותו. 


הרמטכ"ל הנכנס עם רעייתו (צילום: אוהד צויגנברג)

 

"היום הוא יום מרגש עבורי. יום שחשוב לי באופן אישי ולכל המשפחה שלי, לצד עם ישראל. אני חושב שאני אעשה את התפקיד הכי טוב שאפשר", אמר ופנה אל נציגי תנועות הנוער: "זאת גאווה גדולה להיות תושב העיר הזאת, זאת בהחלט חוויה נחמדה מאוד, לי ולמשפחה, לצאת מהבית על הבוקר ולקבל את הברכה בדרך לירושלים".

 

זמן קצר לאחר מכן יצא הרמטכ"ל היוצא, רב-אלוף גבי אשכנזי, מביתו בכפר-סבא לכיוון ירושלים. בניגוד לגנץ, רב-אלוף אשכנזי לא דיבר ביציאה מביתו. עם זאת, נהגים שראו את הרמטכ"ל הפורש הביעו את אהדתם אליו בצפירות. לא ברור אם האלוף יואב גלנט, שאמור היה להחליף את אשכנזי, ישתתף בטקסים.

 

לאחר הטקס במשרד ראש הממשלה, ימשיכו גנץ ואשכנזי לכותל המערבי ואולי אף לקבר יצחק רבין בהר הרצל. לאחר מכן יגיעו לבסיס הקריה, שם ייערך הטקס המסורתי.

תחילה יסקור הרמטכ"ל הנכנס את משמר הכבוד, לאחר הפסקה של כמחצית השעה, במהלכה ירימו כוסית עם שר הביטחון, יהיה זה הרמטכ"ל היוצא אשכנזי שיעבור על פני הקצינים והמשמר בדרכו החוצה מהקריה.

 

גנץ צפוי להתחיל את העבודה, הלכה למעשה, כבר הערב. ביום חמישי הוא אמור לערוך את הערכת המצב הראשונה שלו, ואחריה לקבוע דיונים שונים העוסקים בתוכניות של צה"ל.

 

אמש נפרדו אלופי צה"ל ובכירי המערכת הפוליטית והביטחונית מאשכנזי. קצינים בכירים שנכחו באירוע באוניברסיטת תל-אביב הודו שהתרגשו: "יש באמת תחושה שיוצאים לדרך חדשה. עברנו תקופה לא פשוטה, באמת הגיע הזמן להתמקד במה שחשוב באמת - להכין את צה"ל למשימות שבפניו", אמר אחד הקצינים.

 

ynet העביר את הטקס בשידור חי. צילם: אבי פרץ
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, גנץ וברק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים